REKLAMA

Jak dawniej produkowano gwoździe. WIDEO z ZZH Maleniec

O starodawnej sztuce kuźniczej i kowalskiej, opowiada film  ,,Produkcja gwoździa w dawnej Fabryce Żelaza w Maleńcu”, stworzony na jej terenie przez uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tkn24.pl. Zobaczcie ten materiał poniżej.

REKLAMA

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu, dziś kojarzy się z miejscem spotkań,  ściśle łączy się z turystyką, rekreacją, kulturą i nauką, zachwyca malowniczym otoczeniem. Niegdyś był prężnie działającym, nowoczesnym i bardzo rozwinięty zakładem, metalurgicznym, zajmującym się wytwarzaniem blach, gwoździ, rzemiosłem hutników i kowali.  Nie każdy dziś wie jak wyglądała niegdyś taka praca. Dla tych,  którzy interesują się historią i rzemiosłem, uczestnicy warsztatów filmowych w Maleńcu przygotowali specjalny film na ten temat.

REKLAMA

Jakim wyposażeniem warsztatu dysponował niegdyś kowal i jak po kolei wyglądała jego praca przy wytwarzaniu gwoździ, opowiada Jacek Turalski, rekonstruktor historii w tamtejszym muzeum – „W takiej kuźni musi być kowadło. Musimy mieć palenisko z nadmuchem powietrza. – wyjaśnia  – Następnymi przedmiotami potrzebnymi w sztuce kowalskiej są szczypce, młotki , gwoździownica”. Film prezentuje kolejno jak własnoręcznie taki gwóźdź można wykuć.

Wideo jest to efektem pracy uczestników warsztatów filmowych organizowanych przez Stowarzyszenie „W Dolinie Czarnej” i redakcję tn24.pl w ramach projektu ,,Lokalne dziedzictwo kulturowe źródłem społecznej i międzypokoleniowej integracji w ramach przedsięwzięcia ‘Promocja dialogu międzypokoleniowego’ „.

REKLAMA

One thought on “Jak dawniej produkowano gwoździe. WIDEO z ZZH Maleniec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *