Rosarium, ścieżka spacerowa i Plac pod Orłem, na którym będą odbywać się różne uroczystości. To pomysł gminy Końskie na teren przy ulicy Partyzantów, który jest niejako kontynuacją parku. Przypomnijmy, że po burzliwych obradach podczas sesji Rady Miasta i Gminy Końskie zdecydowano, że gmina zamieni się ze spółką NZOZ Południowa na nieruchomości. Gmina otrzyma działkę z Konecką Gloriettą, dwoma pawilonami oraz 2 mln złotych, a NZOZ budynek przychodni przy Południowej (o zamianie więcej TUTAJ i TUTAJ). Wiemy co samorząd chce zrobić z nową nieruchomością.
REKLAMAPodstawowym działaniem ma być remont samego pomnika Koneckiej Glorietty oraz placu, który znajduje się u jej stóp. Na to zadanie gmina ma pozyskane środki unijne z programu Rewitalizacji Centrum Końskich –„Będziemy mogli uruchomić proces inwestycyjny i w pierwszej kolejności i Gloriettę i tak zwany Plac pod Orłem poddać rewitalizacji na co mamy pieniądze unijne” – mówi Krzysztof Obratański, burmistrz Końskich.
Renowacja pomnika oraz stworzenie porządnego placu u jego stóp będzie dużym zadaniem, a efekt powinien zadowolić mieszkańców Końskich –„Mamy program przebudowy placu przed Gloriettą, który jest skonsultowany, uzgodniony ze Świętokrzyskim Konserwatorem Zabytków i może on być bardzo szybko wdrożony w życie […] Ten plac przed Gloriettą zyska na przestrzeni, czyli zgodnie z projektem będziemy pozbywać się tych wyrośniętych Tui, które dzisiaj zasłaniają dostęp do Glorietty w sposób niezmiernie dla niej szkodliwy, bo po pierwsze jej nie widać, a po drugie utrzymują półcień i stałą wilgoć morderczą dla konstrukcji samej Glorietty. Przebudujemy i odnowimy ogradzający cały plac mur. Po trzecie poddamy rewitalizacji samą budowlę” – tłumaczy burmistrz Obratański.
REKLAMACałe dzieło zwieńczyć ma zaś utworzenie różanego ogrodu. Rosarium pełnić będzie kilka funkcji: dekoracyjną, rekreacyjną, ale i historyczną –„Poprzez piękne kwiaty odwołamy się symbolicznie do pamięci ludzi, którzy w naszym regionie walczyli, ginęli, umierali. Stary projekt, od dawna przygotowywany jest oparty na brytyjskim wzorze upamiętnienia bohaterów kwiatami. Krzewy róż będą poświęcone cichociemnym z naszego regionu i będą oznaczone ich nazwiskami. To stworzy fajną ścieżkę edukacyjną, gdzie z jednej strony będzie piękno kwiatów, a z drugiej te tabliczki z nazwiskami i z czynami, które za nimi stoją” – mówi burmistrz.
Docelowo plac otoczony różanym ogrodem ma stać się miejscem małych uroczystości i spotkań patriotycznych. Jednak by doszło do realizacji tych wszystkich planów gmina musi dopiąć transakcję z NZOZ Południowa. Na ten moment obie strony zapowiadają, że są bliskie podpisania aktu notarialnego.
Zdjęcia:
A moglismy to dostac za symboliczną złotówkę
Szkoda że nie mówi się tu o kwiatach miododajnych. Przy niemal każdej inwestycji pszczoły są pomijane a przeciez wedle najnowszej derektywy Unii Europejskiej są ważniejsze od człowieka. Tuje powinny być zakazane karą grzywny za ich sadzenie. Szkoły są obsadzone toksyczną dla mózgów tują i dlatego młodzi ludzie przyrodę potem dewastują ponieważ nie widzą jej piękna tylko trawi tujo mó**eby z nich wyrastają.
[…] Prace przy Gloriettcie mają rozpocząć się od wycięcia tui jeszcze przed marcem. Następnie włodarze gminy planują tam utworzyć rosarium, ścieżkę spacerową i Plac pod Orłem, na którym będą odbywać się różne uroczystości. Szczegółowo o planach gminy Końskie dotyczących Glorietty informowaliśmy TUTAJ. […]