REKLAMA

Funkcjonalny garaż – marzenie każdego mężczyzny

Podstawowym zadaniem garażu jest ochrona samochodu przed deszczem, gradem, śniegiem i mrozem. Jego użyteczność bywa jednak znacznie większa. Obecnie garaż często odgrywa rolę schowka na wiele przedmiotów gospodarstwa domowego: kosiarkę, rower, narzędzia, drewno na opał, a także na stare przedmioty, które jednak szkoda wyrzucić.

REKLAMA

Jak nad tym wszystkim zapanować? Przecież garaż to małe pomieszczenie, zajmujące zazwyczaj powierzchnię ok. 3 × 5 m. Jako minimalną wielkość garażu, przepisy wyznaczają granicę 2,5 × 5 m w przypadku samochodów osobowych. Jeśli jednak z auta korzysta osoba niepełnosprawna, wymiary te należy zwiększyć do 3,6 × 5 m.

REKLAMA

W jaki sposób sprawić, by tak małe pomieszczenie stało się funkcjonalne? Odpowiedzią jest zadbanie o właściwe zagospodarowanie tej małej przestrzeni.

Warsztat w garażu? To możliwe!

Większość mężczyzn marzy, by w swoim domu wydzielić małą przestrzeń, w której mogliby w spokoju pomajsterkować oraz podłubać w samochodzie. Jakie inne pomieszczenie nadaje się do tego lepiej niż garaż? Żadne! Dlatego jeśli marzysz o swoim małym warsztacie, już na etapie projektowania budynku powinieneś wygospodarować odpowiednie miejsce na taki warsztat.

Jeśli garaż ma posłużyć jako zaplecze dla narzędzi oraz urządzeń gospodarstwa domowego, a także warsztat, minimalne wymiary okażą się niewystarczające. Aby wydzielić dodatkową przestrzeń, musisz zwiększyć długość garażu do minimalnie 7 metrów. Coraz częściej rodziny decydują się także na budowę garaży z dodatkowym pomieszczeniem gospodarczym. Wówczas na swój warsztat możesz przeznaczyć cały osobny pokój.

Sposobem na oszczędzenie przestrzeni w garażu, jest wykorzystanie ścian oraz sufitu do podwieszania narzędzi oraz innych przedmiotów. Musisz jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości od samochodu oraz właściwym zabezpieczeniu zamieszczonych na ścianach i suficie przedmiotów. Zasadą jest, by uchwyt mocujący dostosować do konkretnego przedmiotu. Aby podwiesić na ścianie rower, zrezygnuj z uchwytów i gwoździ na rzecz naściennego stojaka rowerowego, który znajdziesz w ofercie wielu sklepów, m.in. AJ Produkty. Jeśli posiadasz kilka rowerów, wybierz pojedynczy stojak wyposażony w kilka uchwytów.

Ściana jest także dobrym miejscem na umieszczenie narzędzi, które łatwo w ten sposób odnajdziesz. Posłużą do tego panele wyposażone w haczyki do podwieszania drobnych narzędzi oraz półki z przegrodami do przechowywania gwoździ, śrub i innych drobnych elementów. Wykorzystaj uchwyty przymocowane do ściany, by zamontować na nich regały oferujące dodatkowe miejsce do przechowywania.

Schowek dla ogrodowych narzędzi

Bliskość ogrodu sprawia, że garaż zazwyczaj wykorzystywany jest również jako skład na narzędzia niezbędne do pracy w ogrodzie: kosiarki, piły, nawóz, ziemię, a także chemikalia. Największy problem możesz mieć z przechowaniem kosiarki. Ze względu na jej wartość oraz rozmiar, musisz wygospodarować na nią zadaszoną przestrzeń w zamykanym garażu. Z pozostałymi narzędziami będzie prościej.

Jeśli w Twoim garażu nie ma już miejsca, skorzystaj z szafki warsztatowej, np. oferowanej przez AJ Produkty. Ze względu na zamykane na klucz drzwi możesz postawić ją przy bocznej stronie garażu, bez zamartwiania się o przechowywaną zawartość. Warto jednak zapewnić jej minimalne zadaszenie, np. w postaci wiaty. Ochroni ją to przed działaniem opadów atmosferycznych, a w konsekwencji wydłuży trwałość. Warto wybrać szafkę wyposażoną w system organizacji przechowywanych rzeczy. Dzięki umieszczonym w niej pojemnikom i półkom zachowasz porządek wśród ogrodowych narzędzi. Szafkę najlepiej podzielić na kilka stref. Najniżej umieść worki z ziemią oraz nawozem, a także inne ciężkie przedmioty. Środkowe półki przeznacz na najczęściej używane narzędzia: grabki, łopatki, rękawiczki, sekatory, worki i itp. Natomiast na najwyższych półkach mogą spocząć butelki z chemikaliami.

Wbrew pozorom, garaż to jedno z trudniejszych miejsc do zagospodarowania. Wymaga nieco kreatywności oraz niekonwencjonalnego podejścia, by stać się w pełni funkcjonalnym pomieszczeniem.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *