REKLAMA

Dieta, a aktywność fizyczna

Dieta i aktywność fizyczna w kontekście odchudzania to terminy silnie ze sobą skorelowane. Przede wszystkim oba terminy istotne są dla prawidłowego określenia całkowitej przemiany materii (CPM), czyli podstawowej jej formy uwzględniającej informacje o intensywności podejmowanego wysiłku fizycznego danej osoby. Mówimy więc o sumie jej dobowych wydatków energetycznych związanych z metabolizmem, które niezbędne są do utrzymania fundamentalnych czynności życiowych.

REKLAMA

O co tu chodzi? Mając na uwadze następujące parametry: wiek, wzrost, wagę oraz poziom podejmowanej aktywności np. niska, umiarkowana, wysoka, jesteśmy w stanie obliczyć ile dany organizm potrzebuje energii, aby nic się nie zmieniło z naszym ciałem. Logicznie rzecz pojmując każda dodatkowa kaloria przy zdrowym organizmie, będzie prowadziła nas do wzrostu masy ciała i odwrotnie, każdy deficyt wyliczonej kaloryczności będzie prowadził do spadku masy ciała. Aby zdrowo tracić na wadze należy przyjmować ok 500 kcal mniej niż wskazuje na to współczynnik CPM, o którym wyżej wspominaliśmy. Wówczas możemy pokusić się o stwierdzenie, iż dieta będzie efektywna ale i zdrowa w swoim efekcie długoterminowym, czyli będzie bezpieczna dla naszego organizmu.

REKLAMA

Zatem pierwszą ważną rzeczą w związku z aktywnością fizyczną jest dopasowanie kaloryczności do wydatków energetycznych. Jeśli zależy nam redukcji masy, nie możemy opierać swojego odchudzania jedynie na ćwiczeniach. Bardzo często popełniamy ten błąd, i nie zwracamy uwagi na to co jemy, bo przecież zrobiliśmy intensywny trening. Nic bardziej mylnego. Badania udowadniają, że sięgamy wtedy częściej po przekąski całkowicie nie kontrolując kaloryczności, w efekcie czego przyjmujemy ich dużo za dużo. Często nie zdajemy sobie sprawy, że jednego batonika, czy drożdżówkę , czy kawałek ciasta spalimy po półgodzinnym, czy nawet godzinnym treningu. Zatem ćwiczmy, trenujmy, ale zwracajmy uwagę na dietę. Nigdy nie polegajmy na tym, iż samą aktywnością fizyczną wyrzeźbimy swoją sylwetkę. Może inaczej, żartobliwie, wyrzeźbić możemy, ale niekoniecznie w sposób nam odpowiadający. Oczywiście istnieje szereg zalet wynikających z ćwiczeń nawet bez odpowiedniej diety typu redukcja stresu, uwolnienie endorfin, ale bez gwarancji utraty masy ciała.

Istnieje przekonanie, iż 70% skuteczności odchudzania stanowi zbilansowana dieta, 30% to aktywność fizyczna. Idealnym byłoby gdyby dieta i ćwiczenia szły w parze, szczególnie, że w po pewnym czasie stosowania dopasowanej diety, kiedy straciliśmy już kilka kilogramów, następuje efekt wypłaszczenia tzw. plateau. Jest to związane ze stabilizacją wagi i dostosowaniem metabolizmu do nowej sytuacji. Wówczas waga się zatrzymuje i trwa to średnio od 1 do 3 tygodni, czasem nawet dłużej. Często jest to bardzo frustrujące i powoduje, że przerywamy rozpoczętą dietę, zjadamy dodatkowe kalorie wywołując w naszym organizmie tzw. efekt jojo. Dlatego mając wiedzę na ten temat, przetrwajmy ten okres, z pewnością pomoże nam przy tym aktywność fizyczna. Po pierwsze pomoże ona pobudzić metabolizm, po drugie endorfiną uderzyć we frustrację.

Dieta odpowiednio zbilansowana to dieta wspierająca nasze zdrowie. Czy to redukcyjna, czy stabilizacyjna, czy wspomagająca powinna nam towarzyszyć zarówno gdy nie jesteśmy w stanie ćwiczyć, gdy podejmujemy aktywność na poziomie amatorskim jak i przy treningach profesjonalnych

Im więcej trenujemy, im bardziej intensywnie, profesjonalnie tym bardziej potrzebujemy specjalistycznie dobranej diety, przede wszystkim zmienionej o proporcje makroskładników. W zależności od uprawianego sportu, danej dyscypliny proporcje te mogą się od siebie różnić. Jeśli jednak podejmowany wysiłek fizyczny jest jedynie wzmocnieniem efektu redukcji naszych kilogramów, możemy sięgnąć po dietę optymalną, ze standardowym rozkładem białka, tłuszczy i węglowodanów.

Decydując się na dietę warto wspomóc się profesjonalnym cateringiem dietetycznym. Dużą popularnością w naszym mieście cieszy Jupidiet znajdujące się na Pl. Jana Pawła II nr 1 w Końskich. Firmie tej zaufało gro osób, m.in.. nasi koneccy sportowcy. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się wśród stajni Brawler Fight Club. Niektórzy korzystają przygotowując się do zawodów m.in. czołowy, ambitny przedstawiciel i zwycięzca wielu walk TFL Artur Krawczyk, inni natomiast Jupi posiłki traktują jako permanentne wsparcie dla swoich treningów, tak jak na przykład wszystkim znana, młoda, zdolna, waleczna Wiktoria Czyżewska, która ma na swoim koncie wiele zwycięstw ligi amatorskiej ale i udany debiut zawodowy na gali KSW w Gliwicach.

Podsumowując odchudzanie to proces który powinien łączyć ze sobą dietę z podejmowaną aktywnością fizyczną. O ile dieta bez wysiłku fizycznego, treningów może być skuteczna, przy zachowaniu wyliczonej liczby przyjmowanych kalorii, o tyle treningi bez diety mogą spowodować odwrotny skutek, poprzez zbyt optymistyczne założenia co do spalanych kalorii aktywnych.

O dietę warto się również zatroszczyć gdy naszym celem nadrzędnym nie jest redukcja wagi ale lepsze wyniki w dyscyplinie sportu, którą obraliśmy, zarówno zawodowo jak amatorsko lub po prostu ćwiczymy dla kondycji, bo prawidłowe odżywianie, zdrowe nawyki wpływają na lepsze rezultaty, wyniki które możemy osiągnąć.

Sprawdź ofertę cateringu dietetycznego przygotowaną dla Twoich potrzeb

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *