W gminie Końskie od marca funkcjonuje komunikacja miejska. Tendencja sprzedaży biletów z miesiąca na miesiąc ciągle jest rosnąca, a gmina pokłada nadzieję na jej opłacalność w rozpoczęciu roku szkolnego, ponieważ to za jej pomocą dzieci z terenu gminy Końskie będą dowożone do szkół. Z myślą o uczniach powstały także nowe linie. Przyjrzeliśmy się dotychczasowemu funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.
REKLAMAJedną z największych zalet komunikacji publicznej w gminie Końskie jest dowożenie dzieci do szkół w czasie roku szkolnego. Bilety miesięczne oferowane przez przewoźników są w bardzo atrakcyjnej cenie dla gminy, która będzie refundować ich zakup rodzicom. Rozwiązanie ma być bardziej opłacalne niż dotychczasowe –„Teraz korzystając z faktu, że mamy komunikację publiczną zmieniliśmy nieco tryb postępowania. Zaproponowaliśmy, żeby to rodzice wykupili bilety miesięczne dla swoich dzieci pod warunkiem, że będzie to komunikacja publiczna i będą to ceny uwzględniające uchwałę rady miejskiej. To są bilety znacznie tańsze i mają jeden walor – my nie ogłaszamy przetargu na świadczenie usługi tylko refundujemy rodzicom zakup biletów. Około 400 uczniów ma prawo do takiej refundacji, nie wiemy ilu z nich zechce skorzystać” – mówił nam burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.
Łącznie od startu komunikacji miejskiej w marcu do końca sierpnia na wszystkich siedmiu liniach komunikacji miejskiej oraz ósmej, sezonowej linii do Sielpi w gminie Końskie sprzedano 28 472 bilety. Największym zainteresowaniem cieszą się linie nr 1 – relacja Paruchy – Sielpia – Nowy Sokołów przez Końskie, Nowy Dziebałtów i Wincentów oraz nr 2 – relacja Sworzyce – Końskie – Barycz przez Kopaniny, Radomek, Bedlno, Modliszewice, Końskie i Kornicę. Analogicznie było to 4947 i 3217 biletów, co stanowi niemal 48% całości sprzedaży.
REKLAMANajmniej mieszkańców jeździ busami linii nr 5 – relacja Końskie – Niebo – Końskie oraz linii nr 6 – relacja Końskie – Końskie przez Kornicę, Proćwin, Nałęczów i Jeżów. Łącznie obie te linie sprzedały od marca zaledwie 2059 biletów. Sezonowa linia nr 8 do Sielpi w lipcu sprzedała 527 biletów, natomiast w sierpniu zainteresowanie nią było niemal trzykrotnie wyższe – sprzedano wówczas 1508 biletów.
–„Myślę, że dopiero kiedy minie okres pandemiczny to będziemy mogli w całej obiektywnej rozciągłości ocenić funkcjonowanie, policzyć jakie są koszty w stosunku do uzyskanych efektów” – dodaje Krzysztof Obratański.
Z myślą o uczniach zostały utworzone także linie uzupełniające. Będą one funkcjonować jedynie w godzinach dowozów do szkół oraz po zakończeniu lekcji, liczba kursów będzie więc ograniczona. Są to:
Linia nr 10: Końskie – Bedlenko przez Brody, Nowy Kazanów,
Linia nr 11: Końskie – Sielpia przez Nowy Dziebałtów, Nowy Sokołów,
Linia nr 12: Końskie – Końskie przez Trzemoszna, Radomek, Grabków, Przybyszowy, Bedlenko, Modliszewice,
Linia nr 14: Końskie – Małachów przez Izabelów, Wąsosz,
Linia nr 16: Końskie – Końskie przez Dyszów, Kornicę, Proćwin, Barycz, Jeżów, Nałęczów.
Rozkłady jazdy komunikacji publicznej w gminie Końskie zarówno dla dotychczasowych, jak i nowo utworzonych linii znajdziecie TUTAJ.
Brak komunikacji dla dzieci z Koliszów.Rodzice muszą dowozic do Końskich albo do sąsiedniej miejscowości. Nikt o tym nie pomyślał.