REKLAMA

Kolektor danych – co to za urządzenie dla firmy i gdzie znajdzie zastosowanie?

Urządzenia dla firm mogą usprawnić wiele obszarów funkcjonowania danej działalności gospodarczej. Dotyczy to także szerokiej kategorii technologii auto id, które zapewniają m.in. automatyczne identyfikowanie informacji zawartych w kodach kreskowych. Jednym z takich urządzeń jest zaś kolektor danych, nazywany niekiedy także terminalem przenośnym. Co konkretnie oferuje taka technologia auto id i w jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się najlepiej?

REKLAMA

Na jedno z pytań postawionych we wstępie warto odpowiedzieć już teraz. Kolektory danych są najczęściej wykorzystywane przez duże placówki handlowe (markety, supermarkety) i należące do nich magazyny, firmy zajmujące się transportem i logistyką (np. kurierskie, przewozowe), hurtownie oraz zakłady przemysłowe. Każda ze wspomnianych działalności wymaga bowiem często zastosowania technologii auto id, która pozwoli na wszechstronne zarządzanie informacjami dotyczącymi asortymentu, przesyłek, dostaw czy produkowanych towarów. Natomiast mobilne terminale danych sprawdzają się znakomicie przy wykonywaniu takich zadań.

REKLAMA

Urządzenie do pozyskiwania, przetwarzania i przesyłania danych
Pozyskiwanie danych przy użyciu kolektora danych jest możliwe dzięki obecności wbudowanego modułu skanującego, który pozwala na identyfikowanie różnych kodów kreskowych – zarówno 1D (jednowymiarowych), jak i 2D (dwuwymiarowych). Co ważne, taka funkcjonalność jest absolutnym standardem w dzisiejszych terminalach przenośnych. Różnice pomiędzy poszczególnymi modelami mogą jednak obejmować obsługę konkretnego typu kodów kreskowych (np. tylko 1D), maksymalny zasięg odczytu czy większą skuteczność przy identyfikowaniu uszkodzonych bądź niewyraźnych symboli. Jeżeli więc przedsiębiorca planuje wdrożenie omawianej technologii auto id, z pewnością powinien kierować się m.in. parametrami modułu skanującego.

Odczytywanie informacji z kodów kreskowych to jednak nie wszystko, co mają do zaoferowania współczesne kolektory danych. W odróżnieniu np. od różnego typu skanerów, technologie auto id z tej grupy pozwalają też na zarządzanie zgromadzonymi informacjami. Wiele modeli posiada wydajne podzespoły oraz obsługuje aplikacje przystosowane do pracy przy użyciu nowoczesnych urządzeń mobilnych. W rezultacie, szeroko pojęte przetwarzanie danych przy użyciu kolektora pod pewnymi względami przypomina nawet korzystanie ze smartfona.

Cechą charakterystyczną terminala przenośnego jest również współpraca z resztą rozwiązania systemowego, które funkcjonuje w przedsiębiorstwie. Kolektory danych, dostępne obecnie na polskim rynku, obsługują często bezprzewodową transmisję danych, np. w standardzie Wi-Fi, Bluetooth czy GSM, jak również łączność przewodową za pośrednictwem portu komunikacyjnego USB. Dzięki temu płynnie współpracują m.in. z komputerami wykorzystywanymi w firmie i zainstalowanym na nich oprogramowaniem dla biznesu.

Nowoczesne kolektory danych z omówioną funkcjonalnością można sprawdzić w sklepie internetowym PCKF.pl.

Intuicyjna obsługa kolektora danych, czyli modele z ekranami dotykowymi
Wydajne podzespoły i dostęp do aplikacji na urządzenia mobilne to nie jedyne rozwiązania, które łączą współczesne kolektory danych ze smartfonami. Zdecydowana większość terminali przenośnych oferuje również obsługę przy zastosowaniu obszernego, kolorowego panelu dotykowego. Dzięki temu wiele modeli kolektorów danych nawet z wyglądu przypomina nowoczesne telefony. Natomiast obecność ekranu dotykowego przekłada się nie tylko na intuicyjną obsługę, ale także na możliwość zastosowania popularnego oprogramowania. Terminale mobilne, np. takie z 4- czy 5-calowymi panelami LCD, często są wyposażone w system operacyjny Android. A to w jeszcze większym stopniu wpływa na komfort korzystania z urządzenia oraz zainstalowanych na nim aplikacji.

W kontekście obsługi kolektora danych warto też wspomnieć o modelach, które posiadają zarówno ekran dotykowy, jak i klawiaturę mechaniczną. Takie urządzenia sprawdzają się doskonale m.in. w warunkach eksploatacji wymagających od użytkownika noszenia rękawiczek. Wówczas bowiem część zadań można wykonać przy użyciu „tradycyjnych”, fizycznych przycisków na klawiaturze. Co więcej, klawisze kolektora danych są zazwyczaj programowalne, co np. pozwala na zdefiniowanie szybkiego dostępu do często używanych funkcji.

Technologia auto id, która jest odporna na uszkodzenia i trudne warunki pracy
Przy omawianiu kolektorów danych trudno nie wspomnieć o zwiększonej wytrzymałości oraz szczelności takich urządzeń auto id. To właśnie dzięki temu terminale przenośne bez problemu znoszą intensywną eksploatację w trudnych warunkach, które mogą panować np. w zakładzie przemysłowym, centrum przeładunkowym przesyłek czy rozległej hali magazynowej. W praktyce polega to na tym, że kolektory danych są odporne na wielokrotne upadki z wysokości 1,5, 1,8 czy 2 m, mogą funkcjonować w ujemnych temperaturach powietrza oraz spełniają wysokie normy szczelności IP dla niekorzystnego działania pyłu, kurzu i wilgoci (np. IP-65 lub IP-67).

Na oddzielne podkreślenie zasługują też kompaktowe gabaryty kolektorów danych. To dzięki temu urządzenia reprezentujące takie technologie auto id są tak wygodne w przenoszeniu i przewożeniu. Ponadto, niektóre modele oferują zastosowanie opcjonalnych akcesoriów zewnętrznych, które zwiększają komfort pracy. Wybrany kolektor danych można często wyposażyć nie tylko w etui ochronne, gwarantujące dodatkowe zabezpieczenie urządzenia auto id, ale także w uchwyt pistoletowy, zapewniający jeszcze szybsze i wygodniejsze odczytywanie informacji z kodów kreskowych.

Artykuł opracowany przy współpracy z ekspertami Polskiego Centrum Kas Fiskalnych Sp. z o.o. – wiodącego dystrybutora technologii dla handlu, usług, przemysłu i logistyki.

Artykuł sponsorowany

REKLAMA

Dodaj komentarz