REKLAMA

Jaki oczyszczacz powietrza do domu?

Powietrze, którym oddychamy w sezonie jesienno-zimowym pozostawia wiele do życzenia. Problem smogu nie znika od kilku lat, a nasza walka z nim może ograniczyć się jedynie do unikania wychodzenia z domu. Jednak czy przebywając w zamkniętych pomieszczeniach możemy liczyć na to, że pokonaliśmy niewidzialnego wroga? Okazuje się, że nie, ponieważ zanieczyszczenie dotyczy również miejsc, w których mieszkamy i pracujemy.

REKLAMA

Ściany, okna i drzwi nie stanowią żadnej bariery dla smogu, który niczym nieproszony gość przenika do naszych domów i miejsc pracy. Oznacza to, że przez całą dobę jesteśmy narażeni na oddychanie powietrzem, w którym znajdują się substancje trujące, bakterie, wirusy i roztocza. W domu mamy dodatkowo do czynienia z problemem kurzu czy sierści zwierząt, które bywają szczególnie uciążliwe dla alergików. Okazuje się, że nieprzyjemny zapach czy szara zawiesina w powietrzu to nie jedyny problem, jaki generuje zanieczyszczenie powietrza. Znacznie poważniejszym jest negatywny wpływ lotnych związków organicznych oraz mikroskopijnych pyłów na nasze zdrowie, a nawet życie. W walce o dobre samopoczucie swoje i swoich bliskich rozważ zakup oczyszczacza powietrza do domu.

REKLAMA

Jak działa oczyszczacz?

Centrum oczyszczacza powietrza stanowi filtr — wodny, węglowy, HEPA, lampa UV lub inne. W zależności od typu urządzenia mamy do czynienia z procesem filtrowania, który niejednokrotnie poprzedza wstępna jonizacja (przyciąganie i rozkład zanieczyszczeń do niegroźnych substancji). Oczyszczacze powietrza usuwaną z niego nawet 99% bakterii, grzybów i roztoczy, pozwalając Ci odetchnąć pełną piersią.

Co wybrać?

Rosnące zapotrzebowanie na oczyszczacze powietrza wraz ze społeczną świadomością na temat problemu smogu sprawiły, że wielu producentów elektroniki zaprezentowało światu swoje oczyszczacze powietrza. Wybór może być trudny, ponieważ niewielu wie, na czym polega działanie tego mechanizmu i jakie tak naprawdę są jego możliwości.

Zanim kupisz oczyszczacz określ, do jakich celów będzie Ci potrzebny. Naturalnie chcesz uzyskać w domu świeże i czyste powietrze, ale Twój sprzęt może znacznie więcej, np.:

  • pochłaniać nieprzyjemne zapachy,
  • oczyszczać powietrze z alergenów, takich jak kurz i sierść, które są niekomfortowe dla osób wrażliwych,
  • jonizować powietrze, tzn. równoważyć atmosferę w pomieszczeniach dodatnio naładowanych (np. w wyniku obecności i działania sprzętów elektronicznych),
  • nawilżać powietrze.

Funkcjonalność oczyszczacza powietrza  to główne kryterium wyboru, ale niemniej ważny pozostaje:

  • rodzaj zastosowanych filtrów — od nich zależy efektywność i wydajność pracy oraz rodzaj zanieczyszczeń, jakie będą filtrowane,
  • wygląd urządzenia —design jest ważny, ponieważ oczyszczacz stanie się jednym z widocznych elementów aranżacji pomieszczenia,
  • metraż mieszkania lub biura — zwracając uwagę na istotny parametr, jakim jest przepływ powietrza określony w m3/h możesz prawidłowo dopasować sprzęt do kubatury obiektu,
  • marka — wiele osób pozostaje sympatykami swojej ulubionej marki, kierując się firmą przy zakupie wyposażenia domu.

Najlepszy oczyszczacz powietrza

Nie da się jednoznacznie określić, jaki oczyszcza powietrza jest najlepszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, a także sposobu użytkowania urządzenia. Funkcje dodatkowe, takie jak wspomniana jonizacja, automatyczny tryb pracy, nawilżanie powietrza czy elektroniczne sterowanie nie wszystkim będą potrzebne, a ich obecność ma realny wpływ na cenę urządzenia. Przy zakupie warto sprawdzić propozycję uznanych producentów, takich jak Philips, XIAOMI czy Beurer.

artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *