REKLAMA

Jak budować portfel inwestycyjny? Emisje obligacji i inne instrumenty finansowe

Obecnie możliwości inwestowania wolnych środków finansowych to jeden ze sposobów na efektywne zwiększanie kapitału i budowanie stabilnej przyszłości finansowej. Oczywiście w przeciwieństwie do tradycyjnego oszczędzania jest ono obarczone ryzykiem. Można je jednak zminimalizować dzięki odpowiedniemu budowaniu portfela inwestycyjnego. Kluczową rolę odgrywa w tym świadome i oparte na analizach korzystanie z instrumentów finansowych. W tym artykule zdecydowaliśmy się na poruszenie kwestii wykorzystania emisji obligacji w tworzeniu portfela inwestycyjnego.

REKLAMA

Lokowanie kapitału a budowa portfela inwestycyjnego

Obecnie, jeżeli chcesz zdecydować się na inwestycje jako formę lokaty kapitału, musisz opracować odpowiednią strategię. Nie jest ona obowiązkowa, jednak to dzięki niej będziesz w stanie uniknąć zbyt dużego ryzyka i potencjalnej utraty funduszy. Dobrze opracowana zwiększa natomiast potencjał portfela inwestycyjnego. Umożliwi Ci także efektywne dobieranie instrumentów finansowych do Twoich możliwości i potrzeb. To stanowi natomiast podstawę odpowiedzialnego inwestowania.

REKLAMA

Sama budowa portfela inwestycyjnego to proces długotrwały, w którym kluczowa jest dywersyfikacja aktywów. Dzięki ich rozproszeniu pomiędzy różne instrumenty finansowe będziesz w stanie utrzymywać stabilność. Takie inwestycje dają Ci też większą kontrolę nad poziomem ryzyka. Obecnie do wyboru masz nie tylko emisje obligacji, ale także możliwość zakupu akcji, surowców, nieruchomości czy przystąpienie do funduszy inwestycyjnych.

Emisje obligacji jako element portfela inwestycyjnego

Emisja obligacji jest jednym ze sposobów pozyskiwania środków pieniężnych przez emitentów. Są to spółki lub instytucje, które wydają ten rodzaj papierów wartościowych i oferują ich zakup inwestorom. Obecnie możesz decydować się na ich wiele rodzajów. Podstawowym, z którym wiąże się stosunkowo niskie ryzyko inwestycyjne, jest emisja obligacji Skarbu Państwa. Możesz także zdecydować się na to, aby zakupić papiery wartościowe od spółek, czyli tzw. obligacje komercyjne.

Terminy emisji obligacji i planowanie zakupu

Aby skutecznie budować swój portfel inwestycyjny dzięki papierom wartościowym, tym co powinno Cię zainteresować, są terminy emisji obligacji. Są one publikowane przez emitentów wraz ze szczegółami konkretnej emisji. W ramach takiego kalendarza emisji obligacji jesteś w stanie zaplanować m.in. rozkład środków na poszczególne instrumenty finansowe w danym okresie. Poza samodzielnym szukaniem, możesz też skorzystać z informacji podawanych przez domy maklerskie, np. sprawdzając aktualne emisje obligacji w Michael / Ström Dom Maklerski.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, lista aktualnych i historycznych obligacji (potocznie często nazywana kalendarzem emisji obligacji) pozwoli Ci na planowanie inwestycji. Jeżeli poznasz już swoje możliwości finansowe na dany okres, będziesz też w stanie zdecydować się na inne instrumenty finansowe. Do swojego portfela inwestycyjnego możesz dołączyć np. akcje czy fundusze ETF. Pamiętaj jednak o konieczności oceny ryzyka. Jeśli nie jesteś pewien, w jaki sposób powiększyć o tego typu produkty swój portfel inwestycyjny, skorzystaj z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego lub pomocy domu maklerskiego.

Artykuł sponsorowany.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *