REKLAMA

ZSP 1 Końskie już ze sztandarem. Uczczono rotmistrza Pileckiego [wideo, zdjęcia]

W czwartek w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich zorganizowano powiatowe obchody 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Wydarzenie to połączono z nadaniem „Mechanikowi” sztandaru. To dlatego, że szkoła ta od 2022 roku nosi imię właśnie rotmistrza Pileckiego. 

REKLAMA

Od 9:00 w szkole przy ulicy Staszica trwały Międzypowiatowe Zawody Strzeleckie Klas Wojskowych, a o 12:00 rozpoczęły się oficjalne uroczystości

-„To dla nas wyjątkowy dzień. Dzień poświęcony naszemu patronowi. Troszkę inaczej wyglądać będzie cała akademia. Długo rozmawialiśmy z młodzieżą o tym jak oni chcą by ta uroczystość wyglądała. Pani Urszula Krzywkowska, która przygotowywała dzisiejszą uroczystość wspólnie z młodzieżą pokaże dwie scenki z życia rotmistrza i myślę, że one oddadzą jego wielkość, pokażą to jakim był człowiekiem”  – mówi Beata Jakubowska, dyrektor ZSP 1 Końskie.

REKLAMA

Od rana na wirtualnej strzelnicy rywalizowały zespoły z klas mundurowych z Końskich, Opatowa oraz Mroczkowa Gościnnego. Stawką był Puchar Starosty Koneckiego –„W ten sposób chcemy uczcić pamięć rotmistrza. Zorganizowaliśmy turniej strzeleckich dla uczniów klas wojskowych z trzech powiatów […] Dziękuję uczniom za tę pamięć o rotmistrzu Witoldzie Pileckim” – mówi nam Jarosław Staciwa, członek Zarządu Powiatu Koneckiego.

I tak w turnieju strzeleckim kobiet zwyciężyły gospodynie w składzie Katarzyna Kołba, Zuzanna Szulc. W turnieju mężczyzn także triumfowało ZSP nr 1 Końskie – najlepszą okazała się druga drużyna w składzie Tomasz Basiak, Jakub Gawroński.

Po  zakończeniu zmagań w strzelectwie sportowym miała miejsce uroczysta akademia. Podczas niej obejrzeliśmy scenki z życia rotmistrza Pileckiego, w imieniu nieobecnego starosty głos zabrał też wicestarosta konecki Wiesław Skowron –„Jestem przekonany, że my wszyscy, dzisiejsza młodzież i przyszłe roczniki będą przez swoje życie szły z tym sztandarem, zasadami i wartościami, które były najważniejsza dla naszego dzisiejszego patrona i bohatera” – przemawiał Skowron.

Najważniejszym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru szkole, który ufundowali rodzice uczniów.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *