REKLAMA

Koneccy Strzelcy rekrutują!

Jesień to czas powrotów do szkół i na uczelnie. Pomimo panujących obostrzeń Koneccy Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2026 zachęcają do wstąpienia w ich szeregi. Pierwszy dzień naboru już za nimi, a tymczasem zapraszają na kolejne spotkania.

REKLAMA

W sobotę 3 października odbyło się pierwsze z trzech zaplanowanych spotkań otwartych, podczas których kandydaci mogli zapoznać się z organizacją oraz oferowanymi możliwościami. Na parkingu przed Zespołem Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli grupa ochotników chcących wstąpić w szeregi Jednostki odbyła swoje pierwsze szkolenie. Dowództwo, a tym samym instruktorzy opowiedzieli o działalności stowarzyszenia oraz wprowadzili młodzież w specyfikę strzeleckiej służby. Zajęcia rozpoczęły się od budowania zespołu i podkreślenia roli współpracy w takiej organizacji. Młodzi adepci mogli przekonać się, jak istotną rolę w wykonaniu zadania pełni skuteczna komunikacja oraz umiejętności pracy w grupie.

REKLAMA

Po zakończonych ćwiczeniach z Team Buildingu, kandydaci przemieścili się w teren leśny, gdzie czekało na nich kolejne zadanie i kolejna dawka wiedzy.

W czasie, gdy nowi rekruci wykonywali różne zadania, grupa starszych stażem Strzelców otrzymała rozkaz bojowy przeprowadzenia patrolu rozpoznawczego oraz wykonania bazy przejściowej. Po otrzymaniu rozkazu oraz wytyczeniu trasy, Strzelcy przemieścili się w wyznaczony rejon, by tam wykonać postawione im zadanie.

Drugim etapem zajęć naborowych było wprowadzenie kandydatów w tematykę „leśną”. Koneccy Strzelcy szkolą się między innymi z zakresu taktyk wojskowych stosowanych w terenie niezurbanizowanym, dlatego kandydaci mogli zapoznać się z podstawami tego zagadnienia. Instruktorzy wyjaśnili im, w jakim celu prowadzi się takie działania, a także jakie zasady i techniki są niezbędne do prawidłowego wykonania zadania. Kandydaci otrzymali także informacje, jak rozpoznać leśne ślady, zarówno te pozostawione przez zwierzynę, jak również takie, które świadczą o obecności ludzi. To wszystko było wstępem do kolejnego zadania, którym było odnalezienie wspomnianego wcześniej patrolu. Końcowym etapem poszukiwań było zapoznanie uczestników spotkania z tyralierą, która jest jedną z technik przeczesywania terenów podczas poszukiwań zaginionych osób. Po odnalezieniu zamaskowanej bazy, kandydaci, Strzelcy i Instruktorzy podsumowali całodniowe zajęcia przy wspólnym ognisku.

Konecka Jednostka Strzelecka 2026 działa na terenie miasta i gminy Końskie oraz powiatu koneckiego i zajmuje się działalnością szkoleniową i wychowawczą. Jednostka skupia w swoich szeregach młodzież i osoby dorosłe, które poprzez cykliczne spotkania zgłębiają wiedzę i umiejętności w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, obronności oraz ratownictwa. Instruktorzy z Jednostki prowadzą szereg zajęć, które przygotowują młodzież do działania na rzecz lokalnej społeczności. Chętni mogą nauczyć się podstawowych taktyk i technik wykorzystywanych w różnych rodzajach Sił Zbrojnych, między innymi sztuki przetrwania, działań pododdziałów w terenie leśnym i zurbanizowanym, ratownictwa na polu walki, ochrony obiektów i osób. Ponadto w ramach szkolenia w Jednostce Strzeleckiej chętni mogą brać udział w różnego rodzaju szkoleniach specjalistycznych, w tym między innymi z zakresu ratownictwa, technik linowych, działań i współpracy ze służbami mundurowymi.

Koneccy Strzelcy, to grupa, która prężnie działa na rzecz społeczeństwa. Podczas pandemii, wraz z koneckimi harcerzami, prowadzili akcję wsparcia osób starszych i niesamodzielnych w wykonywaniu codziennych czynności. Na co dzień Strzelcy są także obecni na zabezpieczeniach różnych wydarzeń i imprez. Ratownicy zabezpieczają mecze i turnieje sportowe, biegi terenowe oraz prowadzą pokazy i warsztaty z pierwszej pomocy. Strzelcy corocznie włączają się w obchody świąt państwowych i rocznic historycznych.

I Ty możesz zostać Strzelcem!
Przyjdź na spotkania 17  lub 31  października na parking przed Szkołą w Stadnickiej Woli na godzinę 11:00.

Zdjęcia (JS 2026 Końskie):

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *