REKLAMA

Jak zoptymalizować proces sprzątania?

Wykonywanie każdej pracy wiąże się z mniejszym lub większym wysiłkiem. Sprzątanie nie należy do prac lekkich, dlatego nieustannie prowadzone są badania i prace nad uproszczeniem tego procesu na każdym jego etapie, głównie poprzez wprowadzanie na rynek coraz bardziej nowoczesnych maszyn i urządzeń oraz środków czyszczących. Można również zastosować metody usprawniające i skracające sprzątanie. Jak to połączyć?

REKLAMA

Zasady usprawnienia sprzątania

Przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się ze wszystkimi pomieszczeniami, które mają zostać uporządkowane. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wielkość pomieszczeń, ich usytuowanie (parter, piętro), wielkość okien oraz rodzaje podłóg. Dzięki temu można zorientować się, jakie metody sprzątania będą najbardziej efektywne i jakiego sprzętu najlepiej użyć.

REKLAMA

Na początek wybieramy najbardziej zanieczyszczone pomieszczenie. Może to być kuchnia, jeden z pokoi, garderoba. Niezależnie od tego trzymamy się zasady sprzątania łazienki jako ostatniej. Będziemy z niej korzystać podczas całej pracy i nie byłoby logiczne porządkowanie jej na wstępie. 

Sprzątanie najlepiej rozpocząć od miejsc najbardziej zabrudzonych, na których konieczne jest pozostawienie naniesionego środka czyszczącego, aby zaczął działać. Może to być np. piekarnik z przypalonymi resztkami jedzenia, okap nad kuchenką, itp. Poza tym zawsze powinno się stosować zasadę sprzątania z góry na dół. W każdym pomieszczeniu zaczyna się od najwyższych półek, a mycie podłóg kończy sprzątanie. Kolejną zasadą, usprawniającą sprzątanie, jest „od środka na zewnątrz”. Przykładowo, z szafy najpierw wyjmuje się zawartość, czyści półki wewnątrz, a następnie drzwiczki. Podobnie działa zasada „wyjmij – wyczyść – włóż”.

Sprzęt profesjonalny – lepszy wybór

W zależności od obiektu i zakresu prac, trzeba wybrać urządzenia sprzątające, które najlepiej zdadzą egzamin. Najpopularniejszym urządzeniem, stosowanym zarówno w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, jak i biurach, jest odkurzacz. Na rynku dostępne są odkurzacze różnych marek i o różnych parametrach pracy; zawsze warto postawić na urządzenie profesjonalne, które jest znacznie trwalsze i bardziej wydajne od popularnych odkurzaczy domowych. Ma też o wiele więcej funkcji i możliwości, i choć jest droższy od domowego, z pewnością będzie działał bezawaryjnie dłużej od niego. Może to być np. odkurzacz Numatic do pracy na sucho i na mokro, za pomocą którego można nie tylko zbierać zanieczyszczenia z suchej powierzchni, ale także wodę po czyszczeniu szorowarką. Odkurzacz taki może również czyścić na mokro tapicerkę meblową, wykładziny tekstylne i dywany. Ma moc wyższą niż urządzenie typowe do użytku domowego, co daje odpowiednią siłę ciągu. Oferta odkurzaczy tego typu znajduje się na stronie euroczystosc.pl.

Innym urządzeniem, które może zoptymalizować sprzątanie, jest profesjonalny mop. Wprawdzie w supermarketach można nabyć mopy i wiaderka do użytku domowego lub biurowego w różnych wariantach, ale warto zastanowić się, czy jest sens kupować tani, popularny sprzęt, z którym będzie sporo kłopotów. Najczęściej spotykane to pękanie zaczepów wkładów, pękanie kija w miejscu, którym łączy się on z przegubem, nietrwałe wkłady, które pozostawiają smugi po myciu. Mopy typowo domowe są na ogół niezbyt wysokiej jakości. Dlatego powinno się rozważyć zakup urządzenia profesjonalnego. Jest ono wprawdzie droższe, ale wykonane z materiałów wysokiej jakości, cięższe i o bardziej masywnej konstrukcji. Wszystkie elementy mopa profesjonalnego są wymienne i można je zakupić osobno jako części zamienne. Można na nie założyć wkład kieszeniowy lub zapinany. Mopy takie często mają uchwyt pokryty gumą i obrotową końcówkę na szczycie kija, co przekłada się na ergonomię urządzenia. Na wspomnianej stronie można znaleźć ofertę różnych mopów do użytku profesjonalnego oraz wiaderek z wyciskarką.

Rozwiązanie nie tylko dla większych powierzchni

Sprawne, szybkie i dokładne, a przy tym niezbyt obciążające sprzątanie dużych powierzchni zapewniają maszyny do czyszczenia podłóg. Produkowane są one w wielu rozmaitych modelach i wariantach ze względu na przeznaczenie. Ich główną cechą jest możliwość mycia, szorowania, zbierania wody i osuszania czyszczonej powierzchni w jednym przebiegu, co znacznie skraca czas sprzątania. Wykorzystując automaty szorująco – zbierające można czyścić duże powierzchnie, np. hallu dworca, lotniska, dużego hipermarketu, hali produkcyjnej, itp. obiektów bez naruszania normalnego rytmu pracy.

Do tego typu powierzchni przeznaczone są maszyny zasilane bateryjnie, także z własną trakcją i miejscem do siedzenia dla operatora. Ale można również czyścić z ich zastosowaniem podłogi w obiektach mniejszych. Maszyny do mycia podłóg w mniejszych pomieszczeniach mogą mieć zasilanie sieciowe (kablowe) ze zwykłego gniazdka elektrycznego 230 V. Tego rodzaju maszyny są mniejsze, lżejsze i można je bez wysiłku przenosić np. pomiędzy piętrami.

artykuł zewnętrzny 

REKLAMA

One thought on “Jak zoptymalizować proces sprzątania?

  1. Agnieszka pisze:

    Lubie porządek więc u siebie staram się sprzątać na bieżąco, codziennie włączam irobota i wstawiam zmywarke od razu po jedzeniu, rodzina spora więc szybko cała zmywarka się załaduje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *