REKLAMA

Fałków: Tężnia ma leczyć i przyciągać turystów [wideo, zdjęcia]

W ramach porozumienia prywatno-publicznego w Fałkowie przy tamtejszym Zajeździe Podzamcze pojawiła się lecznicza tężnia. Obiekt ma wspomagać zdrowie, ale i przyciągać do regionu turystów. To część wielkiego projektu rewitalizacji Fałkowa. 

REKLAMA

Uruchomienie tężni to pomysł Anny Kowalskiej, żony współwłaściciela Zajazdu. Dla „Podzamcza” to sposób na rozszerzenie oferty o charakterze prozdrowotnym –„Sposób jej działania jest prosty. Solanka pompowana na witki brzozowe, które widzimy rozpryskuje się na nich tworząc w powietrzu aerozol, który dostępny jest dla osób siedzących w okolicach 2-3 metrów. Osoby te wdychając areozol poprawiają swoją odporność. On też wspomaga leczenie górnych dróg oddechowych” – mówi Marek Michalak, współwłaściciel Zajazdu Podzamcze.

Tężnia znajduje się na placu za budynkiem hotelowo-gastronomicznym. Obiekt nie powstałby jednak bez współpracy z samorządem i bez ogromnego dofinansowania z Funduszy Europejskich –„Przy procesie rewitalizacji współpracujemy z trzema partnerami. Jednym z nich jest spółka, która prowadzi Zajazd Podzamcze. Podmiot ten prowadzi inwestycję polegającą na zagospodarowaniu przestrzeni wokół zajazdu i jednym z elementów wchodzącym w skład zagospodarowania jest niespotykana i innowacyjna tężnia solankowa” – mówi nam Paweł Pękala, pracujący w Urzędzie Gminy w Fałkowie.

REKLAMA

Foto: Marek Michalak

Cały projekt rewitalizacji został przygotowany przez pracowników Urzędu Gminy w Fałkowie. W skład działań wchodzą 23 różnej wielkości inwestycje – to choćby przemiana placu targowego, czy fosy wokół ruin zamku, ale także zadania wykonywane razem z podmiotami prywatnymi. Te ostatnie finansowane są w stosunku: 60% z funduszy unijnych, 40% ze środków własnych prywatnej firmy. W takim modelu finansowania powstała też tężnia przy Zajeździe Podzamcze w Fałkowie.

Zdjęcia (Marek Michalak):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *