REKLAMA

Gry planszowe na jesienne wieczory – jakie wybrać?

Ciekawe planszówki potrafią zająć całą rodzinę na długie godziny. Warto po nie sięgać przez cały rok, jednak szczególnie doceniamy je w jesienno-zimowym sezonie, gdy dni są krótkie, a pogoda nie zachęca do spacerów i innych aktywności poza domem. W jakim wieku warto zacząć grać z maluchem w planszówki? Jaką grę wybrać, aby nie była ani zbyt łatwa, ani za trudna? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

REKLAMA

Jakie gry planszowe mamy do wyboru?
Na rynku mamy bardzo bogaty wybór gier planszowych skierowanych do różnych grup wiekowych. Możemy zdecydować się na gry dla jednej osoby lub takie, które zaangażują całą rodzinę.

REKLAMA

Gry dla jednego gracza – doskonałe rozwiązanie dla znudzonego jedynaka

Gry dla jednego gracza wcale nie muszą być nudne, czego dowodem są wielopoziomowe gry logiczne typu Smart Games. Dziecko jest w stanie samodzielnie zająć się taką grą przez dłuższy czas, dzięki czemu rodzice mogą skupić się na swoich obowiązkach. Smart Games powinny sprawdzić się w przypadku jedynaka lub rodzeństwa, które dzieli duża różnica wieku (w innym wypadku lepiej zakupić dwie takie same lub podobne gry, aby nie dochodziło do kłótni między rodzeństwem).

Wesołe gry dla całej rodziny

Jeżeli chcemy znaleźć grę, w którą dzieci będą mogły grać wspólnie, lub taką, która zaangażuje całą rodzinę, mamy do wyboru bogatą gamę atrakcyjnych wizualnie planszówek familijnych. Gry zręcznościowe, logiczne, strategiczne, przygodowe, edukacyjne czy też takie, w których liczy się refleks i bystre oko, jak chociażby niezwykle popularna gra Dobble dostępna w wielu wariantach i wzorach. Przedszkolakom do gustu powinna przypaść np. wersja Dobble Psi Patrol, która charakteryzuje się nie tylko szybką, emocjonującą rozgrywką, lecz także ciekawą dla kilkulatka szatą graficzną z ukochanymi przez wiele dzieci sympatycznymi szczeniakami z popularnej animacji. Dla starszych dzieci można wybrać wersję klasyczną.

Innym przykładem zabawnej gry familijnej dla całej rodziny jest Kim jestem? wydawnictwa Kukuryku. Proste, przejrzyste zasady sprawiają, że gra powinna przypaść do gustu zarówno maluchom, jak i dorosłym. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, jaką się jest postacią. Aby rozwiązać zagadkę, należy zadawać właściwe pytania i uważnie słuchać odpowiedzi innych graczy.

Gry logiczne – doskonała gimnastyka dla umysłu

Najpopularniejszą i najbardziej znaną na całym świecie grą logiczną są oczywiście szachy. Przygodę z szachami można zacząć niemal w każdym wieku (niektóre placówki oferują nawet zajęcia szachowe dla dzieci w wieku przedszkolnym).

Innym przykładem gry logicznej dedykowanej dzieciom w wieku wczesnoszkolnym jest Honeycombs. Gra polega na układaniu plastrów miodu z płytek poprzez dopasowywanie takich samych symboli. Honeycombs ma kilka wariantów, dzięki czemu mamy możliwość dostosowania stopnia trudności rozgrywki do wieku i umiejętności dziecka. Warto także wspomnieć, że Honeycombs otrzymało prestiżową rekomendację Mensa Mind Games.

Jeszcze innym przykładem gry logicznej, tym razem przeznaczonej dla nieco starszych dzieci, jest bestsellerowe Ubongo. Ta popularna planszówka oferuje nam dwa warianty rozgrywki, dzięki czemu możemy zaangażować w nią zarówno dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak i nieco starsze. Poza logicznym myśleniem w rozgrywce wykorzystujemy także zręczność, ponieważ każda runda jest ograniczona czasowo. Aby wygrać, należy jak najszybciej zasłonić puste pole na swojej planszy za pomocą dostępnych kształtów, które należy dopasować do siebie na podobnej zasadzie jak w grze Tetris.

Gry planszowe, przy których można się czegoś nauczyć

Jesteś rodzicem starszych uczniów? Możesz sięgnąć po przepięknie ilustrowaną grę strategiczno-edukacyjną Na skrzydłach. Celem rozgrywki jest rozwinięcie przez każdego gracza rezerwatu przyrody poprzez zasiedlenie go jak największą liczbą ptaków. W grze tej liczy się przede wszystkim umiejętne planowanie. Atutami gry są ciekawa, złożona rozgrywka, wyjątkowo atrakcyjny wygląd oraz możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat gatunków ptaków.

A może gra kooperacyjna?

Większość gier planszowych polega na rywalizacji oraz pokonaniu przeciwnika – za pomocą sprytu, wiedzy, zręczności, czy też losowości. Dlatego też wartą uwagi pozycją jest kooperacyjna gra detektywistyczna Lisek urwisek, w której zwycięstwo zależy od współpracy wszystkich graczy. Wspólnymi siłami należy odkrywać wskazówki, które doprowadzą nas do schwytania liska, który ucieka przed nami z ukradzionym ciastem. Jeżeli gracze odkryją, który lisek jest złodziejem zanim ten ucieknie – wszyscy odnoszą zwycięstwo.

Kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z grami planszowymi?

W gry planszowe możemy zacząć grać już z najmłodszymi pociechami. Bez trudu znajdziemy tytuły przeznaczone dla dwu-, trzylatków, które charakteryzują się prostymi zasadami oraz atrakcyjnym dla maluszków wyglądem. Możemy sięgnąć po Łowienie rybek, W ogrodzie, Na jagody czy Ratuj króliczki. Jeżeli chcemy zainteresować grami trochę starsze dziecko, warto wypróbować gry zręcznościowe, np. Małpki czy Uratuj Pingwina.

Zanim zakupisz wybraną grę, zwróć uwagę na umieszczone na pudełku oznaczenia informujące o tym, dla ilu graczy przeznaczona jest dana planszówka oraz dla dzieci w jakim wieku. Kieruj się także zainteresowaniami maluszka, bo dzięki temu łatwiej trafisz w jego gust. Jeżeli nie wiesz, gdzie szukać interesujących gier, możesz zajrzeć na smyk.com, gdzie znajdziesz bogaty wybór gier dla całej rodziny.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz