REKLAMA

Goście z Belgii i Niemiec spotkali się z konecką młodzieżą [zdjęcia]

Na zaproszenie Biblioteki Publicznej w Końskich i Centrum Informacji Turystycznej w dniach 17-18 kwietnia do koneckich szkół ponownie zawitali goście z Europejskiego Korpusu Solidarności, którzy na co dzień poznają nasz kraj i kulturę pracując dla Fundacji Schumana.

REKLAMA

Uczniowie ze szkół podstawowych nr 1 i nr 2 w Końskich poznali Benjamina z Belgii oraz Susannę z Niemiec. Wolontariusze spotkali się z uczniami różnych klas i opowiadali o swoich ojczyznach.

REKLAMA

Benjamin z racji swojego hobby, jakim jest gra na gitarze w zespole mówił o ciekawych, mniej znanych instrumentach oraz tłumaczył różnice w skalach muzycznych pomiędzy Europą, Azją oraz krajami arabskimi. Uczniowie poznali brzmienie i wygląd australijskiego didgeridoo, armeńskiego duduka, tzw. perskiej lutni czyli ud, czy szwajcarskiego hang. Dowiedzieli się również, że saksofon to wynalazek z pierwszej połowy XIX wieku Belga Adolpha Saxa, a słowo „ukulele” oznacza „skaczącą pchłę”. Było tez trochę o orkiestrze – uczniowie poznawali jej budowę oraz instrumenty. Benjamin przyznał, że popularny w Polsce taniec „Belgijka”, nie jest aż tak znany w jego kraju.

Susanna podczas swojej prezentacji próbowała wyjaśnić czym są stereotypy. Uczestnicy na podstawie typowych symboli mieli odgadnąć kraje, z którymi są kojarzone oraz mieli okazję poznać co „stereotypowo” sądzą o nas Niemcy. Młodszym uczestnikom Susanna opowiedziała w wielkim skrócie bajkę braci Grimm „Muzykanci z Bremy”, a uczniowie rysowali głównych bohaterów opowiadania. 18-letnia Niemka pochodzi z okolic Monachium – była więc też mowa o słynnym Oktoberfest.

Wolontariusze uczyli też młodzież podstawowych zwrotów w języku niemieckim czy francuskim. Na sam koniec Benjamin i Susanna wybrali się do rezerwatu przyrody „Skałki Piekło pod Niekłaniem”.

Zapraszani goście przyjeżdżają do Polski w ramach Europejski Korpus Solidarności (programu unijnego mającego na celu m.in. promocję tolerancji oraz różnorodności kulturowej). Organizacją przyjmującą i koordynującą ich działania w Polsce jest m.in. Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz Polska Fundacja im. Roberta Schumana w Warszawie. Kolejne spotkania są w trakcie organizacji. Językiem roboczym zajęć jest język angielski. Młodsi uczestnicy korzystają z asysty tłumaczeniowej. W przypadku dodatkowych pytań czy zainteresowania taką formą zajęć w Bibliotece, osobą do kontaktu jest Anna Kania, pracownik Centrum Informacji Turystycznej BPMiG Końskie.

Źródło i zdjęcia (BPMiG Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz