REKLAMA

Korowód Niepodległości w Stąporkowie [zdjęcia]

Korowód Niepodległości to inicjatywa podjęta z okazji 100-lecia Odzyskania Przez Polskę Niepodległości. Jej inicjatorką jest wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. W korowodzie, który odbył się w Stąporkowie wzięło udział ponad 500 uczniów. 

REKLAMA

Co ciekawe dotychczas korowody organizowane były głównie w miastach powiatowych. Odbyły się one już w Kielcach, Pińczowie, Jędrzejowie, Busku Zdrój, czy Starachowicach. Tym razem padło jednak na Stąporków. Korowodowe wykłady odbyły się w tamtejszym Domu Kultury.

REKLAMA

Nazwa korowód jest w tym przypadku umowna. W ramach tej inicjatywy odbywają się różne spotkania i prelekcje. W „Mieście Grzejników” wykład dał historyk Marek Jończyk z Instytutu Pamięci Narodowej, potem chętni wzięli udział w historyczny quizie. Głos tego dnia zabierali także politycy: wojewoda Agata Wojtyszek, senator Krzysztof Słoń oraz burmistrz Stąporkowa Dorota Łukomska.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali elementarze młodego patrioty oraz biało-czerwone chorągiewki. Dla dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkół średnich najciekawszymi okazały się jednak prezentacje, które mogli podziwiać w holu: swoje rekwizyty pokazywali przedstawiciele Muzeum Orła Białego ze Skarżyska-Kamiennej oraz rekonstruktor Andrzej Rudziński. Hitem okazała się być fotobudka, w której każdy mógł sobie zrobić zdjęcie z patriotycznym tłem, czy motywem.

Szkoły z naszego regionu, które wzięły udział w „Korowodzie Niepodległości”:  

Szkoła Podstawowa w Kłucku:
Prywatna Szkoła Podstawowa w Końskich
Szkoła Podstawowa w Miedzierzy
ZSP Stąporków
PSP Stąporków
Szkoła Podstawowa w Odrowążu
Szkoła Podstawowa w Niekłaniu Wielkim
Szkoła Podstawowa z Gimnazjum w Wólce
Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Mninie
Gimnazjum w Stąporkowie
Gimnazjum w Końskich

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *