Wczoraj przed godziną 16:00 rozpoczęły się oficjalne obchody, na cmentarzu przy parafii św. Anny związane z Koneckim Wrześniem 2019. Pojawił się tam aktor Andrzej Młynarczyk, który czytał wiersze o tematyce historycznej. O godzinie 18:00 uczestnicy tego patriotycznego święta regionu przenieśli się do Biblioteki Publicznej w parku, gdzie wysłuchali prelekcji dra Marka Jedynaka.
REKLAMASobotnie obchody rozpoczęły się przemarszem 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz pocztów sztandarowych i zaproszonych delegacji pod Pomnik Partyzantów. Tam jako pierwszy głos zabrał prowadzący uroczystość wiceburmistrz Krzysztof Jasiński. Opowiadał on o początkach Koneckiego Września w latach 80-tych, kiedy to kombatanci w konspiracji spotykali się by wspominać czasy walki podczas II Wojny Światowej i wielu swoich poległych kolegów.
„Szanowni państwo, rozpoczęliśmy Konecki Wrzesień. Już po raz 29 spotykamy się na koneckim cmentarzu. Śmiało można powiedzieć, że obchody Koneckiego Września wpisały się na trwałe w tradycję lokalną. Konecki Wrzesień to uroczystość kombatancka środowiska Armii Krajowej oraz żołnierzy września 1939 roku na terenie Miasta i Gminy Końskie, która odbywa się w rocznicę zdobycia przez II Zgrupowanie ppor. „Robota” miasta Końskie, a samorząd jest współorganizatorem tego święta. Tu dziś, na tej koneckiej nekropolii ożywa pamięć i historia tamtych wrześniowych wydarzeń 1939 roku, kiedy to ziemia konecka stała się miejscem walk, między innymi pod Lipą, Rudą Maleniecką, Kazanowem, ale też miejscem ludzkich cierpień i śmierci wielu niewinnych ludzi” – opowiadał Jasiński.
REKLAMANastępnie wiceburmistrz przywitał przybyłych gości wśród których znaleźli się: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, starosta konecki Grzegorz Piec wraz z radnymi powiatu, władze lokalne gmin powiatu koneckiego, przedstawiciele Wojska Polskiego: dowódca 10 ŚBOT pułkownik Artur Barański, major Krzysztof Matla, podpułkownik Mirosław Smerdzyński, dowódca uroczystości kapitan Marcin Kaczmarczyk, prezes zarządu okręgowego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Kielcach Alina Szwach, pułkownik Tadeusz Barański „Tatar”, czyli ostatni żyjący Robotowiec, Andrzej Kosma, prezes Światowego Związku Armii Krajowej, ksiądz Andrzej Zapart, burmistrz MiG Końskie Krzysztof Obratański i przewodniczący Rady Gminy Piotr Słoka wraz z radnymi, a także radni powiatowi, radni gminy Końskie, przedstawiciele stowarzyszeń, związków i partii politycznych, strażacy, policjanci, Jednostki Strzeleckie 2026 i 2160, harcerze z Hufca ZHP Końskie, młodzież szkolna wraz z nauczycielami oraz mieszkańcy Końskich. Przede wszystkim jednak honorowymi gośćmi wydarzenia byli kombatanci Armii Krajowej, których niestety z roku na rok jest coraz mniej, co zauważył burmistrz Obratański – „Kiedyś te rzędy krzeseł wypełnione były po brzegi. Jeszcze nie tak dawno to cała kompania żołnierzy Armii Krajowej, działaczy polskiego państwa podziemnego towarzyszyła nam w tych uroczystościach. Dziękujemy za każdą godzinę, którą jesteście z nami, za każde wspomnienie, które pozostawiacie, za każdą myśl, którą przekazujecie. Obiecujemy chronić je, jak depozyt przekazany na przechowanie i przekazanie następnemu pokoleniu. Bardzo wam wszystkim dziękujemy”.
Głos zabrała też wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek – „Przed 80 laty kolejny raz wróg zaatakował nasz naród i kolejny raz nasi przodkowie powiedzieli 'nie’, chwycili za broń i walczyli o naszą ojczyznę, nie poszli na układy. To ich przodkowie walczyli o niepodległość, która przez 123 lata była nam zabrana, to byli wychowankowie tamtych ludzi, tamtych Polaków, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę, którzy chwytali za broń przez wiele powstań, również toczących się tu, na naszym terenie, aby wywalczyć nam niepodległość. Okazało się, że nie jest ona dana raz na zawsze, ale kiedy wychowujemy w duchu miłości do ojczyzny to kolejne pokolenia wiedzą, co zrobić i tak było i w czasie II Wojny Światowej”.
Potem przyszedł czas na uroczyste uczczenie pamięci zmarłych podczas wojny bohaterów minutą ciszy. Krótką modlitwę za wszystkich walczących za nasz region i poległych na Konecczyźnie odmówił ksiądz dziekan Andrzej Zapart.
Kolejnym punktem programu był Apel Pamięci odczytany przez dowódcę pododdziałów tegorocznego Koneckiego Września kapitana Marcina Kaczmarczyka. Po nim żołnierze w hołdzie poległym oddali głośną salwę honorową. Następnie przyszedł czas na złożenie zniczy oraz wieńców. W różnych miejscach pamięci koneckiego cmentarza i w szczególności pod Pomnikiem Partyzantów złożyli je radni gminy Końskie, powiatu, goście z władz wojewódzkich, członkowie Jednostki Strzeleckiej 2026 Końskie, przedstawiciele wojska, partii politycznych, Nadleśnictwa Barycz oraz członkowie Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, a także uczniowie koneckich szkół.
Oficjalne uroczystości uświetniły recytacje wierszy historycznych w wykonaniu Andrzeja Młynarczyka aktora znanego między innymi z serialu „M jak miłość” oraz tanecznego show „Taniec z gwiazdami”.
Tuż przed godziną 18:00 do Biblioteki Publicznej w Końskich zaprosił dr Marek Jedynak, który wygłosił prelekcję na temat swojej nowej książki „Dziennik „Staszka”. Zapiski starszego strzelca Stanisława Wolffa, żołnierza Zgrupowań Partyzanckich AK „Ponury”(15 czerwca – 11 października 1943 r.)”. Przybyło wiele zainteresowanych tematyką lub po prostu twórczością dra Jedynaka osób, które z zaciekawieniem słuchały, co miał on do powiedzenia. Do bardziej szczegółowego opisu tego wydarzenia powrócimy wkrótce w osobnym materiale wideo.
W niedzielę czekają nas kolejne wydarzenia związane z Koneckim Wrześniem. O godzinie 9:30 będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta polowa przy Kolegiacie św. Mikołaja oraz program artystyczny „W hołdzie bohaterom” wykonywany przez zespół z Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Końskich. Ponadto pojawi się aktor Andrzej Deskur, znany z seriali „Na wspólnej” oraz „Galeria”, który recytować będzie wiersze. Następnie o 16:30 w Egipcjance zostanie otwarta wystawa Krzysztofa Woźniaka o nazwie „Końskie w czasie okupacji hitlerowskiej 1939 – 1945”. Potem na scenie letniej wystąpią soliści i zespoły domu kultury w koncercie „Wyśpiewane Historie”.
Zdjęcia (Piotr Malinowski):