REKLAMA

Jest woda w Sielpi! Mogą powstać też wodne place zabaw [wideo, zdjęcia]

W zbiorniku w Sielpi ponownie pojawiła się woda. Gmina Końskie to atrakcyjne turystycznie miejsce przygotowuje do normalnego sezonu licząc, że do tego czasu sytuacja epidemiczna w kraju i regionie będzie stabilna. Dodatkowo przedsiębiorcy zamierzają wprowadzić innowację – dużych rozmiarów place zabaw na wodzie.

REKLAMA

Nalewanie wody do zbiornika w Sielpi rozpoczęło się jeszcze na początku maja, teraz widoczna jest już znaczna ilość wody, jednak zbiornik nie został jeszcze całkowicie napełniony. Miejsce zostało przygotowane tak, aby było jeszcze bardziej atrakcyjne turystycznie niż dotychczas. Wokół czaszy zbiornika pojawiła się ścieżka, po której można spacerować oraz jeździć rowerem, usypano też kamieniami brzegi zbiornika i trzeba przyznać, że wygląda to niezwykle atrakcyjnie. Plaża jest już gotowa, a przy niej zostały zamontowane lampy oświetleniowe.

Prace jednak jeszcze nie są skończone – zalew czeka jeszcze odmulanie, wyregulowanie brzegu i przebudowanie grobli. Zamiast niej w planach jest utworzenie pomostu na palach prowadzącego aż do wyspy. Wokół całego zalewu ma także powstać kładka dla spacerowiczów.

REKLAMA

Nie wszystkie prace ziemne prowadzone przez firmę CELIS w czaszy zbiornika zostały jednak zrobione, po sezonie turystycznym będzie trzeba je prawdopodobnie wznowić.

Całkowity koszt remediacji zbiornika i renowacji jego otoczenia to około 8 milionów złotych, a kwota ta uwzględnia duże dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Po sezonie letnim gmina Końskie będzie chciała rozpocząć realizację II etapu – będzie on dotyczył między innymi przebudowy urządzeń piętrzących oraz budowę urządzeń zapobiegających nanosom i zamuleniu.

Gmina Końskie przygotowuje zbiornik w Sielpi na otwarcie sezonu z początkiem lipca, przewiduje się jednak, że przedsiębiorcy prowadzący tamtejsze hotele oraz gastronomie rozpoczną działalność już od połowy czerwca.

Innowacją rozrywkową, jaka może w tym roku pojawić się w Sielpi są place zabaw dryfujące na wodzie. Byłyby to gigantyczne obiekty o wielkości od 400 do 600 metrów kwadratowych i mogące zapewnić rozrywkę 30 osobom jednocześnie. Chęć założenia takich placów wyraziło trzech przedsiębiorców, powstałyby więc trzy odrębne obiekty. Obecnie nie jest to jeszcze nic pewnego – na razie jest ustna deklaracja chęci ich utworzenia oraz wstępna zgoda dyrektora Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi w Końskich Zbigniewa Stańczyka. By to powstało zbiornik musi spełnić pewne warunki.

„Wszystko zależy od głębokości wody. Taki plac zabaw wymaga około półtora metra głębokości wody ze względu na bezpieczeństwo – są tam różne zjeżdżalnie i urządzenia, które wymagają takiej głębokości. Umówiłem się z tymi panami, że po napełnieniu zbiornika przyjadą do Sielpi, zsondują, gdzie takie place mogłyby się znajdować i wtedy podejmiemy decyzję” – mówił nam Zbigniew Stańczyk.

Na razie nie wiemy jakie dokładnie atrakcje miałyby się znaleźć na wodnych placach zabaw. Gdy pojawi się oficjalna informacja o rozpoczęciu realizacji tego projektu na pewno Państwa o tym poinformujemy.

Wizualizacja:

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz