REKLAMA

Konkurs na wieniec dożynkowy w Słupi Koneckiej. Zgłoszenia do piątku!

Wójt gminy Słupia Konecka Robert Wielgopolan zaprasza do udziału w gminnym konkursie na najpiękniejszy, tradycyjny wieniec dożynkowy. By wziąć udział w konkursie należy zgłosić się do piątku do Urzędu Gminy w Słupi Koneckiej, do pokoju 13, a następnie dostarczyć wieniec w dniu konkursu – w niedzielę 22 sierpnia.

REKLAMA

Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o dawnych zwyczajach dożynkowych oraz roli wieńca, jako głównego rekwizytu obchodów oraz wybór najpiękniejszego wieńca zgodnie z miejscową tradycją. Na konkurs należy wykonać wieniec dożynkowy, który formą i użytym materiałem nawiązuje do tradycji dawnych wieńców dożynkowych, występujących na terenie województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

Jury będzie oceniać zgodność z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania. Do konkursu dopuszczone będą wyłącznie prace nawiązujące formą do tradycyjnych wieńców dożynkowych. Na terenie województwa świętokrzyskiego spotykane były wieńce:
– w kształcie kopuły najczęściej o kolistej podstawie i krzyżujących się u szczytu ramionach,
– w kształcie stożka utworzonego z kilku wianków, ułożonych jeden nad drugim, a każdy kolejny o mniejszej średnicy,
– w kształcie płaskiej korony.

Szkielet konstrukcyjny wieńca w tradycyjnych formach wykonany był zazwyczaj z wikliny lub drewnianych listewek. Jury, w tym przypadku, dopuszcza użycie innych materiałów. Ramiona wieńca i inne części konstrukcyjne oplecione były kłosami wszystkich zbóż. Wieńce dekorowano żywymi, bądź bibułowymi kwiatami, owocami, ziołami, i kolorowymi wstęgami. Ważnym elementem było zwieńczenie całej formy. Najczęściej umieszczano tam symbole religijne, takie jak: krzyż, hostia, monstrancja. Do dna przymocowane były wystające drążki służące do niesienia wieńca.

Nie będą oceniane wieńce ozdobione dekoracjami z tworzyw sztucznych czy wieńce o formach obcych tradycji ludowej takie jak: zaprzęgi i inne środki transportu, kula ziemska, studnia, ule, kosiarze itp.

W konkursie oceniane będą wieńce reprezentujące sołectwa Gminy Słupia Konecka; każde sołectwo przedstawia jeden wieniec. W konkursie mogą wziąć udział podmioty z terenu Gminy Słupia Konecka tj. osoby prywatne, gospodarstwa agroturystyczne, organizacje zrzeszające osoby fizyczne, lokalne stowarzyszenia lub grupy nieformalne (np. Koła Gospodyń Wiejskich) oraz szkoły . Aby wziąć udział w konkursie należy dostarczyć przygotowany wieniec w dniu dożynek, tj. 22 sierpnia. Zgłoszenia udziału w konkursie należy dokonać osobiście w Urzędzie Gminy w Słupi pokoju 13 w terminie do 13 sierpnia.

Konkursowi towarzyszyć będzie msza święta w Pilczycy, po czym rozstrzygnięcie odbędzie się w Domu Pobytu Dziennego „Senior Wigor”. Nie będzie natomiast festynu, ani innego podobnego wydarzenia – władze gminy chcą skupić się na wydarzeniu charytatywnym organizowanym dla poszkodowanego mieszkańca gminy Sławomira Wojciechowskiego w dniach 14-15 sierpnia w Mninie. Więcej o sytuacji mężczyzny pisaliśmy TUTAJ.

REKLAMA

Dodaj komentarz