REKLAMA

Koncert poświęcony Mikołajowi Leontowiczowi w Domu Kultury w Końskich [wideo, zdjęcia]

W piątek w Miejsko-Gminnym Domu Kultury przy ulicy Partyzantów w Końskich miało miejsce wydarzenie poświęcone ukraińskiemu kompozytorowi Mikołajowi Leontowiczowi, które zorganizowała Fundacja Inicjatyw Młodzieży z Sierosławic. Przybliżono sylwetkę tego twórcy, a następnie wybrzmiał koncert jego utworów.

REKLAMA

„Przybliżamy postać Mikołaja Lentowicza koneckiemu środowisku, w tym także przedstawicielom działającej tutaj Państwowej Szkoły Muzycznej. Twórca ten znany był z tego, że bardzo wiele pieśni realizował metodą A capella. To forma dziś mało stosowana, ale jednak znana na całym świecie. Dlaczego w ogóle przybliżamy tę postać? Mikołaj Leontowicz był bohaterem. W wieku 44 lat został zastrzelony przez czekistę, czyli funkcjonariusza rosyjskich służb. Obecnie też miała miejsce taka sytuacja – inny dyrygent został zastrzelony w Chersoniu dlatego, że nie chciał współpracować z Rosją. Uważamy, że w tak trudnym czasie dla Ukrainy powinniśmy przybliżać tę historię i w ten sposób im współczuć” – opowiada Wiesław Mietliński, przedstawiciel Fundacji Inicjatyw Młodzieży.

Podczas wydarzenia Wiesław Mieltiński najpierw przedstawił biograma Mikołaja Leontowicza, a następnie miały miejsce występu muzyczne. Zaprezentowali się: uczniowie Szkoły Muzycznej z miejscowości Wisagina na Litwie w formie prezentacji nagrania, które przesłali organizatorom koncertu; uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia z Końskich, a także absolwenci studiów Katedry Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

REKLAMA

Koncertowi przysłuchiwali się głównie uczniowie koneckiej szkoły muzycznej, wśród zaproszonych gości na widowni sali kameralnej Domu Kultury znalazł się także starosta konecki Grzegorz Piec.

Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem burmistrza miasta i gminy Końskie oraz starosty koneckiego.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *