REKLAMA

Harcerze z Miedzierzy odebrali Betlejemskie Światło Pokoju! [zdjęcia]

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Polski po raz 29. Harcerze z Chorągwi Kieleckiej odebrali je w Zakopanem i przywieźli do Kielc. Następnie Światełko Pokoju z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem zostało niedawno przywiezione do Szkoły Podstawowej w Miedzierzy.

REKLAMA

Światłem zaopiekują się harcerze z drużyny „Młode Wilki”. Zobowiązali się przekazać je dalej na czwartkowym spotkaniu wigilijnym – odbędą się tam również jasełka, na które serdecznie zapraszamy!

REKLAMA

Genezę Betlejemskich Świateł Pokoju przedstawia i opisuje Związek Harcerstwa Polskiego:

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.

Każdego wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia. Tam ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Harcerze niosą lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

Tekst: ZHP, Szkoła Podstawowa w Miedzierzy, własne

Zdjęcia (Szkoła Podstawowa w Miedzierzy):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *