REKLAMA

Już niebawem V edycja rajdu rowerowego do Lasocina

Zbliża się V edycja Rajdu Rowerowego Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ, którego współorganizatorem jest Starostwo Powiatowe w Końskich. Wydarzenie odbędzie się 12 sierpnia i udział w nim jest całkowicie bezpłatny.

REKLAMA

W sobotę 12 sierpnia o godzinie 8:30 na placu przed Starostwem Powiatowym w Końskich wystartuje V Rajd Rowerowy Szlakiem Brygady Świętokrzyskiej NSZ. (Zbiórka uczestników już od godz. 8:00.) i zakończy się jak co roku w Lasocinie.

Trasa ma długość ok. 40km i przebiega przez: Końskie – Brody – Dziebałtów – Sokołów – Zychy – Radoszyce – Grodzisko – Mnin – Lasocin.

REKLAMA

Rajd ma na celu uczczenie rocznicy powstania Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, poznanie walorów turystycznych powiatu koneckiego, także propagowanie turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku, integracja środowiska lokalnego oraz wzmacnianie postaw patriotycznych.

Zgłoszeń można dokonywać wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny on-line [link] (jeszcze niedostępny) i przesłanie go na adres e-mail: [email protected] lub dostarczając go do siedziby Starostwa Powiatowego w Końskich do dnia 7 sierpnia 2023 r. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

REKLAMA

One thought on “Już niebawem V edycja rajdu rowerowego do Lasocina

  1. Obywatel pisze:

    Nie jestem przekonany czy Brygada Świętokrzyska Narodowych Sił Zbrojnych jest najlepszym patronem i jest się czym chwalić. „Na Brygadzie Świętokrzyskiej ciążą bardzo poważne zarzuty o kolaborację z Niemcami – sprawa Huberta Jury i Organizacji Toma. Współpraca z Niemcami nie ograniczała się bowiem tylko do zwalczania komunistów z Gwardii Ludowej, Armii Ludowej i Polskiej Partii Robotniczej, realizujących interesy polityczne ZSRR, lecz miała na celu także likwidowanie przeciwników dowództwa Brygady z organizacji niekomunistycznych, w tym nawet członków NSZ-Z.J Latem 1944 r. Brygada Świętokrzyska dopuściła się co najmniej dwóch mordów na Żydach. Niemcy jesienią 1944 i zimą 1945 tolerowali działania Brygady, a do sporadycznych starć dochodziło głównie w tym pułku, w którym „Tom” był nieobecny. „Tom” jesienią 1944 rezydował w Częstochowie w przydzielonej przez Gestapo wywiadowi NSZ willi przy ul. Jasnogórskiej 25, gdzie m.in. wraz z Otmarem Wawrzkowiczem zwalczał AL i PPR oraz przeprowadzał zmiany (poprzez likwidacje) w KG NSZ, często jednak odwiedzał Brygadę. Niejasna jest także rola, jaką odgrywał obecny w Brygadzie szef wywiadu II NSZ, sprawujący funkcję szefa wywiadu Brygady, „Nałęcz” Wiktor Gostomski, później zamordowany przez swojego następcę na stanowisku szefa wydziału II KG NSZ Otmara Wawrzkowicza „Olesia” w willi zajmowanej w Częstochowie przez „Toma” – rzekomo za chęć scalenia z AK. W zachowanych dokumentach RSHA-Sicherheitpolizei znajdujących się w RFN wszyscy trzej figurują jako agenci Gestapo – bezsprzeczna jest współpraca z Gestapo „Toma” i Wawrzkowicza”

Dodaj komentarz