REKLAMA

Burmistrz Stąporkowa oburzona. Do sprawy składowiska włącza się senator

W 2018 roku w hali magazynowej przy ulicy Staszica w Stąporkowie odkryto nielegalne i potencjalnie niebezpieczne odpady (więcej o tym TUTAJ). Ostatnio informowaliśmy, iż hala będzie pod stałym nadzorem ochroniarza. Oburzona tym faktem jest burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska – domaga się ona uprzątnięcia bałaganu przez powiat, a nie jego nadzoru. Dziś okazuje się, że do sprawy włącza się także senator Rusiecki, który apeluje by powiatowi koneckiemu przy sprzątaniu hali finansowo pomogło Państwo. 

REKLAMA

Foto: Starostwo Powiatowe w Końskich.

Przypomnijmy, że sytuacja prawna wygląda tak, że to powiat konecki jest obecnie zobowiązany do posprzątania nielegalnego składowiska. Wynika to z faktu, że jego pierwotny właściciel ogłosił upadłość. Burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska w bardzo emocjonalnym wpisie apeluje do władz powiatu:

1. Przypominam, że po drugiej strony ulicy jest szkoła ponadpodstawowa dla której organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe✔️
2. Nie zgadzam się na „ochranianie” niebezpiecznych odpadów w czasie gdy młodzież będzie uczyła się w szkole po drugiej stronie ulicy✔️
3. Czas na reakcje miał Pan Starosta od momentu objęcia urzędu – należało dokonać audytów, szczególnie w obszarach, które mogą zrodzić skutki finansowe dla powiatu✔️

REKLAMA

Dlatego w odpowiedzi na pomysł o „ochranianiu odpadów” mam dla Pana Starosty propozycję:
Proszę złożyć te odpady na parkingu przed starostwem i może je Pan Starosta „chronić” ile trzeba przy okazji doglądając podczas pracy z okna czy wszystko z tymi chemikaliami ok. Bo ja dzieci bohaterski Panie Starosto uważam do szkoły w tym stanie faktycznym wpuścić nie wolno choćby cały pluton dziarsko ochraniał „niebezpieczne odpady”.
[…]
I prosiłabym żeby nie przerzucać się datami, który Zarząd Powiatu za co odpowiada. Jest ciągłość władzy. Miał Pan czas na działania, audyty, na powiadomienie służb. Dzisiaj Prokuratura Krajowa nadzoruje śledztwo Prokuratury Okręgowej w Kielcach i jestem przekonana, że śledczy wszystko wyjaśnią.
Mnie interesuje co Pan zrobił w tym temacie po objęciu urzędu. DO DATY wybuchu pożaru w Nowinach. Bo to był czas na działania.
I jeszcze jedno:
Jakie kary administracyjne nałożone zostały w tej sprawie. W Nowinach 300 tys zł. Mało. A w przypadku Stąporkowa?

Bezpośredniej odpowiedzi na ten odzew starostwo nie zamieściło, ale dziś na stronie powiatu koneckiego pojawiła się informacja o interwencji w tej sprawie senatora Jacka Rusieckiego. Parlamentarzysta zwrócił się z prośbą do właściwego ministra o wsparcie finansowe z budżetu państwa dla powiatu koneckiego. Środki miałyby być przekazane wyłącznie na uprzątnięcie nielegalnego środowiska:

– „Powiat Konecki nie dysponuje takimi środkami finansowymi, które pozwoliłyby na zlecenie wykonania zastępczego. Sytuacja finansowa i ekonomiczna Powiatu, nie pozwala na skorzystanie z pożyczki oferowanej w programie priorytetowym „usuwanie porzuconych odpadów” przygotowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Z uwagi na powyższe (…) niezbędna jest pomoc finansowa z budżetu centralnego, tak aby wspomóc jednostkę samorządu terytorialnego w rozwiązaniu problemu porzuconych odpadów, których usunięcie zostało przerzucone na Powiat Konecki” – apeluje w piśmie Senator Rusiecki.

Warto dodać, że koszt utylizacji odpadów może wynieść nawet około 10 milionów złotych. Kwota ta więc zdecydowanie przerasta możliwości finansowe powiatu koneckiego.

Do sprawy będziemy powracać. 

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *