REKLAMA

Duże zmiany w sporcie, kulturze i edukacji na początku maja. Czy koneckie przedszkola będą otwarte? [wideo, zdjęcia]

W poniedziałek 4 maja w życie wejdzie kolejny, drugi etap znoszenia obostrzeń związanych z epidemią. W jego ramach zostaną otwarte obiekty sportowe znajdujące się na zewnątrz, biblioteki, muzea oraz niektóre instytucje kultury. Co ciekawe – place zabaw pozostaną zamknięte. Dodatkowo do środy 6 maja gminy muszą podjąć niezwykle trudną decyzję dotyczącą otwarcia żłobków i przedszkoli. Jakie skutki w gminie Końskie będzie miało wprowadzenie drugiego etapu łagodzenia obostrzeń? 

REKLAMA

W gminie Końskie od 4 maja zostaną otwarte obiekty sportowe znajdujące się na zewnątrz – stadiony piłkarskie, lekkoatletyczne, orliki, a także obiekty szkolne. Oczywiście spotka się to z zastosowaniem szczególnych środków bezpieczeństwa – żadna grupa szkoleniowa nie będzie mogła skorzystać w takich miejscach z węzłów sanitarnych oraz szatni, a grupy docelowe uczestniczące w treningach mogą być maksymalnie sześcioosobowe. Będzie to szczególnie problematyczne dla drużyn uprawiających sporty zespołowe, takich jak Neptun Końskie. Na kortach tenisowych natomiast na jednym korcie będą mogły się znaleźć cztery osoby jednocześnie.

„W tym drugim etapie otworzymy kilkadziesiąt obiektów na terenie miasta i gminy Końskie. Analiza stanu faktycznego sprowadza się do kwestii możliwości związanych z zabezpieczeniem zachowania dystansu społecznego – zgodnie z tym dystansem każdorazowo na obiekcie powinna zostać przeprowadzona ewidencja osób wchodzących i wychodzących, osoby te powinny również zdezynfekować ręce podczas wchodzenia i wychodzenia” – informował nas wiceburmistrz Końskich Krzysztof Jasiński.

REKLAMA

Warto wspomnieć, że place zabaw nadal pozostaną zamknięte. Ich otwarcie nastąpi prawdopodobnie w czwartym, ostatnim etapie znoszenia obostrzeń.

Po 4 maja otwartych zostanie także wiele instytucji kulturalnych takich jak biblioteki czy muzea, niekoniecznie jednak dokładnie w poniedziałek. Zapytaliśmy więc dyrektora Biblioteki Publicznej w Końskich Dariusza Kowalczyka na jakich zasadach zostanie otwarta i jak będzie funkcjonować placówka.

„Mogę obiecać, że wystartujemy 5 maja – potrzebujemy jeszcze jednego dnia na wszelkie ustalenia, które poczyni UMiG Końskie z lokalnym inspektoratem sanitarnym. Myślę, że przejdzie to bez problemów po weekendzie majowym i już we wtorek będziemy mogli przyjmować czytelników” – mówił nam Dariusz Kowalczyk.

W bibliotece rozpoczęto już wstępne prace nad zapewnieniem bezpieczeństwa pracownikom, jak i czytelnikom –„Nie będzie możliwości dojścia do półek. Aranżujemy tzw. brudną przestrzeń, w korytarzu mogły będą być dwie osoby – jedna przy wypożyczalni dla dorosłych, jedna przy wypożyczalni dla dzieci. Książki podawać będą bibliotekarze” – tłumaczył nam Dariusz Kowalczyk.

Dodatkowo w strefie brudnej książki będą przechodziły do dwutygodniowej kwarantanny. Taką książkę będzie można sobie zarezerwować i wypożyczyć dopiero po okresie kwarantanny. Należy także nadmienić, że w bibliotece nie będzie funkcjonować czytelnia.

Pod znakiem zapytania jak na razie stoi także otwarcie Zabytkowego Zakładu Hutniczego w Maleńcu. Jak informuje nas dyrektor Maciej Chłopek obecnie trwają konsultacje z Sanepidem i władzami powiatu. Planowany termin otwarcia muzeum to 20 maja, jednak dyrektor ma nadzieję na wcześniejsze otwarcie zakładu.

Zwiedzanie muzeum będzie oparte na kodach QR, dla zwiedzających są przygotowane nagrania – obiekt będzie można zwiedzać samodzielnie ze smartfonem. Wizyty w zakładzie będą odbywać się wyłącznie na rezerwację, tylko w małych grupach, nie większych niż 10 osób, z zachowaniem środków ochrony osobistej, czyli maseczek i rękawiczek.

Zwiedzający będą separowani, a kontakt z personelem będzie ograniczony, jednak wystąpią elementy interakcji – wyznaczone zostaną miejsca, które zapewnią bezpieczną odległość, podczas, gdy pracownicy muzeum będą np. demonstrować działanie koła wodnego. Zamontowane zostaną także projektory wyświetlające wystawy. Cykl zwiedzania dla jednej grupy potrwa około półtorej godziny.

Dyrektor Maciej Chłopek poinformował nas także, że w każdą sobotę w maju odbędzie się nocne zwiedzanie będące dochowaniem tradycji ogólnopolskiej Nocy Muzeów, której odbycie się w tym roku jest niepewne. Warto dodać, że zwiedzającym zakład w Maleńcu zapewnione zostaną maseczki i środki dezynfekujące. Mimo noszenia maseczek i rękawiczek w ramach szczególnej ostrożności goście nie powinni dotykać eksponatów.

Wiemy, że w najbliższym czasie nie ma planów na otwarcie Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich –Na pewno nie otworzymy Domu Kultury dla uczestników zajęć przed terminem otwarcia szkół. Gdy ruszy działalność szkół w porozumieniu z Sanepidem będziemy otwierać nasze pracownie muzyczne, plastyczne, ceramiczne i z zachowaniem szczególnych środków ostrożności prowadzić zajęcia. Co do imprez prowadzonych w sali „Egipcjanki” na razie nie wiemy czy i w jakim stopniu będziemy mogli je organizować” – informowała nas Marzena Kądziela.

Dom Kultury przez cały czas epidemii działa jednak w internecie i organizuje wiele aktywności. Obecnie trwa konkurs fotograficzny pod nazwą „Mój pupil i mój przyjaciel”, właśnie ruszył nowy cykl prezentujący podróże online, dodatkowo organizowane są m. in. konkurs na piosenki wyjęte z szuflady, wieczór poezji online pt. „Wiersze ze starego kuferka”, warsztaty ceramiczne cieszące się ogromną popularnością, warsztaty plastyczne dla dzieci oraz zajęcia z gry na gitarze. Wszystko to oczywiście online.

Nadal nie wiadomo jednak, co z największym, corocznym świętem miasta Końskie –Cały czas nie wiemy, czy będą Dni Końskich, co jest wielkim problemem, bo mamy już podpisane umowy z artystami. Czekamy także na odpowiedź Narodowego Centrum Kultury, czy możemy te umowy ewentualnie anulować lub przenieść na inny termin” – mówiła nam Marzena Kądziela.

Wielkie zmiany w całej Polsce od środy 6 maja zajdą także w edukacji przedszkolnej. Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg w sprawie otwarcia przedszkoli i żłobków –„Nie każdy może pozostać w domu z dzieckiem, nie każdy może w domu przebywać. Oczywiście jest zasiłek, ale niektórzy muszą pójść do pracy, tak jak chociażby medycy, w związku z czym chcielibyśmy uruchomić te miejsca opieki nad dzieckiem. Podkreślam – to nie jest obowiązek, to nie jest uruchomienie przedszkoli w ich całym zakresie […] Te osoby, które nie mogą zapewnić opieki dziecku mają pierwszeństwo […] Jeśli państwo nie musicie wysyłać swoich pociech do przedszkoli, to dajcie zrobić to tym, którzy to zrobić muszą” – informował Łukasz Szumowski.

Także włodarze gminy Końskie stanęli przed trudną decyzją. Rząd przekazał jednostkom samorządu terytorialnego decyzyjność w sprawie otwarcia żłobków oraz przedszkoli. Wiąże się to jednak z ogromną odpowiedzialnością placówek edukacyjnych oraz gmin. Jaką decyzję podejmą włodarze gminy Końskie? Zapytaliśmy o to wiceburmistrza Krzysztofa Jasińskiego –„W dniu dzisiejszym kontaktujemy się z dyrektorami naszych placówek i przekazujemy im wstępną informację będącą wynikiem analizy zapisów, które ukazały się zarówno na stronie ministerstwa, jak i Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty. Decyzja nie jest rzeczą prostą, bowiem jeśli zważymy na aspekt bezpieczeństwa dzieci to dyrektor szkoły, przedszkola i organ prowadzący ponoszą odpowiedzialność za otwarcie obiektów edukacyjnych […] Gdybym miał osobiście tę decyzję podjąć dzisiaj niezależnie od tego aspektu związanego z możliwością podjęcia pracy przez rodziców i opieką przedszkoli nad dziećmi to decyzji pozytywnej bym nie podjął. Dzisiaj mamy zbyt wiele wątpliwości, znaków zapytania, aby spełnić wszystkie wymagania w kwestii bezpieczeństwa – mówi zdecydowanie Krzysztof Jasiński.

Warto dodać, że zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wytycznymi sanitarnymi sugerowane jest, by kadra przedszkoli i żłobków w wieku powyżej 60 roku życia nie miała kontaktu z podopiecznymi. Dodatkowo musiałyby być zachowane szczególne środki ostrożności, chociażby takie jak częsta dezynfekcja rąk czy zabawek –Nie wyobrażam sobie prawidłowej pracy placówek przy tych wymogach sanitarnych, które są w wytycznych Ministra Edukacji Narodowej – dodaje wiceburmistrz Krzysztof Jasiński.

Jeśli przedszkola i żłobki nie zostaną otwarte rodzice będą mogli się zwrócić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wypłacenie kolejnych transzy zasiłku opiekuńczego. Kiedy tylko zapadnie decyzja odnośnie otwarcia placówek przedszkolnych na pewno Państwa o tym niezwłocznie poinformujemy.

REKLAMA

Dodaj komentarz