REKLAMA

Las a lokalna społeczność. O współpracy Nadleśnictwa Radoszyce z gospodyniami i klubami sportowymi [wideo]

Lasy w Polsce odgrywają niezwykłą funkcję – zajmują one bowiem blisko 30% powierzchni naszego kraju. Nic więc dziwnego, że są ważne także dla lokalnych społeczności, a Nadleśnictwa starają się je animować. U nas dzieje się to choćby przez akcje nasadzeń, czy współpracę z Kołami Gospodyń Wiejskich oraz klubami sportowymi. Zobaczmy jak w tym zakresie działa Nadleśnictwo Radoszyce.

REKLAMA

„Współpracujemy z lokalnym środowiskiem, z klubami sportowymi i kołami gospodyń wiejskich. Jest to oparte na dwóch programach – jeden skierowany jest do klubów, drugi to kół. Jeżeli chodzi o kluby to mamy tutaj promocję aktywnego wypoczynku na terenach leśnych, a jeśli chodzi o Koła Gospodyń Wiejskich to promujemy produkty pochodzące z lasów jako składniki diety. Tutaj szukaliśmy przepisów na jak najlepsze potrawy i to były te dwa programy. Oprócz tego jest współpraca bieżąca na terenie każdego z nadleśnictw z lokalnymi środowiskami i tutaj koła gospodyń wiejskich i lokalne kluby sportowe jak najbardziej są wspierane i współpracują z lasami” – mówi nam Mateusz Garbacz, Nadleśniczy Nadleśnictwa Radoszyce.

Mowa tutaj choćby o specjalnych akcjach nasadzeń drzew. Na terenie leśnictwa Krzyżówki w Nadleśnictwie Radoszyce wiosną bieżącego roku odbyła się specjalna akcja „Łączą nas drzewa”. Podczas niej las wspólnie sadzili leśnicy, młodzież szkolna, członkowie klubów sportowych i właśnie wspominane gospodynie wiejskie. Te ostatnie zadbały też o catering serwując potrawy sporządzone z leśnych produktów –„Zasadziliśmy las wspólnie, było to bardzo fajne wydarzenie na łonie natury i wykorzystaliśmy chęć do wspólnego działania” – opowiada Nadleśniczy Garbacz.

REKLAMA

Koła Gospodyń Wiejskich Nadleśnictwo Radoszyce zaangażowało też do specjalnego konkursu związanego z produktami, które dostarcza las –„Mieliśmy konkurs zorganizowany przez Koła Gospodyń Wiejskich w gminie Słupia Konecka, gdzie one przygotowywały potrawy stricte z produktów pozyskanych w lesie. Czy to były produkty z grzybów, czy dziczyzna, czy owoce leśne. Wypadło to imponująco i spotkało się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności. Prezentacja była w formie ogólnodostępnej. Przyszli ludzie z okolicznych miejscowości, mieli okazję skosztować tych dań i poznać smaki lasu takie inne niż zwykle” – tłumaczy Mateusz Garbacz.

Aktywizacja ludności wiejskiej w Kołach Gospodyń Wiejskich przekłada się na coraz większą współpracę z Nadleśnictwami –„Koła Gospodyń Wiejskich pomagają nam na przykład w sprzątaniu lasów wokół swoich miejscowości. Natomiast Nadleśnictwo uczestniczy w wydarzeniach organizowanych dla kół, między innymi mieliśmy swoje stanowisko edukacyjne pośród stanowisk kół w trakcie Powiatowego Przeglądu Kół Gospodyń Wiejskich w Maleńcu, w lipcu tego roku” – zauważa Patrycja Kazik-Ślązak z Nadleśnictwa Radoszyce.

W kolejnych latach przedstawiciele Nadleśnictwa Radoszyce mają nadzieję na jeszcze szerszą współpracę z lokalnymi społecznościami.

Materiał powstał przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu oraz Nadleśnictwem Radoszyce.

REKLAMA

Dodaj komentarz