REKLAMA

Relacja wideo: Stulecie szkoły w Czermnie! [zdjęcia, wideo]

To była przepiękna, wzruszająca i podniosła uroczystość. 100-lecie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Czermnie świętowała cała lokalna społeczność! 

REKLAMA

Mnóstwo gości odwiedziło w piątek małe Czermno, w gminie Fałków, w powiecie koneckim. Do szkoły w tej miejscowości z różnych stron Polski przybyli absolwenci i przyjaciele. Obchody rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w miejscowym kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Mszę świętą w intencji wszystkich osób związanych z placówką koncelebrowali tam ksiądz dziekan Stanisław Stańczyk ze Stanowisk oraz proboszcz Jerzy Rozmysłowski. W nabożeństwie udział wzięli nauczyciele, dyrektor Marianna Michalska, uczniowie oraz zarządca szkoły – wójt gminy Fałków Henryk Konieczny. Oprawę uroczystej mszy zapewniła pięknie śpiewająca schola, a cały czas czuwał też szkolny Poczet Sztandarowy.

Potem obchody przeniosły się już do szkoły. Na główne uroczystości przybyło wielu gości – wśród nich byli między innymi: jeden z najstarszych żyjących absolwentów tej podstawówki 96-letni Stefan Wilkowski, były nauczyciel historii a obecnie burmistrz Końskich Krzysztof Obratański, delegacja z Ukrainy zwiedzająca Ziemię Konecką oraz przedstawiciele władzy: reprezentujący Wojewodę Świętokrzyskiego Jarosław Staciwa, członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Agata Binkowska, starosta konecki Bogdan Soboń wraz z członkinią Zarządu Powiatu Dorotą Dudą, przewodnicząca Rady Gminy w Fałkowie Anna Pluta, wójt Słupi Koneckiej Robert Wielgopolan.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęto od „Poloneza”, a odtańczyli go oczywiście uczniowie. Potem głos zabrała dyrektor Marianna Michalska. W swoim krótkim wystąpieniu przede wszystkim skupiła się na dziękowaniu tym, którzy przysłużyli się organizacji tak pięknego przedsięwzięcia, mówiła też o istocie szkolnego życia. –„Jest to dzień szczególny, ważny dla wszystkich członków społeczności szkolnej i lokalnej, dlatego jest mi niezmiernie miło gościć Państwa na dzisiejszej uroczystości. Przemija czas, mijają lata, które przyniosły nam wiele zmian, a kolejne pokolenia opuszczały mury naszej szkoły. Ta szkoła żyła przez minione sto lat, bo szkoła to nie tylko mury, to wszyscy Ci, którzy tworzą szkolną społeczność.” – przemawiała dyrektor Michalska.

Oficjalnie podziękowano i symbolicznym kwiatem nagrodzono też byłych pracowników i nauczycieli tej placówki.  Następnie historyk Marian Adamczyk i nauczycielka informatyki Anna Baran zaprezentowali krótką prezentację dotyczącą historii szkoły w Czermnie. Potem głos zabrali zaproszeni goście. Przemawiali: Jarosław Staciwa, Agata Binkowska, Bogdan Soboń, Marian Król, Sławomir Krzysztofik z Kuratorium Oświaty w Kielcach, Krzysztof Obratański, Karolina Orłowska-Carmenate – przedstawicielka ZNP, Robert Wielgopolan, przedstawiciel delegacji ukraińskiej Ivan Kurko, Mirosława Palus – dyrektor SP w Fałkowie, Urszula Piwowarczyk – dyrektor SP w Rudzie Malenieckiej oraz Henryk Konieczny, wójt gminy Fałków. –„Chcę bardzo, bardzo serdecznie podziękować, że tak wiele osób nadal utożsamia się z tą placówką, mile ją wspomina, bo pobyt w tej szkole dla każdego z nas niesie wspaniałe wspomnienia. Małe porażki zostały zapomniane, a w głowach zostały same sukcesy, same wspaniałe dni. Jestem samorządowcem, ale jednocześnie były uczniem tej szkoły. Czas mojej pracy w samorządzie przypadły na czasy kiedy ta szkoła była w pożarze, była rozbudowa szkoły – dobudowa łącznika i tak dalej i tak dalej. Z tego miejsca dziękuję wszystkim samorządowcom, którzy pracowali wspólnie ze mną na rzecz tej szkoły. Na pewno będziemy jeszcze tę szkołę upiększać, są pewne plany – co do pięknego placu zabaw, ogródka jordanowskiego z prawdziwego zdarzenia, są plany parkingowe, związane z energetyką odnawialną. Dziękuję wszystkim za to, że zawsze była u nas zgoda i potrafiliśmy się porozumieć. Gratuluję tego stulecia i życzę kolejnych jubileuszów.” – mówił do szkolnej społeczności zarządca gminy.

Ważnym elementem obchodów było odsłonięcie tablicy upamiętniającej uroczystość. Ufundowali ją absolwenci, nauczyciele, rodzice i uczniowie. Najpierw poświęcił ją ksiądz Rozmysłowski, a potem odsłonięcia dokonali: wójt Henryk Konieczny, dyrektor Marianna Michalska, starosta konecki Bogdan Soboń i członkini Zarządu Województwa Agata Binkowska.

Na zakończenie dnia część artystyczną, mocno zainspirowaną „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, zaprezentowali uczniowie szkoły przygotowani przez nauczycielkę Elżbietę Śliwińską.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *