REKLAMA

Dzień otwarty w II LO, ZSP 1 i ZDZ w Końskich [wideo, zdjęcia]

Piątek był dniem, w którym bardzo wiele działo się w trzech koneckich szkołach – swój dzień otwarty zorganizowały: II Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 oraz Zakład Doskonalenia Zawodowego. 

REKLAMA

W każdej ze szkół na gimnazjalistów czekało mnóstwo atrakcji. W popularnym „Mechaniku” można było poznać zawody w jakich kształci się w tej szkole. W klasopracowniach nauczyciele oraz uczniowie opowiadali o poszczególnych kierunkach kształcenia –„Nauczyciele prezentowali poszczególne sale lekcyjne, można było porozmawiać z nauczycielem, uczniami, dyrekcją szkoły, pedagogiem. Właściwie wycieczki gimnazjalistów rozpoczęły się już tuż po godzinie 8.00” – mówi Beata Jakubowka, dyrektor ZSP nr 1 w Końskich.

Na placu przed szkołą zapłonął wielki grill, a specjałami które na nim powstawały każdy mógł się częstować. Zwieńczeniem dnia otwartego była akcja „Końskie Biega”. Specjalny bieg na terenach wokół Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 zorganizowano już po raz dziesiąty. Tutaj jednak nie było rywalizacji. Uczestnicy wzięli udział w spokojnym marszobiegu, a prowadziła ich wielka biało-czerwona flaga. Rywalizacja pojawiła się za to w … sali komputerowej. Tam rozegrano e-sportowe turnieje w Counter Strike’a oraz League of Legends. Okazały się one frekwencyjnym hitem!

REKLAMA

Turniej CS’a i LOL’a w ZSP nr 1.

O e-sporcie wiele mówiono też w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Ta szkoła jako pierwsza w naszym regionie, a zapewne też jako jedna z pierwszych w Polsce od nowego roku szkolnego wprowadza innowację e-sportową. To oznacza, że uczniowie każdej z klas będą mogli wybrać jako przedmioty dodatkowe te związane z e-sportem. –„Nowy kierunek, który będziemy wprowadzać to innowacja e-sport. Jest to nowość w powiecie koneckim. W ramach tej innowacji uczniowie będą mieli możliwość poznania taktyk związanych z grami komputerowymi. Naszymi podstawowymi kierunkami kształcenia są technik logistyk oraz technik żywienia i usług gastronomicznych, a innowacje są uzupełnieniem programu kształcenia wynikającego z podstawy programowej. Są to zajęcia dodatkowe rozwijające zainteresowania uczniów.” – tłumaczy Robert Górecki, dyrektor ZDZ w Końskich.

Czy to oznacza, że uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego będą po prostu grali sobie w gry komputerowe? Niekoniecznie! –„Są to bardzo ciekawe zajęcia, rozwijające umysł – trzeba planować. Tak naprawdę celem w e-sporcie jest pokonanie przeciwnika. To się odbywa albo w pojedynkę albo grupowo. Przeciwnicy nie widzą siebie nawzajem, grają w gry i celem jest zwycięstwo. My będziemy uczyć taktyk, planowania, dążenia do tego żeby zwyciężać.” – opowiada dyrektor Górecki.

Innowacja e-sportowa ma zwiększać ilość godzin nauczania języka angielskiego, informatyki i grafiki komputerowej. Szkoła podczas dnia otwartego zapraszała także do wybrania dwóch pozostałych innowacji: policyjnej oraz wojskowej. –„Innowacje mundurowe w ZDZ w Końskich polegają na tym, że uczniowie wybierając je mają dodatkowe zajęcia z zakresu innowacji wojskowej i policyjnej. Poza tym w ramach wybranej innowacji uczestniczą w wielu zajęciach, organizowanych przez Zakład wyjazdach i szkoleniach, w tym między innymi regularnie szkolą się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach – tutaj wyjazd jest średnio raz w miesiącu. Są zajęcia zakresu musztry, obozy szkoleniowe, cała współpraca, która jest potrzebna młodzieży do poznania dalszej swojej drogi.” – mówili nam Dominika Stefańczyk , odpowiedzialna za innowacje mundurowe w ZDZ.

W ZDZ trenowano Bungee Fitness.

Czym charakteryzują się klasy mundurowe w tej szkole? –„Klasa wojskowa to cała otoczka, czyli mundury, musztra, regulaminy. To wszystko co można zauważyć na uroczystościach miejskich, jak i na wyjazdach gdy reprezentujemy szkołę. Poza tym to oczywiście wszystko co związane z bronią, strzelaniem, wyjazdy na strzelnice, zajęcia taktyczne, survival i wszystko to co tylko się wpisuje w wojskowość i szeroko rozumiane bezpieczeństwo.” – tłumaczy Dominika Stefańczyk.

„Przybliżamy służbę mundurową, zainteresowanie jest duże. Oni poznają podstawy pracy policjanta – legitymowanie, poznają Komendę Powiatową Policji, jeździmy do Centrum Szkolenia Policji, gdzie uczniowie mogą zapoznać się ze szkoleniem policjantów. Mamy podstawowe zajęcia: musztra policyjna. Młodzież zapoznaje się z podstawową pracą policjanta. Koleżanka jeszcze nie wspomniała, ale te klasy mundurowe kiedy kończą mają dodatkowe punkty na rekrutację. To są cztery punkty, ale to jest bardzo ważne w kwestii tego by się dostać do służb mundurowych.” – mówi podinspektor Zdzisław Brzozowicz, odpowiedzialny za innowację policyjną.

ZDZ podczas dnia otwartego chwalił się też swoją nowoczesną bazą dydaktyczną. Duża część szkolnego obiektu jest zbudowana na nowo, jest klimatyzowana i w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Od nowego roku szkolnego szkoła będzie też udostępniać darmowy, szybki internet.

Innowacją w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego jest nie tylko rozszerzenie nauki w klasach o nowe przedmioty, ale i podejście do sportu. Przykładem może być bungee fitness – rzadka aktywność, która została wprowadzona na lekcje WF-u w tej szkole. –„Wprowadziliśmy w naszej szkole bungee fitness. To nowoczesna forma fitnessu. Nieliczne szkoły to posiadają, a być może tylko my w Polsce. Uczniowie chętnie na tym ćwiczą, bawią się. Bardzo dużo mięśni pracuje – mięśni głębokich, a jest super zabawa i niesamowity wyczyn.” – mówi Lenonida Sobczyńska, nauczyciel WF-u w ZDZ.

Bardzo wielu gimnazjalistów w piątek przybyło też do II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Końskich. Część z nich przyszła już nie zapoznawać się z przyszłą szkołą, a po prostu złożyć tam swoje papiery. –„Jestem zainteresowany klasą, której nie ma w żadnej innej szkole: to jest klasa humanistyczna – dwujęzyczna. Myślę, że to jest dobry wybór przynajmniej dla mnie. Interesuje się przedmiotami humanistycznymi, a ta dwujęzyczność pozwala na to, że można iść na jakieś studia językowe. To na pewno będzie mój pierwszy wybór i już jest wniosek złożony jako pierwszy wybór. Ja już jestem przekonany.” – mówił nam Filip Cieślik z Gimnazjum nr 1 w Końskich.

W II LO między innymi poznawano budowę serca.

Po szkole młodszych kolegów oprowadzali uczniowie „Nowego Ogólniaka”. Każdy kto przyszedł w piątek do tej placówki mógł też wziąć udział w specjalnej grze terenowej. –„Oprowadzamy gimnazjalistów po całej szkole. Mamy grę terenową, która polega na tym, że dostają kartki, muszą wypełniać zadania chodząc z klasy do klasy po każdym z profili, tam rozwiązują zagadki. Są też losowania i różne zabawy.  Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże – choćby grą terenową gdzie pierwszym celem jest sala nr 20. Widziałam, że przed nią ustawiała się kolejka. Zainteresowanie gimnazjalistów jest naprawdę bardzo duże.” – mówią Mikołaj Smolarczyk i Aleksandra Zmieniecka

A zagadki, prezentacje i doświadczenia w II LO były bardzo ciekawe. W jednaj z klasopracowni przeprowadzano preparatykę serca. –„To jest serduszko, które zostało nabyte i przyniesione tu do pracowni. Próbujemy poznać budowę serca zwierzęcego, w tym przypadku świńskiego. Są tutaj moje asystentki, odpowiednie narzędzia i za pomocą działań naszych, ćwiczeń z preparatyki poznajemy budowę serca.” – tłumaczyła nam Lucyna Janiszewska, nauczyciel biologii w II LO.

Przed końcem roku szkolnego podobne Dni Otwarte odbędą się jeszcze w pozostałych placówkach ponadgimnazjalnych naszego powiatu.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *