Za nami I Przegląd Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie. W sobotę miało miejsce uroczyste podsumowanie zmagań lokalnych gospodyń, a na nim nie zabrakło nagród, wyróżnień i jak zawsze: pysznego jedzenia oraz wrażeń artystycznych.
REKLAMAPrzypomnijmy, że I etap poświęcony bukietom z kwiatów i ziół polnych odbył się 2 sierpnia (relacja TUTAJ), a drugi, w którym oceniano lokalne potrawy i występy artystyczne 22 sierpnia (relacja TUTAJ). Wtedy to wytwory kół gospodyń oceniało specjalne jury w składzie: Alicja Trukszyn, Edyta Bobryk, Kamila Biniek-Kaczorowska, Kamila Dobrowolska i Paweł Stasiński. A efekty ich obrad poznaliśmy podczas finału przeglądu w sobotę –„Widać, że to jest impreza która bardzo trafiła w zapotrzebowanie. Możliwość prezentacji własnego dorobku i to co już się zadziało: ten pierwszy etap integracji w Kołach Gospodyń Wiejskich nastąpił, a jeżeli czegoś brakuje to możliwość prezentacji tego na zewnątrz. Te trzy kolejne edycje spotkań w ramach tego przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich bardzo trafiły w zapotrzebowanie i mam nadzieję, że będą mieć swoją kontynuację” – mówi nam Krzysztof Obratański, burmistrz miasta i gminy Końskie.
Gospodarzem finału przeglądu był burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, a towarzyszył mu wiceburmistrz Marcin Zieliński. To właśnie w Urzędzie Miasta zrodził się pomysł na tego typu inicjatywę. Jednym z gości był także Poseł na Sejm RP Mariusz Gosek. Imprezę poprowadziła pracownica Domu Kultury w Końskich Anna Wiaderna, a nad całą oprawą czuwała cała załoga tej jednostki z dyrektorem Piotrem Salatą na czele. Część artystyczną zapewniła grupa teatralna złożona z młodzieży z koneckich liceów oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
REKLAMAW Przeglądzie udział wzięło 11 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Końskie oraz jedno stowarzyszenie zajmujące się podobną tematyką. Każde z nich w Parku Miejskim miało swoje stoisko, a na nim pyszności takie jak chleb ze smalcem, domowe ciasta, czy swojskie dania na ciepło.
Najważniejszym punktem dnia było jednak wręczenie nagród za konkurencje oceniane podczas poprzednich dni przeglądu –„Wszystkie nagrody są jednocześnie oprócz honorowych też finansowe. Nie ma więc takiego koła, które by nie dostało jakiejś nagrody. One co najmniej kompensują koszty poniesione podczas przygotowań, a w wielu przypadkach znacznie je przekraczają” – mówi burmistrz Obratański.
I tak w kategorii Najpiękniejszy bukiet z ziół i kwiatów wyróżnienia otrzymały: „Gatniczanki” z Gatnik, „Rogowianki” z Rogowa i KGW Przybyszowy. W podkategorii bukiet mały: 3 miejsce – Stowarzyszenie Przyjaciół Wiejskich i Tradycji Bedlno; 2 miejsce – KGW Dziebałtów; 1 miejsce – KGW Sworzyce. W podkategorii bukiet średni: 3 miejsce – KGW Kornica; 2 miejsce – KGW „Pod Dębami” z Piły i Szabelni; 1 miejsce – KGW Nieświń. W podkategorii bukiet duży: 3 miejsce – KGW Nałęczów; 2 miejsce – KGW Proćwin; 1 miejsce – KGW „Cepterki” Modliszewice.
Z kolei w kategorii kulinarnej na „Tradycyjną potrawę regionalną” lista nagrodzonych wygląda następująco: Wyróżnienia – KGW Nieświń i KGW Sworzyce; 3 miejce – ex aequo KGW „Pod Dębami” Piła & Szabelnia i KGW Przybyszowy; 2 miejsce – KGW Nałęczów; 1 miejsce – KGW „Koniczynka” z Proćwina.
Ostatnią kategorią był „Występ artystyczny”. Tutaj wyróżnienia otrzymały: KGW Przybyszowy i KGW Kornica; 3 miejsce – ex aequo KGW Rogów i KGW „Gatniczanki” z Gatnik; 2 miejsce – KGW Dziebałtów; 1 miejsce – KGW „Cepterki” z Modliszewic.
Nagrodę główną burmistrza miasta i gminy Końskie otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich „Cepterki” z Modliszewic. Jednak Park Miejski wszyscy tworzący społeczność kół gospodyń opuszczali z uśmiechami na ustach licząc na kolejne spotkanie w takim gronie w przyszłym roku.
Zdjęcia: