REKLAMA

Gorączka – co warto stosować, aby obniżyć temperaturę

W kontakcie z patogenami organizm człowieka zaczyna się bronić, m.in. poprzez zwiększenie swojej temperatury. Gorączka jest więc naturalną reakcją obronną ciała i nie powinna niepokoić, dopóki nie przekracza 38,5°C. Gdy jednak temperatura wzrośnie powyżej wspomnianego poziomu, należy zacząć ją obniżać. Co zastosować, by zbić gorączkę u dorosłych i dzieci?

REKLAMA

Środki na gorączkę dla dorosłych

W przypadku niebezpiecznie podwyższonej temperatury ciała u dorosłych jednym z dostępnych rozwiązań są saszetki zawierające lek o działaniu przeciwgorączkowym. Poza zbijaniem gorączki tego typu preparaty pomagają również uporać się z objawami przeziębienia czy grypy takimi jak katar, ból głowy czy kaszel.

REKLAMA

Aby obniżyć temperaturę, zamiast wspomnianych saszetek można zastosować tabletki na gorączkę. Zwykle zawierają one jedną substancję czynną, lecz występują także jako leki złożone. Preparaty zastosowane zgodnie z zaleceniami producenta powinny pomóc szybko obniżyć gorączkę.

Środki na gorączkę zawierają w sobie leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe takie jak paracetamol. Substancje obecne w preparatach na gorączkę mogą mieć również dodatkowe działanie przeciwzapalne. Do takich leków zalicza się ibuprofen czy kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Na gorączkę i ból (ale nie na stan zapalny) można zastosować również mniej popularny metamizol (czyli pyralginę).

Zaletą tabletek z lekiem o działaniu przeciwgorączkowym jest łatwe dozowanie. Preparaty przyjmuje się doraźnie, co określoną liczbę godzin, według wskazań producenta.  Wygoda stosowania tej formy produktów leczniczych sprawia, że paracetamol czy ibuprofen w tabletkach często okazują się preferowanymi lekami na gorączkę wśród dorosłych.

Co zastosować na gorączkę u dzieci?

Popularnym środkiem pomagającym zbić gorączkę u dzieci jest paracetamol w czopkach. Na zalecenie lekarza może być on stosowany już od 2 miesiąca życia, w dawce dostosowanej do masy ciała. Poza działaniem przeciwgorączkowym lek wykazuje też lekkie właściwości przeciwbólowe. Należy wiedzieć, że czopków nie należy stosować w przypadku biegunki.

Aby obniżyć gorączkę u dzieci, można zastosować inną formę leku przeciwgorączkowego – zawiesinę doustną. Tego typu preparaty mają przyjemny smak i konsystencję, dlatego wiele pociech przyjmuje je bez problemu, co sprzyja szybkiemu zbiciu wysokiej temperatury ciała. Omawiane leki mogą zawierać paracetamol lub ibuprofen. Występują w wariantach dostosowanych do potrzeb dzieci z określonych grup wiekowych – u najmłodszych dzieci należy podawać je tylko po konsultacji z lekarzem. Często dołączony jest do nich dozownik w postaci strzykawki ułatwiający dawkowanie i podawanie leku.

Starszym dzieciom (zwykle powyżej 6 roku życia) można podawać także preparaty przeciwgorączkowe w wariancie Junior w formie syropu albo roztworu przygotowanego z pomocą saszetek z lekiem na objawy przeziębienia i grypy.

Zimne okłady i kąpiele

Środki farmakologiczne okazują się najbardziej efektywne w obniżaniu wysokiej gorączki. Poza lekami dostosowanymi do potrzeb pacjenta wspomagająco można stosować domowe metody na zbicie podwyższonej temperatury ciała. Ulgę w wysokiej lub niższej (poniżej 38,5°C) gorączce mogą przynieść zimne okłady ze zwilżonego ręcznika. Warto położyć kompres na czoło, potylicę i kark, by chronić mózg przed przegrzaniem. Okłady można przykładać również do szyi, pachwin czy miejsc pod kolanami, czyli tam, gdzie w ciele przebiegają duże naczynia krwionośne.

W obniżaniu gorączki sprawdzi się także zimna kąpiel. Woda powinna być chłodniejsza o 1°C niż ciało, by nie doszło do szoku. W sprawdzaniu temperatury kąpieli pomocne są termometry bezdotykowe. Poza szybkim i higienicznym dokonywaniem pomiarów temperatury ciała często mają funkcję mierzenia temperatury kąpieli, pokarmu czy otoczenia.

Gorączka jest naturalnym mechanizmem obronnym ludzkiego organizmu, dlatego nie trzeba jej zbijać środkami farmakologicznymi, dopóki nie osiąga (w przypadku dzieci) lub nie przekracza 38,5°C. Aby poradzić sobie z niebezpiecznie podwyższoną temperaturą ciała, zaleca się sięgnąć po odpowiednie dla swojej grupy wiekowej leki na gorączkę. Przyjmowanie preparatów przeciwgorączkowych może uzupełnić stosowanie domowych sposobów takich jak zimne okłady czy chłodna kąpiel. Dzięki omówionym środkom powinno udać się skutecznie obniżyć temperaturę ciała. Jeżeli mimo zastosowanych metod gorączka nie ustępuje lub narasta, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Materiał zewnętrzny

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *