REKLAMA

Końskie: Powstanie droga, która ma przyciągnąć inwestorów [wideo, zdjęcia]

Minister do spraw samorządów Michał Cieślak spotkał się dziś z włodarzami miasta i gminy Końskie. Wizyta była spowodowana przyznaniem dużego dofinansowania w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na budowę ulicy Hutniczej w Końskich. Na listę rezerwową trafiły także trzy kolejne gminne odcinki.

REKLAMA

„To miejsce, w którym odbywa się konferencja prasowa jest przykładem tego, w jaki sposób można wykorzystywać rządowe środki unijne tak, aby samorząd mógł się właściwie rozwijać i budować przyszłość ekonomiczno-gospodarczą, ale i społeczną. Blisko 3,5 miliona złotych na budowę nowej drogi na terenach inwestycyjnych, które przekraczają sto hektarów daje ogromną szansę na rozwój miasta, powiatu w taki sposób, który w przyszłości doprowadzi do tego, że powstaną tutaj nowe firmy […] Te sto hektarów terenów inwestycyjnych zostało skomasowane z ponad 700 działek. Cały proces trwał blisko 8 lat. Dzisiaj jesteśmy świadkami, jak na tym terenie powstają kolejne firmy, tworzone są kolejne miejsca pracy. W najbliższym czasie tak zagospodarowany teren będzie dawał gigantyczne wpływy do jednostki samorządowej – z CIT-u, z PIT-u, ale również z podatków” – przemawiał do zgromadzonych Michał Cieślak.

Minister podkreślał także, że tereny inwestycyjne w Końskich są jedną z najprężniej rozwijających się takich stref na terenie województwa świętokrzyskiego.

REKLAMA

Na poniedziałkowym spotkaniu pojawili się również burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański, wiceburmistrzowie Krzysztof Jasiński i Marcin Zieliński, a także przedstawiciele przedsiębiorstw podległych gminie Końskie.

„Z tego, co tu zostanie wybudowane, co Państwo przedsiębiorcy tu zainwestują będziemy mieć możliwość zaspakajania zbiorowych potrzeb, zarówno w postaci miejsc pracy, jak i w postaci wpływów podatkowych, które znów zostaną przekute na kolejne drogi, kolejne inwestycje. Panie ministrze, proszę przekazać panu premierowi serdeczne podziękowania i zapewnienie, że są to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze” – mówił burmistrz miasta i gminy Końskie Krzysztof Obratański.

„Ja również panu burmistrzowi gratuluję i dziękuję za to, że te inwestycje są dobrze przygotowane, że środki rządowe mogą trafiać właśnie do takich miejsc jak tutaj w Końskich” – odpowiedział minister.

Mapa terenów inwestycyjnych w Końskich wraz z ulicą Hutniczą.

Nowa ulica Hutnicza, która powstanie na terenach inwestycyjnych będzie biegła równolegle do ulicy Kuźniczej łącząc  Wjazdową i Przemysłową, również podobnie jak Kuźnicza zakończy się zawrotką przed terenami Polskich Kolei Państwowych. Ulica Hutnicza ma liczyć około 1200 metrów, a szacowany koszt jej budowy to przeszło 4,7 mln złotych. Dlaczego tak dużo? Drogi na terenach inwestycyjnych muszą być dostosowane do wysokotonażowych transportów, muszą być również w pełni uzbrojone. Dofinansowanie w tym wypadku wyniesie 70%, czyli 3 miliony 300 tysięcy złotych.

Na listę rezerwową trafiły natomiast trzy zadania z gminy Końskie. Jest to modernizacja odcinków relacji Pomyków – Szabelnia – Piła przy dofinansowaniu niemal 380 tysięcy złotych, Nowy Dziebałtów – Gatniki przy dofinansowaniu ponad 600 tysięcy zł oraz przebudowa drogi wewnętrznej w Bedlnie przy dofinansowaniu niemal 210 tysięcy złotych.

Drogi te otrzymają dofinansowanie z RFRD tylko wtedy, gdy rząd dorzuci środków do puli lub gdy po przetargach zadań z listy głównej pojawią się oszczędności.

Zdjęcia:

REKLAMA

7 thoughts on “Końskie: Powstanie droga, która ma przyciągnąć inwestorów [wideo, zdjęcia]

 1. jarek pisze:

  jakos efektow nie widac co raz wiecej osob z stad wyjezdza bo brak pracy

 2. bikom pisze:

  Powiat pozwala nadleśnictwu wycinać lasy, auta z drzewem zrujnowały przez lata drogę Pardołów – Odrowąż, ale na to środków nie ma.

 3. TOMEK pisze:

  I POWSTANIE tak szeroka droga jak do ORIZONTE Z dwoma chodnikami po których mogą poruszać się TIR-y bo pieszych tam niema , Gdzie rozum podpisać umowę na droge gdzie dwa BUS nie mogą się minąć,

 4. Mirek pisze:

  ,,Rządowe pieniądze unijne”?Unijne tak,ale nie rządowe.Unijne pieniądze dla całej Polski i wszystkich Polaków.A władza PiC-owska robi z tymi pieniędzmi co chce,a zwłaszcza co każe , wysoki prezes”.

 5. 4Y pisze:

  Na dk 42 w okolicach Piły bardzo często są wypadki – droga ma kilka zakrętów. Do tej pory nie pojawił się tam znak „wypadki”.
  Jak się trzeba przypodobać wyborcom, to się odstawia akcję:
  Ale jak trzeba zadbać o ludzi, to się mówi: …

 6. 4Y pisze:

  „ZAŁATWIŁEM KASĘ NA REMONT DROGI”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *