REKLAMA

Lekkoatleta z SOSW w Baryczy pobiegnie na Mistrzostwach Świata w Australii! [wideo, zdjęcia]

Kamil Ocetek – młody sprinter, wychowanek Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy pobiegnie po złoto na największych na świecie zawodach dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną – Global Games, które w tym roku odbędą się w Brisbane w Australii.

REKLAMA

Na imprezie organizowanej przez Międzynarodową Federację Sportowców z Upośledzeniem Intelektualnym (INAS) co cztery lata pojawia się ponad 1000 sportowców z całego świata. Rywalizują w dyscyplinach takich jak lekkoatletyka, pływanie, wioślarstwo, jazda rowerem, tenis ziemny i stołowy, teakwondo, koszykówka, piłka nożna, czy też krykiet. Kamil pobiegnie na krótkich dystansach klasycznych oraz w sztafecie. -„To jest mistrz Polski na 100 m, wicemistrz Polski na 200 m. Te czasy które on osiąga – 11:42 na 100 m dają mu szansę powalczyć na światowych igrzyskach. […] Porównywałem te wyniki które on osiąga z wynikami które osiągają jego rywale na takich zawodach i powiem szczerze że jest duża szansa, że może nas zaskoczyć” – opowiada trener Kamila – Tomasz Domagała.

REKLAMA

Dzięki swojej ogromniej pasji do sportu oraz wsparciu opiekunów Kamil wielokrotnie wygrywał zawody wojewódzkie i mistrzostwa Polski. Dzięki swojemu trenerowi od dwóch lat jeździ na zgrupowania kadry narodowej żeby ćwiczyć z najlepszymi – „Podczas zawodów wojewódzkich i szkolnych dawał o sobie znać tymi pierwszymi miejscami. Został zauważony przez nas. Zgłosiliśmy go do organizacji sportowej „Sprawni Razem” i jeździliśmy po różnego rodzaju zawodach ogólnopolskich – Rzeszów, Kraków, Gdańsk. Zawsze pod opieką nauczycieli wuefistów Kamil miał możliwość wzięcia udziału w takich masowych, szerokich, wielkich imprezach sportowych” – opowiada Jan Słuszniak – dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Baryczy. Wychowanek ośrodka bardzo docenia pomoc swoich opiekunów – „Dużo mi pomogli – ubrania, finansowo. Dziękuję panu Tomkowi że mnie trenuje, pani Adzie za pomoc z papierami po angielsku, pani Oli za pomoc finansową i wszystkim nauczycielom za to że mi pomagają”.

Kamil trafił do ośrodka ze względu na lekką niepełnosprawność intelektualną. Z początku był nieśmiały ale szybko odnalazł się w sporcie – „Chodziłem do Kazanowa. Byłem starszy i nie mogłem jeździć na zawody. Jak przyszedłem do nowej szkoły na Barycz to się zaczęło. Pierwsze zawody na Kielce – pamiętam pierwsze słowa pani Ady, powiedziała – Kamil nie musisz wygrywać, to są twoje pierwsze zawody – no i pokazałem. Trzy medale przywiozłem wtedy. No i się zaczęło” – opowiada młody sprinter.

Kamil chciałby poświęcić się tylko bieganiu dlatego bardzo ciężko trenował przed zawodami. Oprócz zajęć w Baryczy dwa razy w tygodniu spotykał się ze swoim trenerem na stadionie w Kielcach – „Z panem Tomkiem doskonale się rozumiemy. Pan Tomek bardzo mi pomógł. Te treningi w Kielcach są ciężkie i też mi pomaga. Jakoś dajemy radę” – opowiada skromnie lekkoatleta.

Mistrzostwa świata Global Games są dowodem na to, że niepełnosprawność intelektualna nie stanowi żadnej przeszkody w zdobywaniu wysokich osiągnięć sportowych.  To przepustka do wyjazdu na letnie igrzyska paraolimpijskie do Tokio.

Cała kadra jest już w Brisbane. Nastroje są bardzo optymistyczne. Biegi lekkoatletów odbędą się 14-15 oraz 17-18 października. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia Kamilowi i całej naszej kadrze. Zapraszamy na relację na żywo: będzie można ją oglądać TUTAJ.

Zdjęcia:

REKLAMA

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *