REKLAMA

Konkurs 'Przywróćmy ich pamięć. W Hołdzie bohaterom’. Nie zabrakło ukraińskiego akcentu [wideo, zdjęcia]

W piątek w Szkole Podstawowej nr 1 w Końskich odbyła się część pisemna już VII edycji konkursu wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych pt. „Przywróćmy ich pamięć. W hołdzie bohaterom”. Udział w konkurs wzięło 44 uczniów z terenu szkół, dla których organem zarządzającym jest gmina Końskie. Nie zabrakło też gestu solidarności z Narodem Ukraińskim. 

REKLAMA

„Jest to konkurs, który organizujemy przy udziale wszystkich szkół z terenu miasta i gminy, dla których organem prowadzącym jest gmina Końskie. Dzisiaj mamy 44 uczestników w konkursie historycznym, którzy zostali przygotowani w oparciu o dostępną bibliografię przekazaną im przez nauczycieli historii. Mam nadzieję, że ten arkusz egzaminacyjny, z którym się zmierzą to jest arkusz, który spokojnie odpowiada ich potrzebom i wymaganiom tego konkursu” – mówił nam Krzysztof Jasiński, zastępca burmistrza miasta i gminy Końskie.

Uczestników, którzy pojawili się w auli Szkoły Podstawowej nr 1 powitał dyrektor tej placówki Jarosław Drzazga:

REKLAMA

„Konkurs ten już w zasadzie wpisał się w historię zarówno gminy, jak i naszej szkoły. To, że jesteście, jest dla nas nauczycieli podbudową. Historia dla każdego kraju, każdego obywatela, jest rzeczą najważniejszą. Żołnierze Wyklęci po roku 1944 walczyli jeszcze długo o wolność naszej ojczyzny od ucisku sowieckiego. Oni długo musieli czekać, a wielu z nich nie dożyło tego momentu, w którym mogliśmy docenić ich trud, ich wysiłek”. 

Po przywitaniach młodzież przystąpiła do pisania testu, a nad prawidłowym przebiegiem sprawdzianu czuwali nauczyciele wytypowani z poszczególnych placówek. Oprócz konkursu wiedzy, w ostatnich tygodniach odbywały się także zmagania plastyczne dla uczniów klas V-VIII. Tam komisja już obradowała – wiemy, że nagrodzono trzy najlepsze prace, a dwie kolejne otrzymają wyróżnienie. Zarówno laureaci konkursu plastycznego, jak i zmagań dotyczących wiedzy zostaną ujawnieni i nagrodzeni podczas specjalnej konferencji w niedzielę 6 marca w Zespole Placówek Oświatowych w Stadnickiej Woli.

Przed wręczeniem nagród odbędzie się wtedy też gminny bieg „Wilczym Tropem”  –„Korzystając z okazji chcę Was zaprosić. 6 marca o godzinie 12:00 w Szkole w Stadnickiej Woli rozpocznie się bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bieg Tropem Wilczym. Bieg ten organizuje gmina Końskie, wspólnie z PTTK-iem oraz fundacją Wolność i Demokracja w Warszawie. Posiadamy 100 pakietów, które odwzorowują tamte czasy przez pamiątkowe elementy. One są przeznaczone dla wszystkich uczestników biegu reprezentujących wszystkie szkoły z terenu miasta i gminy Końskie, ale i ze szkół dla których organem prowadzącym jest Starostwo Powiatowe” – mówi Krzysztof Jasiński.

Piątkowy konkurs miał także ważny, symboliczny akcent. Obecni na miejscu postanowili odnieść się do wojny trwającej w Ukrainie –„Wszyscy jak na tej sali jesteśmy doskonale wiemy, co wydarzyło się dwa dni temu w Ukrainie. Barbarzyński atak Rosji na niezależny kraj powoduje, może spowodować niezwykłe straty. One są niepowetowane – zarówno w ludziach, jak i dobytku. Przestrogą dla jednego decydenta Władimira Putina nie jest przeszłość historyczna związana z II Wojną Światową i tym barbarzyństwem, które w latach 1939-45 miało miejsce w Europie i świecie. Dzisiaj rozkaz jednego człowieka spowodował barbarzyńską inwazję na niezależny kraj, jakim jest Ukraina” – mówił we wprowadzeniu do konkursu Krzysztof Jasiński, wiceburmistrz miasta i gminy Końskie.

Następnie burmistrz Jasiński wezwał do gestu solidarności –„Dzisiaj tak jak tutaj jesteśmy, powinniśmy w symboliczny sposób zamanifestować solidaryzowanie się z narodem ukraińskim. Z dziećmi, z młodzieżą, ale i z dorosłymi mieszkańcami Ukrainy. Gmina Końskie ma podpisaną umowę partnerską z miastem Mogilew Podolski”  – mówił włodarz.

Potem uczestnicy konkursu oraz przedstawiciele szkolnej społeczności ze specjalnych kartonów utworzyli ukraińską flagę.

Na koniec spotkania burmistrz zaprosił także na 1 marca pod tablicę pamiątkową przy ulicy 1 Maja w Końskich. Tam o godzinie 10:00 odbędą się krótkie uroczystości poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *