REKLAMA

Królewiaczki z sukcesami w Kielcach i Krakowie

W listopadzie Królewiaczki wzięły udział w przesłuchaniach wojewódzkich III Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Niezłomnej i Niepodległej im. Henryka Rasiewicza „Kima”, które odbył się w Kieleckim Centrum Kultury. Członkinie zespołu poradziły sobie tak dobrze, że wystąpiły również podczas finału w Krakowie. Tam również zostały wyróżnione.

REKLAMA

Festiwalowi przyświecają dwa cele: upowszechnianie wiedzy o Polskim Państwie Podziemnym, Armii Krajowej oraz Żołnierzach Niezłomnych za pomocą muzyki i zachowanie od zapomnienia piosenek (melodii i tekstów) śpiewanych w oddziałach partyzanckich w latach 1939-1956. Przedsięwzięcie składało się z dwóch etapów: przesłuchania wojewódzkie oraz eliminacje na szczeblu ogólnopolskim. Finał III edycji miał miejsce w Krakowie w dniach 16-18 listopada.

REKLAMA

5 listopada uczennice klasy VII, członkinie zespołu Królewiaczki wzięły udział w przesłuchaniach wojewódzkich III, które odbyły się w Kieleckim Centrum Kultury. Jurorzy przesłuchiwali wykonawców przez dwa dni. Do konkursu zgłosiło się wielu uczestników z całego województwa. Dziewczynki zaprezentowały dwa patriotyczne utwory: „Dziś idę walczyć mamo” oraz „Tango na głos i orkiestrę i jeszcze jeden głos”. Utwory zostały wykonane z podziałem na głosy i własną interpretacją. Młodzież wystąpiła w strojach ludowych z elementami patriotycznymi. Opiekunami artystycznymi były: Dorota Kołodziejczyk i Agnieszka Nowacka.

Jury w składzie dr Małgorzata Chyła, Akademia Muzyczna w Krakowie, Alina Szwach – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział w Kielcach, Katarzyna Polit – Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach przyznało zespołowi Królewiaczki II miejsce w województwie w kategorii II DZIECI, podkategoria chóry i zespoły powyżej 5 osób. Ponadto komisja zaprosiła grupę z Królewca na przesłuchania finałowe do Krakowa w dniach 16-18 listopada.

W Krakowie w konkursie finałowym Królewiaczki otrzymały MAŁE GRAND PRIX oraz zaproszenie do udziału w Koncercie Laureatów III edycji Festiwalu PNiN im. Henryka Rasiewicza KIMA w marcu 2019 roku w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie.

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *