REKLAMA

Akademia z okazji rocznicy utworzenia Armii Krajowej [wideo]

14 lutego 1942 r. z rozkazu Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych – generała Władysława Sikorskiego utworzono Armię Krajową – zakonspirowane siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego. Aby uczcić to wydarzenie, w czwartek młodzież ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli, której patronem od 6 lat jest Armia Krajowa, przygotowała uroczystą akademię.

REKLAMA

O tym jak doszło do przekazania sztandaru opowiada dyrektor Zespołu Szkół w Stadnickiej Woli Czesław Staciwa – „14 czerwca 2014 roku otrzymaliśmy imię Armii Krajowej jak również sztandar. Mija już szósty rok. Cieszymy się bardzo i staramy się kultywować te wszystkie wartości które były ważne dla AK a które uważamy również za swoje. „Bóg, Honor, Ojczyzna” są niezmiernie ważne w wychowaniu i program wychowawczy naszej szkoły opiera się na tych wartościach.[…] Staramy się w sposób szczególny pamiętać o wszystkich ważnych uroczystościach związanych z AK. Dzisiejsza uroczystość – 78 rocznica powstania”.

REKLAMA

Wśród zaproszonych gości byli żołnierze, weterani – członkowie koneckiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z prezesem Andrzejem Kosmą, oraz ojciec chrzestny szkoły kapitan Jerzy Łabędowicz. To z jego inicjatywy, za aprobatą władz samorządowych, samorządu uczniowskiego, rady pedagogicznej oraz całej społeczności szkolnej nadano imię Armii Krajowej instytucji w Stadnickiej Woli – „Cieszymy się, że pomimo podeszłego wieku, niezbyt sprzyjającej, nie zawsze pogody żołnierze Armii Krajowej są z nami, są przyjaciółmi szkoły, spotykają się z młodzieżą, wspominają tamte czasy, mówią o tragizmie, okropieństwu wojny. Przestrzegają młodych ludzi. Są żywymi świadkami historii” – opowiada dyrektor. Władzę reprezentowała Krystyna Milczarek – Naczelnik Wydziału Edukacji Miasta i Gminy Końskie.

Akademię przygotowali uczniowie klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Stadnickiej Woli. Wspierani byli przez swoich nauczycieli – Liliannę Saik, Justynę Soję Sadowską, Anetę Karbownik. W przedstawieniu pt.:”Barykada” jedna z weteranek wojennych przywoływała wspomnienia z czasu powstania warszawskiego. Sceny opowiadały o tym jak wielkie serca do walki mieli mieszkańcy stołecznych kamienic. Pełni nadziei i wiary bronili się przed wrogiem budując barykady. Uroczystość przepełniały wiersze i pieśni patriotyczne.

Na koniec spotkania głos zabrali żołnierze AK którzy działali w jednostce partyzanckiej Podobwodu Końskie – „Przeżycie dla nas było wielkie. Myśleliśmy, że będziemy się uczyć a przyszedł taki czas że trzeba było brać za broń. Cóż my młodzi mogliśmy zrobić. Słuchaliśmy tych starszych i naśladowaliśmy ich. Przeżywaliśmy tragedie, wszyscy to widzieli – nasi znajomi, przyjaciele. Wojna jest rzeczą okropną. Życzę wam tego, żebyście nigdy tego nie przeżywali. Proszę was – uczcie się historii, bądźcie dobrymi polakami i nie zapominajcie, że wy jesteście potrzebni ojczyźnie, ojczyzna was potrzebuje” – mówił Jerzy Łabędowicz, były prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Lista aktorów:

Emilia Aleksandrowicz, Taja Kazimierska, Ada Kowalska, Maks Kierstan, Julia Sielska, Wiktor Panek, Igor Bąk, Zuzia Stanek, Ola Pikuła, Martyna Biniek, Janek Szewczyk, Paweł Pol, Igor Rakowski, Szymon Sota, Wiktor Świąder, Julia Świadek, Weronika Jakubowska, Maciek Kotlarski, Karol Kowalski,  Maciek Cuper, Amelka Woźniak, Basia Gralińska, Marta Marczyńska, Maja Batosik, Ala Kowalska, Igor Ciaś.

 

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *