W środę 1 lipca o godzinie 12:00 przy Pałacu Tarnowskich w Parku Miejskim w Końskich z okazji jubileuszu 40-lecia NSZZ Solidarność zostanie otwarta wystawa pod nazwą „Tu rodziła się Solidarność”. Końskie to jedno z 53 miast, do których zawita wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.
REKLAMANaczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita opowiedziała nam, dlaczego powstanie wystawy upamiętniającej Solidarność jest tak ważne w kształtowaniu patriotycznych postaw Polaków.
REKLAMA–„Należy pokazać masowość strajków, potrzeby ludzi, ideę wspólnotową, a także znaczenie Solidarności nie tylko dla Polski, ale też dla Europy i świata, bo tu powstał ruch przeciwko rządom komunistycznej władzy, która nie szanowała praw pracowniczych, wolności słowa, zakłamywała historię. 40 lat to czas takiej głębokiej refleksji na temat tego, czym był PRL, do czego nas wyprowadził. To jest pewien fenomen, że przez tyle lat zniewolenia udało się zbudować taką wspólnotę idei, potrzeb i wspólnego dążenia do tego, żeby Polska była krajem demokratycznym, suwerennym, niezależnym i to zrodziło się z potrzeby serc ludzi i robotników” – mówiła nam dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Prace zostały przygotowane przez IPN. Jest to efekt pracy pracowników biura badań historycznych. Dzięki plastykom i grafikom z IPN-u powstały prace i grafiki, a naukowcy, którzy zajmują się badaniem historii Solidarności opisali je tekstami. Na wystawie pojawią się też mapy przedstawiające ośrodki, w których strajki na przełomie sierpnia i września 1980 roku miały miejsce – było to 700 miast.
–„Chcemy pokazać, że nie tylko wielkie miasta, ale nawet małe, regionalne, lokalne miejscowości wpłynęły na zbudowanie tego ruchu” – dodaje dr Dorota Koczwańska-Kalita.
Wszystkich chętnych zapraszamy do odwiedzenia i obejrzenia wystawy. Pozostanie ona w Końskich aż do 20 lipca.