REKLAMA

Chleb szkodzi ptakom! Jak karmić łabędzie?

Wiosna wiąże się z częstymi spacerami mieszkańców w okolicach zbiorników wodnych Browary w Końskich. Często można zobaczyć, jak spacerowicze rzucają kaczkom czy łabędziom chleb. Jest to złe przyzwyczajenie, ponieważ bardzo szkodzi ono ptakom.

REKLAMA

fot. Piotr Malinowski

Obecnie na Browarach przebywa rodzina łabędzi oraz spora ilość kaczek. Mimo tablic informacyjnych, które znajdują się przy chodnikach w dobrze widocznych miejscach ludzie wciąż przyczyniają się do pogarszania zdrowia ptactwa, a nawet ich śmierci.

Pieczywo szkodzi łabędziom oraz kaczkom, a także innym ptakom z powodu dużej ilości soli. Zaburza ona gospodarkę wodną ich organizmów i pęcznieje od wody, przez co jedzą one mniej. Dla ptactwa, zwłaszcza tego małego, szczególnie ważne jest regularne i wystarczająco obfite odżywianie. Przypadkowo skomponowany poczęstunek jest zazwyczaj mało urozmaicony i powoduje u ptaków niedobory składników pokarmowych. Następstwem tego jest osłabienie odporności, choroby i śmierć.

REKLAMA

fot. archiwum tkn24.pl

Te skrzydlate zwierzęta można natomiast dokarmiać ziarnami oraz surowymi bądź gotowanymi, pokrojonymi warzywami i owocami. Ponadto można im podawać drobne i niesolone orzechy. Wszelkie wskazówki dotyczące dobrych nawyków związanych z karmieniem ptaków podane są na tablicach informacyjnych, które znajdują się przy obu zbiornikach wodnych.

REKLAMA

5 thoughts on “Chleb szkodzi ptakom! Jak karmić łabędzie?

 1. Konecczanka pisze:

  Ludzi nie interesuje tablica.
  Wokół zbiornika powinny być umieszczonych kilka małych tabliczek z informacją „karmienie pieczywem zabija ptactwo”.
  Coś w rodzaju „Nie deptać trawników”, „Właścicielu sprzątaj po swoim psie”, „Dotknięcie grozi śmiercią”.

 2. konecczanin pisze:

  Bardzo mądry komentarz Pani .. . Tylko tyle i AŻ tyle ..

 3. Joisse pisze:

  Waga spraw odpowiada poziomowi odbiorców

 4. Konecczanka pisze:

  Joisse:
  Łk.16.10
  „Kto w drobnej rzeczy jest wierny, ten i w wielkiej będzie wierny…”
  I tego komentującemu życzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *