REKLAMA

Edukowali seniorów o metodach oszustów [zdjęcia]

W piątek 19 maja w Ośrodku Wczasowym „Łucznik” w Sielpi Wielkiej odbyły się działania profilaktyczne koneckich mundurowych – „Stop oszustom – edukacja wielopokoleniowa”. Spotkanie zorganizowano dla seniorów przy współudziale uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich.

REKLAMA

W związku z licznymi oszustwami i coraz bardziej wyrafinowanymi metodami działania sprawców, koneccy policjanci wspólnie z młodzieżą II Liceum Ogólnokształcącego w Końskich prowadzili działania „Stop oszustom-edukacja wielopokoleniowa”. W czterech grupach młodsi uczestnicy wcielili się w role oszustów i na wielorakie sposoby pokazywali starszym odbiorcom „sztuczki”, których używają przestępcy.

REKLAMA

„Oszuści metodami „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż wykorzystują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny czy policjantów. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia” – apeluje sierż. Krzysztof Bernat z KPP w Końskich.

Przy tego typu przestępstwach bardzo ważną rolę odgrywa profilaktyka, której głównym celem jest uświadomienie osób starszych przed grożącym niebezpieczeństwem ze strony oszustów. Funkcjonariusze chcą tym przekazem zainteresować także młodsze osoby, które dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i innymi starszymi osobami w rodzinie, mogą przekazać im niezbędną wiedzę.

Od wielu miesięcy również w bankach prowadzone są działania edukacyjne w oddziałach – udzielane są porady na jakie sytuacje zwracać uwagę i jak reagować na próbę wyłudzenia. W placówkach klienci również są ostrzegani przed działaniami przestępców i uwrażliwiani na to, aby porozmawiać z pracownikiem przed dokonaniem dużej wypłaty czy nieplanowanego przelewu na czyjeś konto. Prowadzone są także działania informacyjne w mediach.

„Nigdy żaden policjant nie informuje osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. Nigdy też funkcjonariusze nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚ, czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów” – tłumaczy sierż. Bernat.

Zdjęcia (policja):

REKLAMA

Dodaj komentarz