REKLAMA

Alkomaty. Lepiej sprawdzać niż mieć problemy i płacić!

W dobie częstych kontroli policyjnych i bardzo drogich mandatów alkomaty wydają się być narzędziem absolutnie niezbędnym w każdym domu. 

REKLAMA

Foto: alkopatrol.pl

Lepiej sprawdzać niż mieć problemy

Piątkowe imprezowanie z kumplami, czy nawet w gronie rodziny może przynieść bolesne konsekwencje w sobotni poranek. Prowadzenie pojazdu już po użyciu alkoholu, czyli kiedy kierujący ma we krwi od 0,2 do 0,5 promila oznacza ogromne kłopoty. Znowelizowany art. 87 Kodeksu wykroczeń mówi: „Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych”. Wciąż w mocy pozostaje zapis mówiący o obligatoryjnym zakazie prowadzenia, jeśli przyłapana osoba prowadziła pojazd mechaniczny. Warto tu zaznaczyć, że wspomniane w przepisach 2500 zł to najniższa możliwa kwota grzywny. Sąd ma  dużą elastyczność i może orzec karę w wysokości nawet 30 tysięscy złotych.

REKLAMA

Według nowych przepisach informacja o jeździe po użyciu alkoholu jest przekazywana ubezpieczycielom, a to oznacza zwiększenie w przyszłości składek na OC, czy AC. Na jeszcze większe problemy finansowe narazi się osoba, która zostanie drugi raz złapana na jeździe w takim stanie. Osoba po raz drugi ukarana prawomocnie w ciągu dwóch lat za jazdę po użyciu alkoholu zapłaci podwójną stawkę grzywny. W takich warunkach będzie to więc minimalnie 5000 zł!

Oczywiście w jeszcze gorszej sytuacji są złapani na jeździe w stanie nietrzeźwości (kiedy to badanie wykaże ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie). Za ten czyn grozi do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów, sankcja na rzecz Funduszu Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie przynajmniej 5000 zł, a także grzywna. Ta zależna jest od dochodów sprawcy. Może wynosić od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym za stawkę dzienną sąd może uznać kwotę od 10 do 2000 złotych. Łatwo więc przeliczyć, ze maksymalna grzywna może wynieść nawet ponad milion złotych!

Możemy jednak jechać spokojnie będąc przebadanym przez alkomaty. Koszt zakupu urządzenia to nie więcej niż kilkaset złotych, a samo badanie wykonujemy sami i trwa ono zaledwie kilka sekund. Jeżeli chcemy czuć się pewnie i być bezpieczni wydaje się, że zakup alkomatu to już obowiązek.

Ważna jest kalibracja alkomatu!

Alkomat daje nam gwarancję bezpieczeństwa, ale tylko kiedy są profesjonalnie skalibrowane. Zazwyczaj urządzenie po zakupie jest skalibrowane przez profesjonalny serwis sprzedawcy. Następnie należy tego dokonywać w po wyznaczonym okresie czasu lub ilości użyć. Często sprzedawcy oferują też kolejną lub kilka kolejnych kalibracji w pakiecie sprzedażowym.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *