REKLAMA

Jaki Rower Stacjonarny Wybrać? Rodzaje, Funkcje, Cechy

Ostatnimi czasy coraz bardziej popularne stają się treningi w domu, przy pomocy prostych urządzeń, takich jak hantle lub gumy oporowe. Wiele mówi się również o treningu cardio, który zazwyczaj kojarzy się z bieganiem lub jazdą na rowerze na świeżym powietrzu. Warto jednak wspomnieć o rowerze stacjonarnym, który pozwala odbyć trening w domowym zaciszu o dowolnej porze i w określonym przez siebie trybie. Jaki rowerek stacjonarny warto więc wybrać?

REKLAMA

 

Rower stacjonarny i jego funkcje

Rowerek treningowy stacjonarny to wygodne urządzenie, które postawić można w każdym pomieszczeniu w domu. Trening przy pomocy roweru stacjonarnego przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej w takiej samej mierze jak podczas tradycyjnej jazdy na rowerze, co wspomaga odchudzanie. Najważniejsze funkcje rowerów stacjonarnych obejmują przede wszystkim możliwość regulacji tempa poruszania się, co pozwala dostosować prędkość i obciążenie w zależności od osoby ćwiczącej – sprawdź szczegóły. Rower treningowy zazwyczaj wyposażony jest w komputer, pozwalający monitorować parametry takie jak czas treningu, przebyty dystans oraz ilość spalonych kalorii.

REKLAMA

Na co zwrócić uwagę wybierając rower stacjonarny?

Wybierając rower stacjonarny, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na koło zamachowe i jego masę. Waga koła zamachowego ma wpływ na płynność ruchu podczas treningu. Najlepszy dla osób początkujących, chcących trenować okazjonalnie, będzie rower z kołem zamachowym o masie około 3-4 kilogramów. Do ćwiczeń regularnych i intensywnych poleca się rower treningowy o masie koła zamachowego od 6 do 9 kilogramów. Masa koła zamachowego to jedna z ważniejszych cech, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze rowerków stacjonarnych, gdyż to od niej zależy sukcesywność treningów.

Warto również mieć na względzie możliwość regulowania poszczególnych elementów rowerku, takich jak wysokość siodełka od pedałów (w przypadku rowerów poziomych i spinningowych), a także zakres regulacji kierownicy.

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze roweru treningowego jest zwrócenie uwagi na maksymalne obciążenie. Maksymalna waga użytkownika określana jest w zależności od typu rowerków i ma duży wpływ na ich poprawne funkcjonowanie.

 

Rower stacjonarny – rodzaje

W zależności od przyjmowanej podczas treningu pozycji, rowery stacjonarne można podzielić na:

  • rower pionowy,
  • rower poziomy,
  • rower spinningowy.

Rower pionowy to najczęściej spotykany typ roweru w domowej siłowni. Wzmocnieniu podlegają przede wszystkim mięśnie ud i pośladków. Model ten skierowany jest również dla osób, które mają problemy z kręgosłupem i jego kondycją. Regularne ćwiczenia pozwalają pozbyć się bólu pleców, jednocześnie je wzmacniając. Rowery pionowe zazwyczaj nie są wyposażone w siodełko, trening wykonywany jest w pozycji pionowej, z lekkim pochyleniem do przodu.

Rower poziomy to rodzaj urządzenia, na którym trening wykonywany jest w pozycji półleżącej. Jest to najlepszy rower stacjonarny dla osób, które chcą wzmocnić mięśnie brzucha i kondycję kręgosłupa. Rowery poziome zazwyczaj wyposażone są w regulację oporu, co umożliwia stopniowo zwiększać intensywność wykonywania ćwiczeń.

Rower spinningowy to model skierowany przede wszystkim do tych, którzy zawodowo zajmują się kolarstwem i chcą kupić rower do treningów w domu. Podczas ćwiczeń, pozycja osoby trenującej jest mocno pochylona do przodu, co pozwala wzmocnić mięśnie zarówno nóg, jak i pleców. Rowery spinningowe wyposażone są w siodełka. Ten sprzęt ze względu na swoją specyfikację jest zdecydowanie droższy niż poprzednicy, jednak świetnie nadaje się do podtrzymywania kondycji przez zawodowców.

Rowery mechaniczne i magnetyczne – czym są, różnice

Ze względu na zastosowany system hamowania, rowerki treningowe można podzielić na mechaniczne i magnetyczne. Rower mechaniczny wyróżnia się przede wszystkim niską ceną i jest jednym z najczęściej wybieranych modeli do użytku domowego. Co więcej, rowerek mechaniczny cechuje się bardzo prostą budową, co zwłaszcza ułatwia naprawę usterek. Łatwe w obsłudze funkcje sprawiają, że rower mechaniczny będzie odpowiedni zarówno dla młodszych, jak i starszych osób. Sprzęt ten jednak jest nieco głośny, co mogłoby być uciążliwe dla niektórych użytkowników.

Rower magnetyczny to nieco droższy i bardziej skomplikowany sprzęt, który cechuje regulacja oporu. Za regulację odpowiedzialny jest hamulec magnetyczny, którego odpowiednie ustawienie pozwala dostosować intensywność odbywanej aktywności fizycznej. Rowery magnetyczne są bardzo stabilne i wyróżniają się cichą i płynną pracą. Choć jedną z cech modelu magnetycznego jest niska awaryjność, gdy już dochodzi do awarii, zazwyczaj są one na tyle skomplikowane, że w celu ich usunięcia należy odwiedzić serwis.

Stacjonarny rower elektromagnetyczny – czy warto?

Rowery elektromagnetyczne to zdecydowanie ulepszona wersja rowerów magnetycznych. Regulacja oporu dokonywana jest dzięki elektronice. Specjalny silnik elektryczny napędza cały mechanizm, jednocześnie odczytując parametry osoby ćwiczącej. Jazda na rowerze elektromagnetycznym odbywa się poprzez dobieranie przez silnik intensywności ćwiczenia, w zależności od zmęczenia użytkownika i jego tętna. Sprzęt ten, poza elektrycznym silnikiem, wyposażony jest w regulowanie wysokości siodełka lub kierownicy, a także posiadać może wiele funkcji i udogodnień, mających na celu poprawę jakości treningów. Co więcej, ten rower treningowy może być użytkowany przez osoby ważące do 150 kilogramów, co jest zdecydowanie większym zakresem niż w przypadku innych rowerków treningowych. Model elektromagnetyczny jest zdecydowanie najdroższym ze wszystkich proponowanych sprzętów do ćwiczeń w domu, jednak ma to związek z różnorodnymi funkcjami.

Rower stacjonarny – urządzenie dla każdego

Rower treningowy kupić można w każdym sportowym sklepie stacjonarnym i internetowym. Warto kupić sprzęt, który najbardziej będzie pasował do naszych programów treningowych, biorąc pod uwagę  dostępne funkcje i ograniczenia użytkowania. Rowerki treningowe świetnie sprawdzą się wśród osób z problemami z kręgosłupem, a także tych, chcących wzmocnić swoje ciało i poprawić kondycję. Warto kupić rower stacjonarny, szczególnie gdy użytkownikowi zależy na aktywności fizycznej podczas zimy lub po prostu, bez wychodzenia z domu. Należy wspomnieć, że rowerek treningowy to sprzęt zarówno dla osób młodszych, jak i tych w podeszłym wieku.

materiał partnera

REKLAMA

Dodaj komentarz