REKLAMA

Elektroniczne klasyfikacje i świadectwa. Maturzyści kończą rok szkolny [wideo]

Podczas panującej epidemii koronawirusa obowiązuje nauka zdalna wszędzie, gdzie jest to możliwe. Z tego względu przełożono także terminy egzaminów maturalnych, prawdopodobnie na koniec czerwca. Rady pedagogiczne w szkołach musiały jednak dokonać klasyfikacji maturalnej, a już w piątek nastąpi zakończenie roku szkolnego maturzystów. Jak poradziły sobie z tym szkoły ponadpodstawowe w powiecie koneckim?

REKLAMA

Minister oświaty Dariusz Piontkowski poinformował, że najprawdopodobniej tegoroczne egzaminy maturalne odbędą się w drugiej połowie czerwca, a maturzyści zostaną poinformowani o jego dokładnej dacie trzy tygodnie wcześniej. Na barkach dyrektorów szkół ciążył jednak obowiązek klasyfikacji maturalnej uczniów. Jak to przebiegło w dobie zdalnego nauczania?

„Rada klasyfikacyjna już się odbyła, tym bardziej, że są to oceny końcowe – nie z tego jednego roku i ostatniego miesiąca, tylko z trzech lat nauki. Uczniowie klas maturalnych są świadomi, że przed nimi matura, także uczestniczyli w zajęciach zdalnych i nie było problemu z zaklasyfikowaniem uczniów, tym bardziej, że pod uwagę bierze się frekwencję z całego roku szkolnego” – informowała nas Hanna Rzepka, dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Stąporkowie.

REKLAMA

„Na podstawie e-dziennika korespondujemy z nauczycielami, uczniami i rodzicami. Punkty, które wymagały akceptacji rady pedagogicznej poprzez głosowanie zostały przeze mnie opisane komunikatem i nauczyciele odpowiadali. Tam, gdzie były punkty dotyczące tylko poinformowania rady zostały przesłane do nauczycieli i wychowawców tylko w postaci załączników” – tłumaczył nam dyrektor I LO w Końskich Wojciech Jasnos.

„Nauczyciele wcześniej zapoznali się z klasyfikacją i umówiliśmy się w poniedziałek na zdalną radę pedagogiczną. Najpierw sprawdziliśmy obecność – każdy na radzie pedagogicznej musiał przesłać informację, że jest obecny. Później musieliśmy przegłosować, czy wszyscy nauczyciele są za podjęciem uchwały w sprawie klasyfikacji i tak się też stało. Na koniec zliczyliśmy wszystkie głosy […] Wszyscy zostali zakwalifikowani pozytywnie” – mówiła nam dyrektor ZSP nr 1 w Końskich Beata Jakubowska.

„Wszystko właściwie zamknęło się w przeciągu półtorej godziny, ale bez żadnych zakłóceń technicznych. Dziś są już świadectwa wypisywane […] Normalna rada klasyfikacyjna, taka jak zawsze, z tym, że w trochę innym trybie, bo online” – informowała nas Beata Salata, dyrektor II LO w Końskich.

Zdjęcie poglądowe. Foto: archiwum tkn24.pl

Kolejny problem rodzi zakończenie roku szkolnego maturzystów. W jaki sposób uczniowie otrzymają świadectwa ukończenia szkoły? Temat ten poruszył na dzisiejszym briefingu Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.

„Można świadectwo zeskanować i wysłać do ucznia jeżeli będzie miał taką potrzebę, choć wiemy, że na razie nie ma jeszcze egzaminów maturalnych, więc prawdopodobnie nie będzie. Jeśli ktoś nie zdaje matury i to jest jego jedyny dokument może otrzymać skan lub odebrać osobiście. Nie będzie tradycyjnych zakończeń roku, czyli spotkań wszystkich uczniów, wręczania świadectw, wyróżnień. Dyrektor szkoły ma to tak zorganizować, żeby odbiór świadectwa był bezpieczny. Można to podzielić na klasy, na godziny. Nie jest zakazane, żeby pojedyncze osoby do szkoły się zgłosiły, odebrały świadectwo i podpisały jego otrzymanie” – informował Kazimierz Mądzik.

Wiemy również, że ze względu na późniejsze otrzymanie świadectw maturalnych zmieniony zostanie harmonogram rekrutacji do szkół średnich i sposób przeprowadzania naboru na uczelnie wyższe.

Także w koneckich szkołach ponadpodstawowych zakończenie roku maturzystów będzie wyglądać inaczej niż dotychczas. W ZSP w Stąporkowie na zakończenie roku odbędzie się wirtualne spotkanie, a świadectwa zostaną przesłane uczniom elektronicznie. Podobne rozwiązanie zostanie wdrożone w ZSP nr 1 w Końskich, gdzie również uczniowie otrzymają świadectwa w formie elektronicznej.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *