REKLAMA

Bliżej do uzdrowiska w Czarnieckiej Górze

Państwowa Akademia Nauk wystawiła sołectwom Czarna, Czarniecka Góra i Janów świadectwo potwierdzające właściwości lecznice klimatu występującego w regionie. Obecnie prowadzone są badania torfu, które mają udowodnić, że i ten działa dobrze dla zdrowia. 

REKLAMA

PAN stwierdza, że klimat i bioklimat tych okolic może być wykorzystywany do leczenia: chorób narządu ruchu i stanów pourazowych, chorób reumatycznych, chorób kardiologicznych, nadciśnienia tętniczego, chorób  dróg oddechowych oraz chorób neurologicznych. Stwierdzono także, że pod względem akustycznym Czarniecka Góra nadaje się na bycie uzdrowiskiem

REKLAMA

Trwają też badania torfowisk znajdujących się na terenach wsi. Wstępne potwierdziły  potencjalną możliwość wykorzystania ich w leczeniu i rehabilitacji kuracjuszy. Po zakończeniu wszystkich analiz gmina będzie musiała zdecydować chce by Czarniecka Góra i okolice były uzdrowiskiem, czy strefą uzdrowiskową objętą ochroną.

Miejscowość była uzdrowiskiem przez wiele lat w XIX wieku, na początku XX wieku oraz okresie międzywojennym. Do Czarnieckiej Góry przyjeżdżały ówczesne gwiazdy, śmietanka towarzyska naszego kraju. Odbywały się tu turnusy lecznicze, rehabilitacyjne oraz odpoczynkowe. Pozostałością po nich są choćby drewniane wille.

Czy i kiedy miejscowość odzyska swój dawny blask? Na pewno temu tematowi będziemy się jeszcze wielokrotnie przyglądać.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *