REKLAMA

Domowe środki czystości i ryzyka związane z ich użytkowaniem w profesjonalnym sprzątaniu

Domowe środki czystości są powszechnie stosowane w codziennych pracach porządkowych. W amatorskim użytkowaniu mogą być skuteczne i bezpieczne, ale czy są tak samo odpowiednie w profesjonalnym sprzątaniu? Czy można stosować je na dużą skalę w miejscach takich jak biura, hotele czy szpitale? Okazuje się, że niesie to za sobą spore ryzyko. Dowiedz się więcej o wynikających z tego zagrożeniach i sposobach ich unikania!

REKLAMA

Niebezpieczne domowe środki czyszczące

Domowe środki czyszczące a ryzyko uszkodzenia delikatnych powierzchni

Jednym z największych problemów związanych ze stosowaniem nieodpowiednich środków czyszczących jest uszkodzenie powierzchni. Każda powierzchnia wymaga specjalnego podejścia, a niewłaściwy produkt może spowodować zarysowania, przebarwienia lub inne trwałe szkody. Na przykład, zastosowanie agresywnych środków na wrażliwych powierzchniach z drewna, plastiku lub metalu może prowadzić do ich zmatowienia, zarysowania, utraty koloru lub połysku, a nawet powstawania trwałych wżerów, plam lub pęknięć.

REKLAMA

Domowe środki czyszczące są przeznaczone do mniej intensywnego sprzątania. Dlatego w profesjonalnych warunkach wymagają stosowania w większych ilościach czy stężeniach lub bardziej agresywnego działania (np. szorowania). W konsekwencji niejednokrotnie daje to skutek odwrotny od zamierzonego.

Domowe środki czystości a nadmierne obciążenie środowiska

Nieodpowiednio dobrane i stosowane w zbyt dużych ilościach preparaty czyszczące stanowią też nadmierne obciążenie dla środowiska naturalnego. Wiele popularnych domowych środków czyszczących zawiera substancje chemiczne, które wymagają odpowiedniej utylizacji, a w nadmiernych ilościach zanieczyszczają środowisko – w tym wody gruntowe. Ich użytkowanie w warunkach profesjonalnych generuje więc niepotrzebne, nadmierne zanieczyszczenie planety na kolejne lata.

Przemysłowe środki czyszczące zwykle są skoncentrowane i przeznaczone do użytkowania po rozcieńczeniu. Dzięki temu mogą być stosowane w mniejszych ilościach, a tym samym nie obciążają nadmiernie środowiska. Coraz częściej można się też spotkać z bardzo skutecznymi, biodegradowalnymi preparatami do profesjonalnego wykorzystania.

Domowe środki czystości a bezpieczeństwo użytkowników obiektów publicznych

Niewłaściwie stosowane domowe środki czystości mogą też zagrażać zdrowiu personelu, klientów czy innych użytkowników obiektów publicznych. Wiele z nich zawiera substancje, które w nadmiernym stężeniu są szkodliwe (np. działają drażniąco na skórę, oczy lub drogi oddechowe). Dlatego mogą się nie sprawdzać do stosowania na duże powierzchnie i w znacznych ilościach lub w nieodpowiednim rozcieńczeniu.

Rozwiązaniem jest stosowanie wyłącznie środków profesjonalnych i przestrzeganie wytycznych producenta dotyczących stosowanego stężenia. Tego typu preparaty są przystosowane do wykorzystania na dużych powierzchniach i przy prawidłowym zastosowaniu nie stanowią zagrożenia. Warto również pamiętać o regularnym szkoleniu personelu w zakresie ich bezpiecznego stosowania!

Autor: Bartosz Wiśniewski, doradca w firmie Haerson Urządzenia Czyszczące i instruktor w Akademii Profesjonalnego Sprzątania

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *