REKLAMA

Jakość wody w sielpiańskim kąpielisku. Czy można się kąpać?

Zarząd Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich informuje o przeprowadzonych ostatniego dnia lipca badaniach jakości wody w sielpiańskim zalewie, w odpowiedzi na oskarżenia Moniki Gworek.

REKLAMA

bty

W ostatnim czasie mieszkańcy Stąporkowa ponownie rozgłosili drażliwy temat toksycznego składowiska odpadów w swoim mieście, przy ulicy Staszica w starej hali po byłych zakładach przemysłowych, które odkryte zostały już w 2018 roku, a do tej pory sprawa uprzątnięcia niebezpiecznych odpadów nie ruszyła do przodu. Pełny artykuł znajduje się TUTAJ.

REKLAMA

Podczas naszego spotkania z mieszkańcami, prezes Stowarzyszenia Aktywni dla Miasta i Gminy Stąporków Monika Gworek  w wywiadzie poddała pod wątpliwość czystość wody w Sielpi – „Jeżeli te wszystkie chemikalia dostały się do gleby, a następnie spłynęły do rzeki Czarna, a ta z kolei płynie do Sielpi, wielkiego ośrodka wypoczynkowego to ludzie nie zdają sobie sprawy w czym się kąpią w Sielpi w jakich chemikaliach” .

Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich. Zaledwie dzień po opublikowaniu oskarżeń ZOSiR odniósł się do całej sytuacji na swoim facebookowym profilu:

„Szanowni Państwo,
informujemy, że wyniki badań i bieżąca ocena jakości wody w kąpielisku Sielpia jest prawidłowa. Stwierdzono przydatność wody do kąpieli w kąpielisku Sielpia. Badania wykonano 31 lipca 2023 r.”

Z powyższych informacji, że turyści mogą się czuć bezpieczni, i gdy tylko pogoda się polepszy śmiało mogą korzystać z wakacji pływając po naszej „Świętokrzyskiej Ibizie”.

REKLAMA

5 thoughts on “Jakość wody w sielpiańskim kąpielisku. Czy można się kąpać?

  1. Adam pisze:

    Obciążyc kosztami tą panią za niczym nie poparte oskarżenia …. jak mozna bez podstaw
    wygłaszać takie bzdurne opinie , dyskwalifikuje to tę osobę z jakiejkolwiek działalnosci .
    Czym innym są obawy a czym innym twarde dowody.

  2. Bodzio pisze:

    Przecież to jest tylko badanie bakteriologiczne, czy za przeproszeniem gówno w zalewie nie pływa. Nic tu nie ma zanieczyszczeniach chemicznych

  3. zzz pisze:

    woda chyba była z kranu . na sprawozdaniu widać że badanie było tylko na obecność E coli i nic więcej strach się bać .no ale woda musi być czysta no bo to Świętokrzyska ibiza ha ha dobry kit

  4. itd pisze:

    Gwałtownie tracimy zaufanie do osób sprawujących władzę. Ani słowa o tym -jak często wykonywane są badania… faktycznie nie ma w tym raporcie niczego o właściwościach fizykochemicznych.

    Prawo wodne art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r.
    § 4. pkt.1 podpunkt 1) jeżeli długość plaży kąpieliska nie przekracza 1,5 km – co najmniej w 2 miejscach, w których występuje największe dzienne zagęszczenie kąpiących się osób;

    a tu widzimy jeden wynik badań i to tylko bakteriologiczny.

    § 5.
    1. Badania mikrobiologiczne wody w kąpieliskach obejmują określenie:
    1) liczby bakterii grupy coli typu kałowego, ogólnej liczby bakterii grupy coli w 100 ml wody – oznaczanych metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);
    2) liczby paciorkowców kałowych w 100 ml wody w tych kąpieliskach, w których wyniki kontroli wskazują na możliwość ich występowania w liczbie przekraczającej dopuszczalne wartości lub jeżeli jakość wody uległa pogorszeniu – oznaczanej metodą probówkową (NPL) lub metodą filtrów membranowych (FM);
    3) obecności pałeczek Salmonella w 1 l wody – oznaczanej metodą filtrów membranowych (FM) z wstępnym namnażaniem w podłożu płynnym i posiewem na podłoże różnicująco selektywne (FM + RS).
    2. Badania fizykochemiczne obejmują oznaczenie: odczynu, barwy, zapachu, olejów mineralnych, substancji powierzchniowo czynnych, fenoli, przezroczystości, osadów oraz, jeżeli istnieje tendencja do eutrofizacji wody, dodatkowo: azotu ogólnego, azotu amonowego, azotu azotanowego, fosforanów – metodami wymienionymi w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia.
    3. W przypadku gdy jakość wody uległa pogorszeniu, badania mikrobiologiczne obejmują badania na obecność enterowirusów w 10 l wody, określonych metodą polegającą na zagęszczeniu próbki wody poprzez filtrację, flokulację lub odwirowanie i hodowli komórkowych (Z + HK) lub metodą zagęszczenia i zastosowania techniki PCR (badania genetyczne: Z + PCR); badania fizykochemiczne tej wody obejmują oznaczenie cyjanków oraz metali ciężkich: arsenu, kadmu, chromu, ołowiu, rtęci – metodami spektrometrii UV/VIS lub atomowej spektrometrii absorpcyjnej, zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia.
    4. Zakres badań może być ograniczony do wskaźników pochodzących ze źródła pogorszenia jakości wody w kąpielisku.

  5. Krzysztof Krzysztof pisze:

    Adam pisze:
    6 sierpnia 2023 o 14:55
    Obciążyc kosztami tą panią za niczym nie poparte oskarżenia …. jak mozna bez podstaw
    wygłaszać takie bzdurne opinie , dyskwalifikuje to tę osobę z jakiejkolwiek działalnosci .
    Czym innym są obawy a czym innym twarde dowody. …bez podstawie ? te wysypisko chemikaliów jest tylko kwestia czasu jak wzbogaci Twoja wodę wtedy zobaczysz podstawę a co do obaw to lepiej zapobiegać jak sprzątać to gowno więc bądź wdzięczny ze kogoś to interesuje i ma odwagę coś z tym zrobić Właśnie takich ludzi potrzeba na odpowiednich stanowiskach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *