We wtorek w Szkole Podstawowej w Pilczycy odbyła się online konferencja inaugurująca Dzień Bezpiecznego Internetu 2021, który w tym roku odbywa się pod hasłem #DziałajmyRazem.
REKLAMAOrganizatorem DBI w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a partnerami firmy: Facebook Polska, Google Polska, Samsung i Librus.
REKLAMAUczniowie Szkoły Podstawowej w Pilczycy, podobnie jak w ubiegłych latach, włączyli się w szereg działań mających na celu podniesienie świadomości w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa w Internecie. Podejmowane inicjatywy zgłosiły szkolne koordynatorki DBI Julita Dzwonek i Urszula Metrycka. Wszystkie zostały przeprowadzone na bazie własnych pomysłów oraz materiałów umieszczonych na stronie organizatora.
Uczniowie klas młodszych odbyli kurs e–learningowy „Misja: Bezpieczny Internet” zdobywając nie tylko certyfikat, ale przede wszystkim ogrom wiedzy na temat cyberprzemocy czy niechcianych treści w Internecie. Próbowali również odpowiedzieć sobie na pytanie, jak świat wyglądał, gdy nie było Internetu, telefonów, Facebooka. Co robili ich rówieśnicy nie mając dostępu do mediów społecznościowych? Uczniowie klas starszych na podstawie słuchowiska „Sieciaki – misja: bezpieczny Internet” przygotowali opowiadania oraz komiksy o przygodach młodych ludzi, których głównym zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo w sieci. Ponadto przygotowali sketchnotki oraz quiz „Bezpieczny Internet – o tym warto pamiętać!”, korzystając z aplikacji Google Forms.
Na lekcjach języka angielskiego poznawali słownictwo związane z Internetem, potrzebne również do stworzenia filmiku pod tytułem: „The Violence always leaves a digital footprint” a na informatyce, pracując w grupach próbowali odpowiedzieć m.in. na pytania: „Jakie konsekwencje grożą sprawcom cyberprzemocy?”, „Jakie zagrożenia niosą media społecznościowe?”.
Dla uczniów klas VI i VII zostało zorganizowane spotkanie online ze specjalistami Wydziału Prewencji Wojewódzkiej Policji w Kielcach poświęcone głównie cyberzagrożeniom.
Natomiast dla Rodziców została stworzona na stronie szkoły specjalna zakładka, a w niej zostały zebrane różne poradniki, artykuły, webinary poświęcone m.in. zagrożeniom internetowym oraz nadużywaniu ekranów.
Rodzice zostali zaproszeni także do udziału w kursie online „Bezpiecznie – tu i tam”, którego pomysłodawcą jest Fundacja Orange. Dla Rodziców ogłoszony został również konkurs „Nasze domowe zasady ekranowe”.
Zdjęcia (SP Pilczyca):