Z pewnością wiele osób zgodzi się, że elewacja naszego domu jest również jego wizytówką. Zewnętrzna powłoka wykończeniowa, oprócz ochrony murów przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, zapewnia też atrakcyjny wygląd budynku. Jasne kolory pasują do domów w różnym stylu, zarówno klasycznych rezydencji, jak i nowoczesnych. Podpowiadamy, jak wykończyć domy z jasną elewacją, aby tworzyły spójną aranżację i dobrze współgrały z otoczeniem.
„Jasna” paleta kolorystyczna jest bardzo rozbudowana: obejmuje nie tylko biel, odcienie kremowe, beże, jasne brązy czy szarości, ale również zyskujące na popularności pastele, np. błękit czy lawenda. Wśród najczęściej wybieranych kolorów możemy wyróżnić obecnie jasne szarości na elewacje budynków nowoczesnych i z płaskimi dachami. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań i parterowych dworków częściej decydują się na beże i rozbielone brązy na swoich budynkach.
REKLAMAPostaw na kontrast
Domy z jasną elewacją, zwłaszcza te nieduże, wydają się optycznie większe. Dom z białą elewacją będzie latem nagrzewał się mniej, niż budynki ciemne – dlatego powierzchnie największych ścian budynku warto wykończyć jasnymi kolorami, dodając ciemniejsze akcenty: we wnękach, na cokołach, gzymsach czy innych ciekawych detalach architektonicznych bryły. Dodatek w postaci ciemniejszego koloru nada budynkom głębi i sprawi, że nie będzie wyglądała płasko na tle otoczenia. Jasna elewacja w ciepłym kolorze, np. żółtym czy pomarańczowym sprawi, że duży dom będzie wydawał się bardziej przytulny.
Musimy jednak pamiętać, że jasne elewacje są trudniejsze w utrzymaniu w czystości – po latach dostrzeżemy osadzający się kurz, smog czy nawet pyłki roślinne. Szczególnie ważna jest więc wysoka jakość produktów wykończeniowych: Wybierzmy trwały, wysokoodporny tynk, kamienie lub okładziny dekoracyjne. Popularnym materiałem są również płytki elewacyjne, wykonane z klinkieru lub gresu. Wybór odpowiedniego materiału ma ogromne znaczenie: musi być odporny na działanie wilgoci i trudnych warunków atmosferycznych oraz szkodliwych substancji z opadów (deszcz przenosi np. związki siarki, które mogą powodować uszkodzenia w materiale elewacyjnym).
Jaki dach do jasnej elewacji?
Wybierając odcień dachu zastanówmy się, jakiej estetyki szukamy – nowoczesnej czy klasycznej oraz ciepłej, czy zimnej. Aby zewnętrzna aranżacja domu pozostała spójna, zarówno dach, jak i elewacja, powinny być utrzymane w odcieniach o zbliżonej temperaturze barwowej. Jaki dach do jasnej elewacji? Jeśli na dachu znajdzie się np. ceglana czerwień lub brąz, elewacja powinna być utrzymany w ciepłych kolorach: kremowej bieli, beżu i odcieni piaskowych. Z ciepłymi dachami ciekawie współgra też rysunek drewna. Do dachu w kolorze chłodnego grafitu, granatu lub czerni pasuje bogata gama odcieni szarości na elewacji. Z ciemnymi, zimnymi dachami nowocześnie wyglądają też fasady błękitne. Odważni inwestorzy mogą pokusić się o złamanie schematu i zestawić jasnoniebieską elewację z czerwoną dachówką – takie zestawienia inspirowane architekturą skandynawską najlepiej wyglądają na klasycznych, niedużych domach z dwuspadowym dachem. Ciekawym przykładem jest tu elewacja biała. Neutralny, uniwersalny kolor pasuje do większości stylów i odcieni dachów.
Okna i parapety
Zewnętrzna stolarka okienna również wpływa na estetykę bryły domu. Chociaż dalej są popularne białe okna, obecnie coraz częściej możemy zauważyć okna w odcieniach korespondujących z kolorem dachu, np. grafitowe, brązowe czy drewniane. A jak wykończyć parapet zewnętrzny? Świetnie sprawdzą się płytki parapetowe – wykonane z trwałego klinkieru i dostępne w bogatej gamie kolorystycznej. Stworzą doskonałą parę z klinkierowym cokołem w tym samym odcieniu.
Cokół budynku
Cokół wokół domu jest fizyczną ochroną zewnętrznego fundamentu domu przed wilgocią i uszkodzeniami. Ze względu na bliskie sąsiedztwo gruntu, jest najbardziej narażony na brud oraz mechaniczne zarysowania czy obtłuczenia. Kolor cokołu powinien pasować do fasady, dachu oraz odcienia stolarki okiennej i drzwiowej. Mamy tu dwie możliwości – do jasnej elewacji dobrać ciemniejszy cokół elewacyjny i stworzyć nowoczesny kontrast. Cokół budynku jaśniejszy od elewacji sprawdza się na niewielkich budynkach, optycznie go odciąża i dodaje mu lekkości. Z czego wykonć cokół wokół domu? Możemy wybrać spośród kilku rodzajów materiałów, od płytek klinkierowych, gresów imitujących beton, kamień lub drewno. Popularne są również kamień elewacyjny na cokół oraz różnego rodzaju tynki dekoracyjne. Kolor cokołu dobieramy na tej samej zasadzie, co inne elementy domu, kierując się stylem budynku oraz kolorem elewacji i dachu.
Taras przydomowy
Jaki taras – jasny czy ciemny pasuje do białej elewacji? Taras na parterze budynku możemy zgrać kolorystycznie z cokołem – stworzymy wrażenie spójnej i dopracowanej przestrzeni. Warto zwrócić uwagę na kolekcje płytek gresowych lub klinkierów – w seriach występują zarówno mrozoodporne kafle podłogowe, jak i płytki elewacyjne, które możemy zastosować w jednej aranżacji. Świetnie sprawdzają się również gresowe kafle drewnopodobne i płyty tarasowe imitujące beton. Drewno ociepli klasyczne aranżacje i doda eleganckiego szyku domom nowoczesnym. Taras drewniany ciemny dobrze wygląda przy beżowej elewacji i ciemnobrązowym dachu. Jeśli mamy wątpliwości, jak wybrać kolor wykończenia na tarasy i balkony – zdjęcia aranżacji z pewnością pomogą nam najlepiej dopasować kolorystyke i zestawienia materiałów.
/Redakcja poleca/
I wszystko jasne 😀