REKLAMA

Końskie: Szalony wzrost deklaracji śmieciowych! [wideo]

Konecczanie w 2022 roku nagle zaczęli przyznawać się do mieszkania w gminie Końskie i gromadzenia odpadów komunalnych. Liczba złożonych deklaracji śmieciowych wzrosła aż o 6 tysięcy! Skąd taki nagły wzrost? Najpewniej dlatego, że złożenie takiej deklaracji było wymagane przy staraniu się o dodatek pieniężny do zakupu materiałów grzewczych (węgla, pelletu etc.), ale i dzięki kontrolom gminnych urzędników. Jednocześnie zmniejszył się stopień segregacji odpadów. O szczegółach opowiedział nam burmistrz miasta i gminy Krzysztof Obratański. W rozmowie między innymi o tym czy osoby, które nagle przypomniały sobie o konieczności złożenia deklaracji śmieciowej zostaną ukarane, a także o tym czy na wszystkich osiedlach wielorodzinnych powstaną specjalne śmieciowe altany.

REKLAMA

tkn24.pl: Wiemy, że w ostatnich miesiącach samorząd odnotował ogromny wzrost deklaracji śmieciowych…
Krzysztof Obratański: Tak to prawda. Jesienią 2021 w gminie Końskie zdecydowaliśmy się na podniesienie opłaty śmieciowej i jednym z powodów była różnica dosyć dramatyczna między ilością mieszkańców, a tych którzy wnosili opłaty. Jednocześnie wdrożyliśmy system kontroli tych deklaracji – na zasadzie porównywania różnych ewidencji tj. korzystania z systemów opieki społecznej, oświaty, wodociągów, a którzy nie widnieli w ewidencji śmieciowej. Rezultat jest zdumiewający. Na koniec 2021 roku w ewidencji śmieciowej mieliśmy około 26 tysięcy osób, tyle osób płaciło za odpady. Na koniec roku 2022 mamy ich 32 tysiące. W ciągu roku przybyło 6 tysięcy deklaracji. W rezultacie mamy sposób na to by bezkosztowo zniwelować skutki podwyżek cen energii, jej nośników, paliw, wzrostu kosztów płac. 

REKLAMA

tkn24.pl: Najlepiej nie jest jednak ze stopnie segregacji?
Krzysztof Obratański: Mamy spadek wolumenu odpadów segregowanych. Bardzo gorąco apeluje aby o to zadbać, dlatego że brak tej segregacji to nie tylko kwestia zwiększonych kosztów za każdą tonę śmieci zebranych nieselektywnie, czyli zmieszanych. To również kary za niedotrzymanie zobowiązań wynikających z naszego traktatu z Unią Europejską ilości śmieci segregowanych. Jeżeli nie wykonamy pewnego planu to różnica pociąga kary finansowe, które muszą być sfinansowane z gospodarki odpadami. Największym problemem są odpady zbierane na Osiedlach Wielorodzinnych…

Całą rozmowę znajdziecie w materiale wideo.

REKLAMA

10 thoughts on “Końskie: Szalony wzrost deklaracji śmieciowych! [wideo]

 1. No i co pisze:

  Czyli brak kontroli przez lata , uczciwi ludzi zawsze dostają po tyłku płacąc zatem za te sześć tysięcy którzy nie płacili Kto za tę kontrolę był jest odpowiedzialny.

 2. piłsudskiego pisze:

  W co sortować jak nie zostawiają pracownicy pustych worków albo te fruwają po ulicach bo są rzucane na chodnik.

 3. Lokalny pisze:

  Ktoś musiałby się dokładniej przyjrzeć, jak ludzie podjeżdżają busami zapełnionymi worami śmieci i zapełniają kontenery mieszkańców KSM. W tym przypadku o segregacji śmieci należy zapomnieć – przecież za darmoszkę. Kamery atrapy zamontowane przez Spółdzielnię Mieszkaniową za pieniądze mieszkańców – śmiech na sali i zabawa w kotka i myszkę. Uczciwi mieszkańcy muszą płacić co rok wyższe opłaty za wywóz śmieci, a kto kombinował- kombinował będzie nadal.

 4. Konecczanka pisze:

  Władza jak zwykle nieudolna i z prośbami. A może wypadałoby otworzyć zakład produkcji wtórnej i dać ludziom pracę a nie Muzeum z upamiętniającą tablicą pamiątkową jacy to „wspaniali” włodarze byli.

 5. Karol pisze:

  Wzrost deklaracji śmieciowych wynika z zamieszkania w Końskich dużej liczby Ukraińców.

 6. karmazyn pisze:

  Władze tylko apelują. To umieją robić. Segregacja śmieci na osiedlach to utopia. Żeby to zmienić należałoby zmienić całkowicie podejście do tematu.Wystarczy za zbieranie segregowanych śmieci płacić ludziom. Niejeden pewnie dalej będzie wyrzucał ale wielu będzie zbierać i dorabiać tym sposobem, jeśli tylko opłata za zbieranie byłaby godziwa, choćby taka jak obecna opłata.

 7. konecczanin. pisze:

  Przykład idzie z góry. Jak nieudolny rząd kradnie i oszukuje to ludzie tak samo. Naoglądają się TVP i biorą przykład jak kombinować i okradać własny kraj.

 8. Sruż pisze:

  To takie polskie ,ryba psuje się od głowy .Ten chocholi taniec ciągle trwa .Prywata , kolesiostwo to nie kończąca się opowieść.

 9. itd pisze:

  1 500 000zł rocznie dodatkowego dochodu przepadło…

 10. coboś pisze:

  Czy burmistrz tą informacją nie ukręcił na Siebie bicz za brak właściwego nadzoru -kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *