REKLAMA

Kwarantanna narodowa od 28 grudnia. Jaki będzie mieć wpływ na powiat? [wideo]

Rząd ogłosił kwarantannę narodową, która będzie obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. Ponadto podczas nocy sylwestrowej mają funkcjonować dodatkowe obostrzenia. W powiecie koneckim kolejne zakazy i ograniczenia mogą najbardziej dotknąć sferę sportową.

REKLAMA

Nie wiadomo jeszcze, czy sezonowe lodowisko w Końskich przy ulicy Południowej będzie funkcjonować od 28 grudnia. Z informacji przekazanych przez dyrektora Zarządu Obiektami Sportowymi i Rekreacyjnymi Zbigniewa Stańczyka dziś jeszcze nie ma żadnych szczegółowych wytycznych odnośnie zamykania lodowisk i póki co nie widzi on konieczności zamknięcia obiektu. W Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, rozdziale 3, §10, 15. czytamy:

Do dnia 17 stycznia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców […] działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej […] polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:

REKLAMA

1) wyłącznie w przypadku sportu zawodowego […] lub zawodników pobierających stypendium sportowe, […] lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
2) ich organizowania bez udziału publiczności.

Dyrektor Stańczyk przyznaje jednak, że rozporządzenie jest zbyt ogólne, a gmina Końskie nie otrzymała jeszcze żadnych, szczegółowych wytycznych odnośnie funkcjonowania lodowisk. Jeśli konieczne będzie zamknięcie obiektu na pewno o tym Państwa poinformujemy.

Z przytoczonego wyżej fragmentu rozporządzenia wynika również, że zajęcia sportowe miałyby się ograniczyć wyłącznie do sportu zawodowego. Prezes Neptuna Końskie Bartłomiej Gad nie jest w stanie wskazać, jak funkcjonować będzie klub. Podobnie, jak dyrektor ZOSiR-u uważa, że w rozporządzeniu nie ma na tyle szczegółowych informacji, żeby jednoznacznie określić, czy do 17 stycznia będą mogły być organizowane zajęcia sportowe dla klubu. W drużynie seniorów nie powinno być większych problemów ze względu na to, że zawodnicy pobierają stypendium sportowe. Z przekazanych nam informacji wynika, że drużyny muszą poczekać na oficjalny komunikat Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Pewna jest natomiast sytuacja KSSPR-u Końskie grającego w I lidze piłki ręcznej mężczyzn, grupie D. Nasi szczypiorniści są profesjonalnymi zawodnikami zrzeszonymi w Związku Piłki Ręcznej w Polsce, ponadto – jak przekazuje prezes klubu Andrzej Kos, zostali oni zgłoszeni do European Handball Federation. Normalnie trenować będą mogły także wszystkie grupy młodzieżowe klubu. Prezes KSSPR podkreśla, że drużyna została profesjonalnie potraktowana przez ZOSiR Końskie – dyrekcja zezwoliła „Koniom” na treningi w trybie normalnym od 7 stycznia.

W noc sylwestrową będzie obowiązywać zakaz nieuzasadnionego przemieszczania się, rozporządzenie przewiduje dwie sytuacje, w których będzie to dozwolone. W dokumencie czytamy:

Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:
1) wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej;
2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego

Przy pewnych okolicznościach będzie można nawet puścić fajerwerki. Podczas wywiadu dla TVN24 rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz odpowiadał na pytania słuchaczy. W jednym z nich poruszono właśnie temat fajerwerków. Gość programu odpowiedział, że przed blok nie możemy wyjść, ponieważ będziemy znajdować się w przestrzeni publicznej, a to będzie zakazane, jednak jeśli ktoś ma swój dom i znajduje się na prywatnym terenie to może tam przebywać. Wszystko wskazuje więc na to, że na terenie swojej posesji będzie można uczcić Nowy Rok także i fajerwerkami.

Wiemy też, że od 28 grudnia zamknięte mają zostać galerie handlowe (z wyjątkiem drogerii, aptek i sklepów spożywczych). Hotele nie będą przyjmować gości nawet w podróżach służbowych, skorzystać z nich będą mogli jedynie medycy, służby mundurowe i pacjenci szpitali specjalistycznych. Wyciągi i stoki narciarskie prawdopodobnie będą dostępne jedynie dla sportowców. Kolejnym wprowadzonym obostrzeniem jest 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających zza granicy transportem zorganizowanym, czyli np. autobusem, pociągiem czy samolotem.

REKLAMA

One thought on “Kwarantanna narodowa od 28 grudnia. Jaki będzie mieć wpływ na powiat? [wideo]

  1. […] Wprowadzane ograniczenia dotyczące przedsiębiorstw (jak na przykład całkowite zamknięcie lub znaczne ograniczenie ich działalności) zmuszały firmy do pracy przez tygodnie i miesiące bez żadnego zysku. Nawet, gdy kasyna mogły prowadzić swoją działalność to i tak obowiązujące ograniczenia uniemożliwiały zapełnienie automatów do gier tak, jak zwykle. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *