REKLAMA

Groźny Barszcz Sosnowskiego ciągle rośnie w naszym regionie. Co robić? [wideo, zdjęcia]

Bardzo inwazyjny i groźny dla ludzkiego zdrowia Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu. Do Polski został przeniesiony i stał się rośliną inwazyjną, szybko rozprzestrzeniającą się i przede wszystkim groźną dla zdrowia. Na zagrożenie Barszczem skarżą się między innymi mieszkańcy Modliszewic, Proćwina, czy samych Końskich. 

REKLAMA

Gmina Końskie walczy z groźną rośliną, ale zupełne wytępienie jej okazuje się być zadaniem niezwykle trudnym  –„Od 2016 roku prowadzimy likwidację tego Barszczu Sosnowskiego na terenie gminy Końskie. Pozyskaliśmy środki na ten cel z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działania są skuteczne, ale z naszych doświadczeń i publikacji na temat tej rośliny wynika, że jest ona bardzo trudna do likwidacji” – mówi Zbigniew Skowron z Urzędu Miasta i Gminy w Końskich.

Tymczasem mieszkańcy obawiają się tego przybyłego ze wschodu nieproszonego gościa –„Jest tego mnóstwo, tam z tyłu za ogrodem na przykład. Tylko co z tym robić? My się boimy i bardzo uważamy. Nawet jak z wnuczkami jesteśmy to z daleka idziemy. […] Jest, jest tego Barszczu bardzo dużo. Powinni to to jeszcze spryskać albo skosić. Bardzo dużo tego jest” – mówi nam pani Henryka z Modliszewic.

REKLAMA

Barszcz Sosnowskiego powoduje oparzenia i jest silnie toksyczny. A wszystko to za sprawą zawartych w nim specjalnych związków o nazwie furanokumaryny, które to przy udziale promieniowania słonecznego wnikają w komórki skóry, powodując poważne oparzenia II, a nawet i III stopnia. Najlepiej unikać kontaktu z rośliną. Natomiast kiedy zauważymy jej występowanie w naszej okolicy powinniśmy zgłosić to do swojego Urzędu Gminy lub przynajmniej do właścicieli działki, na której pojawił się barszcz –„Bardzo prosimy o zgłaszanie na druku, który jest zamieszczony na stronie internetowej urzędu przez właścicieli nieruchomości, co pozwoli na zainwentaryzowanie ognisk i skupisk tej rośliny Barszczu Sosnowskiego. […] Jeżeli ktoś zgłosi kto nie jest właścicielem nieruchomości to nie możemy dalej przystąpić do likwidacji na tej nieruchomości, bo tylko zgoda właściciela i pozyskane środki z wojewódzkiego funduszu pozwolą na dalsze likwidacje tego Barszczu Sosnowskiego” – tłumaczy Zbigniew Skowron z UMiG Końskie.

Specjalny formularz, na którym należy zgłaszać zagrożenie znajdziecie TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz