REKLAMA

Internetowe inicjatywy w Szkole Podstawowej w Pilczycy [zdjęcia]

Działajmy razem! Pod takim hasłem obchodzimy w Polsce tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu. Święto to zostało ustanowione z inicjatywy Komisji Europejskiej, a jego głównym celem jest inicjowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych. Ponadto zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problemem bezpieczeństwa online, jak również pokazanie, że współpraca na różnych płaszczyznach przynosi wymierne efekty. W Szkole Podstawowej w Pilczycy od początku roku szkolnego 2019/2020 podejmowane są działania mające na celu osiągnięcie powyższych priorytetów.

REKLAMA

 

REKLAMA

Placówka wzięła udział w projekcie „Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019” realizowanym przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, w ramach którego zostało zorganizowane spotkanie uczniów z policjantem, odbyły się tematyczne lekcje informatyki, jak również uczniowie wzięli udział w konkursach organizowanych w ramach tego projektu.

Uczennica klasy VI, Marcelina Majer zdobyła wyróżnienie, wykonując komiks „Nie wierz we wszystko, co znajdziesz w Internecie”. Następnie w grudniu uczniowie klas IV – VI wzięli udział w kampanii edukacyjnej Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod hasłem „Nie hejtuję! Reaguję!”. FDDS oraz NASK tworzą Polskie Centrum Programu Safer Internet, które jest odpowiedzialne za organizację Dnia Bezpiecznego Internetu w Polsce. Podejmowane w ramach kampanii działania miały zwrócić uwagę na problem hejtu w Internecie oraz podkreślić rolę świadka tego procederu. Hejt oraz mowa nienawiści stały się w sieci powszechnym zjawiskiem dotyczącym zwłaszcza młodych ludzi, bo oni bowiem spędzają w Internecie najwięcej czasu. Ważne jest zatem podejmowanie inicjatyw poruszających ten wszechobecny problem.

W lutym natomiast podjęliśmy szereg działań w ramach wspominanego DBI, których koordynatorkami były nauczycielki informatyki: pani Urszula Metrycka oraz pani Agnieszka Wójcik przy wsparciu pani Anny Nowak dyrektorki szkoły. Na pewno tak wielu inicjatyw, skierowanych zarówno do uczniów, jak i rodziców, nie dałoby się przeprowadzić bez współpracy z wychowami klas I – VIII.

I tak. Przygotowane zostały ulotki dla rodziców pod hasłem „Zasady korzystania z Internetu? Warto je wprowadzić!”. Uczniowie klas I – III mogli wykazać się w konkursie plastycznym „Bezpieczny Internet, to bezpieczny Ja”, w którym należało zwrócić szczególnę uwagę na Netykietę. Starsi uczniowie, czyli klasy IV – VIII mogli wziąć udział w konkursie na wlepkę lub plakat #internetbezhejtu. Prace konkursowe mogli wykonywać analogowo bądź cyfrowo. Odbył się również dla nich konkurs wiedzy „SieWie” – edycja II. Do udziału w konkursie zostali również zaproszeni rodzice uczniów, a ich zadaniem było opracowanie wspólnie z dzieckiem „Domowego kodeksu korzystania z Internetu, telefonu oraz innych urządzeń mobilnych” i przedstawienie go np. w formie dialogu.

Wszystkie konkursy spotkały się z dużym zainteresowaniem, a ich rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się podczas apelu w dniu 24 lutego. W tym dniu uczniowie przygotowali występy na które składały się: „Alfabet bezpiecznego Internetu”, wykonanie piosenek „Hasło” oraz „Nie jesteś anonimowy w sieci”. Odbyła się „Lekcja bezpieczeństwa w Internecie”, podczas której uczniowie mogli komentować obejrzane filmik zaczerpnięte ze stron FDDS oraz sieciaki.pl. Ponadto grupa uczniów klas V- VI wykonała taniec, a uczniowie klasy VIII zaprezentowali scenkę nt. uzależnienia od Internetu. Najciekawszym momentem apelu była zabawa z wykorzystaniem aplikacji SiecioMat Losujący ze strony sieciaki.pl. Uczeń mógł wziąć w niej udział po spełnieniu trzech warunków: musiał mieć przypiętą do ubrania plakietkę z logo DBI, mieć szczęście w losowaniu numerku umieszczonego na tej plakietce i wyrazić chęć wzięcia udziału w odpowiadaniu na dwa wylosowane pytania. Efekty tej zabawy były różne. Jednym udało się odpowiedzieć poprawnie tylko na jedno pytanie, a innym na obydwa. Zachętą do udziału w tym konkursie oraz wszystkich, wcześniej wspomnianych na pewno były dyplomy oraz atrakcyjne nagrody, które udało się pozyskać od sponsorów. Dzięki ich hojności, słodki upominek otrzymało każde dziecko biorące udział w konkursach.

Lista osób nagrodzonych w konkursach.

Bezpieczny Internet, to bezpieczny JA”

miejsce I – Amelia Szustak, klasa II

miejsce II – Monika Domaradzka, klasa II

miejsce III – Olek Gacia, klasa III

wyróżnienie – Julia Ratuszniak, klasa II

#internetbezhejtu

miejsce I – Nikola Kiełbus, klasa V

miejsce II – Natalia Warzecha, klasa VIII

miejsce III – Ania Bała, klasa V

Miłosz Cieniak, klasa V

wyróżnienie – Laura Pióro, klasa IV

SieWie”

miejsce I – Julia Przepióra, klasa VI

miejsce II – Marcela Majer, klasa VI,

miejsce III – Oliwia Soboń, klasa VI

miejsce IV – Patryk Sobczyk, klasa V

wyróżnienie- Klaudia Mariańczyk, klasa VI

Domowy Kodeks …”

Wyróżnienia otrzymali:

Mateusz Majos z klasy V z mamą Justyną

Wojciech Wilczyński z klasy V z mamą Agnieszką

Sandra Zambrzycka z klasy VIII z mamą Wiolettą

Zofia Hajduk z klasy I z mamą Anną

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz