REKLAMA

Helena Kuder z Piasków świętuje sto lat! [wideo, zdjęcia]

W doskonałej kondycji fizycznej oraz psychicznej pani Helena Kuder z Piasków nieopodal Pilczycy w gminie Słupia Konecka dożyła swoich setnych urodzin. Obchodziła je w niedzielę, a oficjalne delegacje dotarły do niej w poniedziałek. Sekretem pani Heleny na długowieczność jest „chude jedzenie”, ale i wielki szacunek do pracy. 

REKLAMA

„Bidy przeżyłam, siedem klas skończyłam, bo przed wojną do szkoły chodziłam. Potem rękoma w polu grzebać trzeba było cały czas.  […] Jaka jest recepta? Trzeba chudo jeść jak przed wojną my jedli. Nawet nie było kiełbasy, a mięso to jak się swoją kurą kiedy zabiło, a w wojnę to w ogóle nie było gdzie co kupić […] Mleko swoje było, masło swoje było, chleb był swój. A nie jak dzisiaj – dzisiaj jak nie ma mięsa to nie ma co gotować, a wtedy to na mleku się gotowało i na wodzie” – mówi pani Helena.

Pani Helena jest w pełni samodzielna. Do zimy mieszkała sama, przychodziły do niej do pomocy opiekunka gminna, a także córka mieszkająca w Pilczycy – kilometr od jej domu. Jubilatka jednak sama gotowała, paliła w piecu, sprzątała czy przynosiła wodę ze studni. W zimę zamieszkała u córki, ale nie wyklucza, że na wiosnę znów wróci na swoje. Wspólnie z mężem Janem wychowała cztery córki, ma dziesięcioro wnucząt i siedemnaścioro prawnucząt. Mąż dożył 85 urodzin, a Państwo Kuder ślub wzięli tuż po wojnie – w lutym 1945 roku. Od urodzenia stulatka mieszkała i pracowała na roli w okolicach Pilczycy.

REKLAMA

Jedyne na co narzeka pani Helena to słaby słuch, ale i tak bez problemu potrafi komunikować się z otoczeniem.

W poniedziałek jubilatkę odwiedzili wyjątkowi goście: wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan wraz z zastępcą kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Agnieszką Krzepkowską. Przekazali oni pani Helenie prezenty, kwiaty, specjalny grawerton oraz kopię aktu urodzenia. Dokument też oficjalnie przeczytano.

Przybyli też przedstawiciele starostwa powiatowego: starosta Grzegorz Piec i członek zarządu Jarosław Staciwa. Oni również przekazali stulatce upominki i pamiątkowe grawertony. Obecna była też spokrewniona ze stulatką Krystyna Kuder – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Pilczyckiej.

Pani Helena ma znakomitą pamięć. Z głowy opowiada o różnych wydarzeniach w gminie Słupia Konecka, zna daty historyczne, a także wiersze z czasów szkolnych. Jeden z nich nam zaprezentowała, posłuchajcie Państwo w materiale wideo.

Wspaniałej jubilatce życzymy zdrowia, spokoju i oczywiście kolejnych stu lat w szczęściu!

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *