REKLAMA

Koneckie rondo dostanie imię Cichociemnych!

Jak udało nam się dowiedzieć nowe rondo w Końskich przy ulicach Warszawskiej i Wojska Polskiego z inicjatywy koneckiego ratusza ma nosić  imię Żołnierzy Cichociemnych.

REKLAMA

Rondo u zbiegu Warszawskiej, Starowarszawskiej i Wojska Polskiego ma nosić imię Żołnierzy Cichociemnych.

„Cichociemni stanowili podczas II wojny światowej elitarną grupę żołnierzy wyszkolonych w Wielkiej Brytanii, a potem we Włoszech. Zrzuceni na spadochronach mieli stanowić wsparcie dla Armii Krajowej w walce dywersyjnej i partyzanckiej. Jak napisał mecenas Jan Nowak: Grecja miała 300 Spartan, a Polska 316 Cichociemnych. Warto szczególnie podkreślić, że ponad trzydziestu z nich było związanych w różny sposób z Ziemią Konecką w granicach administracyjnych sprzed wojny.” – opowiada nam Marian Wikiera, historyk i regionalista konecczyzny.

Nad nadaniem nazwy temu skrzyżowaniu z ruchem okrężnym już w najbliższy poniedziałek będą debatować radni. Pewnym jest, że zaproponowana przez władze miejskie nazwa spotka się z powszechną aprobatą. Również w poniedziałek o godzinie 13.00 w okolicach ronda ma odbyć się uroczystość nadania imienia, a o 14.00 w Bibliotece Publicznej w Parku Miejskim w Końskich będzie miało miejsce spotkanie z Aleksandrem Tarnawskim, ostatnim żyjącym „Cichociemnym”.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *